Petra informacje praktyczne. Wszystko, co jest ci potrzebne, aby zaplanować swój pobyt w Petrze.

Planując wyjazd do Jordanii, na pewno jednym z pierwszych miejsc, które wpiszecie na listę, jest Petra. To niesamowite miejsce, jeden z siedmiu nowych cudów świata, obiekt znany z filmów z Indiana Jones, miejsce westchnień wielu turystów. Zastanawiacie się, na jakie atrakcje Petry warto zwrócić uwagę? Jak zaplanować swój czas i co warto zobaczyć w Petrze? Poniżej znajdziecie gotowy przewodnik „Petra informacje praktyczne”.

Zebrałem najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zwiedzania Petry. Informacje praktyczne, które sam poszukiwałem przed wyjazdem do Jordanii, które ułatwiły mi samodzielne zaplanowanie wycieczki do Petry.

Petra informacje praktyczne

Jak dostać się do Petry?

Bramą wjazdową do Petry jest miejscowość Wadi Musa. To całkiem sporej wielkości miasteczko położone na wzgórzu. Najłatwiej będzie się tu dostać wypożyczonym samochodem lub taksówką. Ceny taksówek mocno zależą od naszych umiejętności negocjacyjnych i miejsca skąd ją wynajmujemy. Przykładowa cena taksówki z Akaby do Petry wynosi 45 JOD w jedną stronę lub 80 JOD w dwie strony.
Oczywiście Petra to bardzo popularne miejsce więc kursują tu także prywatne, publiczne busy, które nie mają do końca określonych godzin odjazdu. Odjeżdżają z Ammanu, Akaby, Wadi Rum itd… najczęściej w godzinach porannych. Nie korzystaliśmy z nich, gdyż mieliśmy wypożyczony samochód, więc nie polecimy nic z pierwszej ręki.
Dodatkowo można skorzystać z autobusów Jett (np. z Ammanu jest jeden dziennie: odjeżdża o 6:30 i kosztuje: 11 JOD od osoby dorosłej, 7,7 JOD dzieci).

petra informacje praktyczne ceny bilety szlaki treasury view skarbiec faraona
Jordania. Petra widok na Skarbiec Faraona.

Kiedy zwiedzić Petrę?

Najlepszym okresem zwiedzania Petry są miesiące wiosenne (marzec – maj) oraz jesienne (październik – listopad). Końcówka maja może być już dosyć gorąca. My, w ciągu dnia, mieliśmy temperatury powyżej 32 stopni Celsjusza. Na terenie Petry jest dosyć mało cienia. Większość szlaków jest na otwartym terenie.

jordania petra grobowce petra informacje praktyczne
Petra.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Petry?

Wbrew powszechnej opinii, Petra to nie tylko Skarbiec Faraona, do którego większość z turystów przychodzi, zrobić pamiątkowe zdjęcie, pokręci się po okolicy i wraca do hotelu. Petra to duży teren, które ma wiele do zaoferowania. W naszej opinii jednodniowa wycieczka do Petry to zdecydowanie zbyt mało i pozostawi w Was niedosyt i ograniczy się tylko do zaliczenia głównych punktów. Zatem dokładnie przemyślcie sprawę i wygospodarujcie w swoim planie podróży do Jordanii 2 pełne dni na zwiedzanie Petry. W naszej opinii będzie to optymalne rozwiązanie.

jordania petra ad deir monastery trail
Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery Trail – szlak prowadzący do klasztoru

Ile kosztuje bilet wstępu do Petry? Gdzie kupić bilet?

Bilet wstępu do Petry, jak na warunki jordańskie, jest dosyć drogi. Obecnie funkcjonują bilety jedno, dwu lub 3-dniowe. Można je kupić na dwa sposoby:

 • Kupno biletu do Petry w kasie biletowej. Koszt biletu to odpowiednio 50/55/60 JOD dla osób, które spędzą w Jordanii przynajmniej 2 dni. Osoby, które przyjechały do Jordanii tylko na jeden dzień, za jednodniowy bilet wstępu do Petry zapłacą 90 JOD.
 • Zakup Jordan Pass. W cenie Jordan Pass mamy m.in. bilet wstępu do Petry, wizę i darmowy wstęp do ponad 40 atrakcji Jordanii. Koszt jedno/dwu/3-dniowego biletu w ramach Jordan Pass wynosi 70/75/80 JOD od osoby.

Dzieci do lat 12, jak w całej Jordanii, mają darmowy bilet wstępu do wszystkich atrakcji.
Z kronikarskiego obowiązku napiszę, że w cenę biletu do Petry, jest wliczona krótka przejażdżka na koniu na trasie brama wejściowa – punkt startu wąwozu Siq. Zdecydowanie odradzam skorzystanie z tej opcji ze względu na kiepskie warunki zapewniane tym zwierzętom oraz bardzo nachalnych „przewodników” wymuszających napiwki.

jordania petra informacje praktyczne as siq as sik
Petra. Wąwóz As Siq

Petra – godziny otwarcia

Oficjalnie Petra otwarta jest w godzinach 6:00 – 18:00 w miesiącach letnich, natomiast 6:00 – 16:00 zimą. W praktyce różnie to bywa i czasami można zostać troszkę dłużej.

Którędy wejść do Petry? Różne wejścia do Petry

Petra Visitor Center

Głównym wejściem do Petry jest Visitor Center położony u podnóża miasteczka Wadi Musa. Przed samym wejściem znajduje się sporej wielkości darmowy parking, gdzie możemy zostawić swój samochód. Z centrum Wadi Musa możemy również podjechać taksówką – koszt powinien wynosić ok. 1-2 JOD zależnie od pory dnia.

„Tylne” wejście do Petry

Wielu naganiaczy, a także turystów, sugeruje, że można zwiedzić Petrę w drugą stronę. Zamiast podążać standardową trasą z Visitor Center głównym szlakiem w stronę Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery, można to zrobić od tyłu. Zaoszczędzi nam to podwójnego chodzenia. W tej wersji główną trasę (Main Trail oraz Ad-Deir Monastery Trail) pokonany tylko raz. Kierowca z samochodem 4×4 zawiezie nas na miejsce startu „lokalnej” ścieżki, gdzie przewodnik zaprowadzi nas do klasztoru Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery. Stamtąd już samodzielnie będziemy kontynuowali zwiedzanie Petry, chodząc po oznakowanych szlakach. Kierowca, który chciał nam sprzedać taką usługę, wycenił ją na 30-40 JOD, choć wydaje mi się, że można by było jeszcze to stargować. Nie korzystaliśmy z tej opcji.

Wejście przez Little Petra

Trzecią możliwością jest rozpoczęcie zwiedzania Petry, wchodząc przez Little Petra. Szlak ten doprowadzi nas od „tyłu” do Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery. Cała trasa Litte Petra do Visitors Center ma ponad 12 km długości i zajmuje ok. 3-4 godzin. Szczegóły znajdziecie tutaj.

jordania petra ad deir monastery petra informacje praktyczne
Petra. Klasztor Ad-Deir Monastery.

Szlaki w Petrze

Petra ma bardzo wiele do zaoferowania. Na jej terenie wyznaczono kilka głównych szlaków, które powinniśmy rozważyć, planując zwiedzanie. Oczywiście poniższa lista nie jest kompletna, natomiast zawiera szlaki, które pokonaliśmy podczas 2-dniowej wycieczki do Petry. Wszystkie poniższe szlaki są zaznaczone na mapie, którą za darmo można otrzymać w Visitor Center.

Główny Szlak (Main Trail) – szlak czerwony

Najbardziej popularny szlak czerwony (na mapie nr 1) w Petrze. Rozpoczyna się w Visitors Center i prowadzi przez największe atrakcje Petry: kanion As Siq, Skarbiec Faraona, amfiteatr, Wielka Świątynia, Ulica kolumnowa. Długość to 4 km w jedną stronę. Droga powrotna wiedzie tą samą drogą. Przejście zajmuje ok. 4 godzin. Zobacz szczegółowy opis Głównego Szlaku w Petrze (Dolina Petry).

Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery Trail – szlak różowy

Naturalną kontynuacją głównego szlaku jest szlak różowy (na mapie nr 4) prowadzący do klasztoru Ad-Deir (Ad Dajr). To malownicza trasa poprowadzona po schodach (podobno jest ich ponad 1000) pod górę. Długość to 2,5 km w jedną stronę. Przejście całości zajmuje ok. 2,5 godziny.

Al-Khubtha Trail – szlak zielony

Szlak (na mapie nr 2) ten prowadzi do jednego z najładniejszych widoków na Skarbiec Faraona. Po drodze znajdują się niesamowite grobowce: Grobowiec Urny (Urn Tomb), Grobowiec Jedwabny (Silk Tomb), Grobowiec Koryncki (Corinthian Tomb), Grobowiec Pałacowy (Palace Tomb) oraz piękne widoki na całą dolinę Petry. Długość szlaku to 3,5 km (w obie strony), a przejście zajmuje ok. 3 godzin. Zobacz szczegółowy opis szlaku Al-Khubtha Trail.

High Place of Sacrifice Trail – szlak pomarańczowy

Szlak (na mapie nr 3), który może stanowić alternatywę powrotu z centrum Petry. Zamiast po skończeniu głównego, czerwonego szlaku wracać tą samą drogą, można wejść na szlak pomarańczowy i „tyłami” przez mało uczęszczane ścieżki wrócić do Skarbca Faraona. Ma do zaoferowania piękne widoki na główną trasę Petry, a także po drodze odwiedzimy Świątynię Ogrodową, Grób Żołnierza Rzymskiego oraz Wielką Wyżynę Ofiarną. Długość szlaku to 3 km i całość zajmuje ok. 4 godziny.

jordania petra informacje praktyczne as siq as sik wąwóz
Petra. Wąwóz As Siq

Jak ominąć tłumy turystów w Petrze?

Każdy chciałby móc zwiedzać Petrę w ciszy i spokoju bez tłumów turystów. Niestety to jeden z Cudów Świata i wielu podobnych do nas turystów, chce go zobaczyć. Jednak są dwa proste sposoby na ograniczenie ilości turystów.

 • Rozpocznijmy zwiedzanie jak najwcześniej rano. Najlepiej od razu po otwarciu bram wejściowych. Mamy wtedy prawie gwarancję, że pierwsze 2-3 godziny spędzimy niemal w samotności. My każdego dnia zaczęliśmy zwiedzanie Petry o 6:30 i turystów było bardzo niewielu.
 • Wybierajmy mniej popularne szlaki. Na szlakuszlaku Al-Khubtha Trail czy High Place of Sacrifice Trail spotkaliśmy zaledwie kilkanaście osób.
jordania petra skarbiec jordania informacje praktyczne
W Jordanii warto pamiętać o stosownym ubiorze.

Gdzie znajdują się najlepsze punkty widokowe na Skarbiec Faraona?

Skarbiec Faraona to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Petrze. Przeglądając instagrama, zobaczycie tysiące pięknych zdjęć osób, a w tle przepiękna fasada Skarbca Faraona. Gdzie znajduję się najlepsze punkty widokowe?

 • „Na prawo” od skarbca
  Po prawej stronie znajduje się ewidentna ścieżka prowadząca na szczyt skały, gdzie za darmo możemy podziwiać niesamowity widok na skarbiec. Sądzę, że to tylko kwestia czasu, gdy ktoś zacznie życzyć sobie opłaty za tę ścieżkę. Wejście zajmuje 3-4 minuty.
 • „Na lewo” od skarbca
  Oficjalnie nie ma czegoś takiego jak „płatne” wejście, jednak przedsiębiorczy miejscowi chłopacy oferują możliwość skorzystania z „ich ścieżki”. Po schodach wejdziemy na szczyt skały z pięknym widokiem. Podobno średnia cena usługi to 10 JOD. Wejście zajmuje ok 10 min.
 • Al-Khubtha Trail
  Najdłuższe i najbardziej wymagające wejście. Na końcu zielonego szlaku znajduje się wejście na skałę, na której rozstawiony jest namiot, w którym można napić się czegoś orzeźwiającego z widokiem na skarbiec. Nie płaci się tu za samo „oglądanie”, lecz należy kupić jakiś napój (1-2 JOD).
jordania petra treasury view skarbiec jordania informacje praktyczne
Jordania. Petra widok na Skarbiec Faraona.

Czy można zwiedzać Petrę w nocy (Petra by night)?

Dla miłośników nocnej fotografii i osób, którzy chcieliby zobaczyć, jak wygląda Petra w nocy, oświetlona tysiącami lampionów, została otwarta atrakcja Petra by Night. Wieczorem po zachodzie słońca o godz. 20:30 mamy możliwość wejść na teren Petry i pójść w stronę Skarbca Faraona, gdzie odbywa się krótkie przedstawienie. Wszystko w świetle lampionów i muzyki na żywo. Całość wizyty trwa 2 godziny.
Atrakcja ta jest dodatkowo płatna – 17 JOD osoby. Dodatkowo należy posiadać przy sobie ważny dzienny bilet do Petry.

petra informacje praktyczne ceny bilety szlaki treasury view skarbiec faraona petra by night
Petra by night – nocne zwiedzanie Petry.

Gdzie nocować w Petrze?

W Wadi Musa znajduje się całe mnóstwo różnych ofert noclegowych. Najczęściej położone są w centrum miasta oddalonym o ok. 2 km od bram Visitor Center. Szukając noclegów na booking’u, natknęliśmy się na wiele komentarzy dotyczących tańszych hoteli, związanych z brakami ciepłej wody pod prysznicem. Także zwróćcie na to uwagę.
My skorzystaliśmy z oferty Majido Hostel. Z czystym sumieniem możemy polecić. Sympatyczny właściciel, czysto, prywatny parking i duży apartament. Szczegółowo wraz ze zdjęciami opisaliśmy nasz hotel tutaj -> noclegi w Jordanii.

Mam nadzieję, że powyższe informacje praktyczne w zupełności pozwolą Wam zaplanować własną wycieczkę do Petry.

PS. Nasza podróż do Jordanii odbyła się w terminie 17-27.05.2019. Planując wyjazd do Jordanii, na pewno bardzo pomocny będzie artykuł Jordania informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad: ceny, noclegi, wiza, pieniądze itd.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *