Jordan Pass – co to takiego i jak można zaoszczędzić pieniądze

Co to jest Jordan Pass? Jak może ułatwić nam zwiedzanie Jordanii oraz jak dzięki niemu da się zaoszczędzić konkretne pieniądze? Czy zawsze warto go kupić? Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje, abyście sami mogli podjąć decyzję o tym, czy warto go kupić.

Co to jest Jordan Pass?

Jordan Pass (w skrócie JP) to swojego rodzaju specjalna karta/bilet przeznaczona dla turystów, która zawiera w sobie trzy najważniejsze składowe:

 • darmowe jednorazowe bilety wstępu do ok. 40 atrakcji w Jordanii oraz
 • 1,2 lub 3-dniowy bilet wstępu do Petry oraz
 • opłatę za 30-dniową turystyczną wizę do Jordanii: tylko dla osób, które wykupią Jordan Pass przed przyjazdem/przylotem do Jordanii oraz które spędzą w kraju minimum 3 noce (4 dni).

Jordan Pass jest ważny przez 12 miesięcy od momentu zakupu. Natomiast darmowe bilety wstępu są możliwe do wykorzystania w ciągu 14 dni od ich pierwszego użycia.

jordan pass ticket
Jordan Pass – po uregulowaniu należności, na email przychodzi plik do wydrukowania lub ściągnięcia na komórkę.

Gdzie i jak można kupić Jordan Pass?

Kartę JP można kupić poprzez dedykowaną stronę internetową – https://www.jordanpass.jo/. Należy podać swoje dane: imię, nazwisko (dokładnie takie same dane jak w paszporcie, bez polskich liter), telefon, adres email, narodowość, numer paszportu oraz wybrać rodzaj JP.
Każda karta JP zawiera dokładnie te same elementy (darmowe wstępy do ponad 40 atrakcji oraz turystyczną wizę do Jordanii dla osób, które spędzają tu min 3 noce), a różnią się tylko ilością dni, w których trakcie można zwiedzać Petrę.
Do wyboru są 3 różne opcje:

 1. Jordan Wanderer: 1-dniowy bilet wstępu do Petry – 70 JOD
 2. Jordan Explorer: 2-dniowy (2 kolejne dni) bilet wstępu do Petry – 75 JOD
 3. Jordan Expert: 3-dniowy (3 kolejne dni) bilet wstępu do Petry – 80 JOD

Do ceny każdej karty automatycznie doliczana jest opłata za transakcję w wysokości 2,12 JOD. Strona akceptuje polskie karty płatnicze, a także kartę Revolut.
Po uregulowaniu płatności w ciągu kilku minut na podany adres email przychodzi wiadomość z Jordan Pass w PDF’ie oraz kodem QR. Wystarczy ściągnąć pliki na komórkę lub wydrukować.

jordania wadi rum jordan desert pustynia sunset
Wadi Rum w trakcie kończącego się dnia.

Jak działa Jordan Pass?

Przejście graniczne

Po przylocie na lotnisku należy okazać wydrukowaną lub mobilną wersję Jordan Pass. Wtedy urzędnik wbije nam odpowiednią pieczątkę do paszportu bez żadnej opłaty za wizę.

Atrakcje turystyczne

W każdej atrakcji, którą obejmuje karta, należy okazać wydrukowaną lub mobilną wersję Jordan Pass, aby nas wpuścili bez biletu. Praktycznie wszędzie, poza Petrą, wystarczyło, że powiedzieliśmy, że mamy Jordan Pass to nikt nawet nie chciał zobaczyć wydruku.

Jordan Pass a dzieci

Wszystkie atrakcje w Jordanii są bezpłatne dla dzieci w wieku poniżej 12 roku życia. Nie ma zatem sensu kupowania karty JP dla dzieci. Natomiast dziecko, niezależnie od wieku, musi posiadać jordańską wizę turystyczną.

jordania wadi rum jordan desert pustynia
Super, że w Jordanii dzieci do lat 12 nie płacą za wstępy.

Jakie bilety do atrakcji zawiera Jordan Pass?

Aktualną listę atrakcji możecie zobaczyć na oficjalnej stronie  www.jordanpass.jo. Niby jest ich ponad 40, ale tak naprawdę dla zwykłego turysty najważniejsze z nich to: Petra, Wadi Rum, Zamek Shobak, Zamek Kerak, Jerash.

Karta JP – czy to się opłaca?

Skoro już wszystko wiemy, co to jest Jordan Pass, gdzie kupić i ile kosztuje, to policzmy komu się to opłaca. Poniżej znajdziecie ceny poszczególnych biletów atrakcji, jakie najczęściej się odwiedza jadąc do Jordanii. Pełen cennik biletów wstępu znajdziecie pod linkiem. Oczywiście, im więcej planujemy zwiedzić muzeów, tym więcej zaoszczędzimy kupując kartę JP Policzcie sami.

 • Wiza do Jordanii: 40 JOD
 • Wiza do Jordanii (przejście w Akabie): 0 JOD
 • Bilet wstępu do Petry (1 dzień/2 dni/3 dni): 50/55/60 JOD
 • Wadi Rum: 5 JOD
 • Zamek Shobak: 1 JOD
 • Zamek Kerak: 2 JOD
 • Jerash: 10 JOD

Zatem jeżeli przylatujemy do Ammanu i planujemy zrobić plan min. w Jordanii, czyli zobaczyć Petrę i Wadi Rum to będzie to nas kosztowało: 40 JOD (wiza) + 50 JOD (Petra) + 5 JOD (Wadi Rum) = 95 JOD a z Jordan Pass to koszt 70 JODoszczędzamy 25 JOD (ok. 136 zł).

Jednak, gdy „zahaczymy” o Akabę i dostaniemy darmową wizę to warto dokładnie policzyć , które atrakcje odwiedzimy, bo może okazać się, że nie zaoszczędzimy na kupnie Jordan Pass nic, a w dodatku przepłacimy.

W naszej sytuacji wyglądało to tak, że zapłaciliśmy 75 JOD/os za Jordan Pass, a na bilety wstępu oraz za wizę zapłacilibyśmy 113 JOD/os. Zatem z Jordan Pass zaoszczędziliśmy 207 zł/os, czyli ponad 400 zł za naszą rodzinkę.

PS. Nasza podróż do Jordanii odbyła się w terminie 17-27.05.2019. Planując wyjazd do Jordanii, na pewno bardzo pomocny będzie artykuł Jordania informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad: ceny, noclegi, wiza, pieniądze itd. Całą naszą trasę opisaliśmy w artykule plan podróży po Jordanii.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u