Petra – Główny Szlak (Main Trail) – Dolina Petry – atrakcje na szlaku

Każdy, kto odwiedza Petrę, prędzej czy później postawi swoje stopy na tym szlaku. To główny trakt prowadzący m.in. do jednego z najbardziej rozpoznawalnego miejsca w całej Petrze, czyli Skarbiec Faraona. W trakcie wędrówki szlakiem przejdziemy przez piękny kanion As Siq, zobaczymy skalny amfiteatr, Wielką Świątynię, Ulicę Fasad czy Ulicę Kolumnową. Od Głównego Szlaku (Main Trail) zaczęliśmy naszą przygodę z Petrą. Był to doskonały wybór.

Główny Szlak w Petrze startuje szeroką, uklepaną piaszczystą drogą. Dookoła widać niewielkie skałki. Na tym odcinku liczni naganiacze będą próbowali namówić Was na skorzystanie z „darmowej” przejażdżki na koniu pod same wrota wąwozu As Siq. Na końcu tej wątpliwej atrakcji często okazuje się, że niby była „darmowa”, ale napiwek, nie mniejszy od X JOD, należy się. Nie korzystamy z takich „atrakcji” i grzecznie dziękujemy i idziemy przed siebie.

Główny Szlak (Main Trail) w Petrze

Zobaczmy jakie atrakcje czekają na nas, gdy wybierzemy się na spacer Głównym Szlakiem (Main Trail) w Petrze.

Obelisk Tomb

Pierwszym miejscem, gdzie zatrzymujemy się na dłużej, jest widoczny z drogi Obelisk Tomb. Budowla pochodzi z I w. n.e. Niby nic wielkiego, niby mało spektakularny, ale człowiek się cieszy, że na samym początku już coś się dzieje i zastanawia się, jak dalej będzie wyglądał Główny Szlak w Petrze.

petra Main Trail główny szlak obelisk tomb
Petra. Główny szlak (Main Trail). Obelisk Tomb.

As Siq – Wąwóz As Siq

Zmienia się charakter szlaku. Wchodzimy do przepięknego wąwozu. Jesteśmy w świecie niesamowicie barwnych ścian. Otaczają nas różne kształty, formy i kolory. Miejscami ściany są dosyć wąskie (3 metry), aby po chwili rozszerzyć się do 12 metrów i dać szansę na szerszą perspektywę. Żółta barwa przeplata się z pomarańczową, szara z brązową, a całość pięknie kontrastuje z wysoko ponad skałami zawieszonym, idealnym błękitem nieba. Dla samych tych barw warto tu przyjść. Wąwóz As Siq częściowo powstał na skutek ruchów tektonicznych, a reszty dokonali nabatejscy rzeźbiarze i siły wody, która wyszlifowała ponad 80-metrowej wysokości ściany. Wąwóz As Siq robi na nas olbrzymie wrażenie. Dzięki temu, że rozpoczęliśmy naszą wędrówkę chwilę po otwarciu kas, to podziwiamy to miejsce w ciszy i spokoju. Dookoła nas nie ma prawie nikogo.

Treasury (Al-Khayneh) – Skarbiec Faraona

Dochodzimy do głównej atrakcji Petry. Na końcu wąskiego korytarza chowa się duża przestrzeń, olbrzymi plac z niesamowitą fasadą Skarbca Faraona (Treasury Al-Khayneh). Zdjęcie tego miejsca widnieje w każdym przewodniku, na wielu pocztówkach i mapach. Wielu przychodzi tylko tutaj, aby zrobić sobie słynne „selfie” ze skarbcem w tle i wrzucić w swoje kanały social media. Zdjęcia można zrobić z poziomu szlaku lub wejść na punkty widokowe po lewej, lub prawej stronie.
To prawda miejsce to robi wrażenie. Doskonale zachowane kolumny, ornamenty i zdobienia nie mogą się nie podobać. Naukowcy do końca nie wiedzą, czym historycznie było to miejsce. Jedni twierdzą, że była to świątynia, a jeszcze inni, że to skarbiec do przechowywania dokumentów.

Ulica Fasad

Kontynuujemy naszą wędrówkę. Kawałek dalej wchodzimy na obszerną ulicę, wzdłuż której po lewej stronie dostrzeżemy interesujące zabudowania. To fasady 44 grobowców. Podobno pochodzą z początków istnienia Petry. Mają bardzo proste formy. Płaska skała z niewielkim zdobieniem u góry (fryz blankowy) oraz wejściem do wnętrza. Warto zobaczyć ten widok z większej odległości, aby dostrzec, że zostały one zbudowane w 4 rzędach. Do niektórych można wejść do środka, a inne można podziwiać tylko z zewnątrz.
Następnego dnia będę w tym miejscu schodził, po wykutych w skale schodach, kończąc szlak, który prowadzi m.in. przez Wielką Wyżynę Ofiarną (High Place of Sacrifice).

Theatre – Teatr (Amfiteatr)

Znajdujemy się u podnóża góry, gdzie na szczycie znajduje się High Place of Sacrifice. W tym miejscu, w czasach panowania króla Aretasa IV, powstał teatr. Ma on trzy rzędy siedzeń, które są w stanie pomieścić ok. 4000 widzów. Niestety obecnie tylko zza ogrodzenia możemy zobaczyć to miejsce.

petra szlak al khubtha trail teatr main trail główny szlak dolina petry
Al Khubtha Trail. Teatr.

Great Temple – Wielka Świątynia

Wchodzimy po dużych schodach do Wielkiej Świątyni, a właściwie do skromnych pozostałości po olbrzymim budynku. Świątynia prawdopodobnie powstała w okolicy I w n.e. W latach swojej świetności zajmowała powierzchnię ponad 7500 m2. Obecnie to ruiny obejmujące zarys pomieszczeń, zakamarki, korytarze, schody i liczne, częściowo zachowane kolumny. Warto wejść tu i przyjrzeć się zdobieniom i płaskorzeźbom z bliska. Szkoda, że tak duży kompleks nie zachował się do naszych czasów.

Ulica Kolumnowa (Colonnaded street)

Szeroka na 6 metrów i długa na ok. 250 metrów Ulica Kolumnowa to jedna z ostatnich atrakcji na Głównym Szlaku w Petrze. Historycy uważają, to ulica ta stanowiła centrum ówczesnej Petry, gdzie znajdowały się stoiska, na których handlowano. Wprowadza nas do bramy, zza której widzimy budowlę Qasr al-Bint. Nie ma tu ani krzty cienia, a słońce daje mocno o sobie znać, pomimo że jesteśmy tu dosyć wcześnie.

petra Main Trail główny szlak ulica kolumnowa
Petra. Główny szlak (Main Trail). Ulica kolumnowa.

Qasr al-Bint (Kasr Bint Firaun)

Główny Szlak Petry kończy się w okolicach Qasr al-Bint (z arabskiego oznacza „zamek córki Faraona”). Legenda mówi, że w tej budowli była przetrzymywana córka faraona. Obecnie możemy podziwiać pozostałości ścian i zabudowy. Niestety obiekt zobaczymy tylko z zewnątrz, gdyż nie można wejść do środka.

Jak nam się podobał Główny Szlak w Petrze?

Uważamy, że to doskonały początek na przygodę w Petrze. Pomimo że będziemy go przechodzić wielokrotnie, a przynajmniej w jego pierwszej części to oferuje przepiękne widoki. Wąwóz As Siq, Skarbiec Faraona, fasady grobowców kolumny i wiele innych ciekawych obiektów czeka na nasze odkrycie.
Wielu turystów ogranicza się tylko do przejścia tego szlaku. Według nas zdecydowanie to za mało. Warto wybrać się na okoliczne szlaki, aby zobaczyć więcej ciekawych miejsc w Petrze. Jeżeli chcecie zobaczyć jeden z najładniejszych widoków na Skarbiec Faraona, to wybierzcie się na Al-Khubtha trail. Dodatkowo warto przedłużyć spacer i po zakończeniu Głównego Szlaku pójść dalej szlakiem Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery Trail prowadzący do klasztoru Ad-Deir (Ad Dajr).

Petra – Główny Szlak (Main Trail) informacje praktyczne

Aby wejść do Petry i na jej Główny Szlak potrzebujemy bilet wstępu, który do tanich nie należy. Są różne warianty, ceny i sposoby, np. Jordan Pass, aby zoptymalizować jego cenę. O wszystkich szczegółach przeczytacie tutaj -> Petra informacje praktyczne.
Główny Szlak w Petrze startuje przy głównym wejściem do Petry, czyli Visitor Center. Brama do Petry położona jest u podnóża miasteczka Wadi Musa, ok. 1,5 km od centrum. Dojście z centrum zajmuje ok. 20 min. Przed wejściem znajduje się sporej wielkości darmowy parking, gdzie możemy zostawić swój samochód. Jeżeli nie dysponujemy samochodem, to z centrum Wadi Musa możemy złapać taksówkę. Koszt wynosi ok. 1-2 JOD zależnie od pory dnia.
W Visitor Center możemy zabrać darmową mapę z naniesionymi wszystkimi szlakami, są też toalety i sklepiki z pamiątkami oraz napojami. Na szlaku spotkamy kilka knajpek, gdzie będziemy mogli coś zdjęć oraz kupić pyszne soki lub wodę.
Cały Główny Szlak (zaznaczony kolorem czerwonym na darmowej mapie) ma długość 4 km (w jedną stronę). Niestety droga powrotna wiedzie tym samym szlakiem, zatem pokonamy go w dwie strony. Szlak jest w całości po płaskiej, specjalnie przygotowanej drodze. Nie nastręcza żadnych trudności kondycyjnych (poza wysoką temperaturą powietrza) ani orientacyjnych. Czeka nas do pokonania ok. 8 km, które nam zajęły ok. 4 godzin. Wszystko zależy od temperatury, ilości przystanków i przede wszystkim ilości zdjęć, jakie będziemy chcieli wykonać.
Chcąc uniknąć tłumów, na szlak warto wybrać się jak najwcześniej. My rozpoczęliśmy nasz spacer zaraz po otwarciu kas, aby uniknąć tłumów i wysokich temperatur, które pod koniec maja osiągały 35 stopni.

PS. Nasza podróż do Jordanii odbyła się w terminie 17-27.05.2019. Planując wyjazd do Jordanii, na pewno bardzo pomocny będzie artykuł Jordania informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad: ceny, noclegi, wiza, pieniądze itd. Całą naszą trasę opisaliśmy w artykule plan podróży po Jordanii.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u