Petra – szlak Al-Khubtha Trail z widokiem na Skarbiec

Jeżeli chcecie zobaczyć jeden z najpiękniejszych widoków na Skarbiec Faraona, to zarezerwujcie sobie ok. 2 godzin, aby pokonać zielony szlak Al-Khubtha Trail. Na jego końcu czeka na was niewielki namiot, gdzie można napić się kawy z niesamowitym widokiem na Skarbiec.

Pokonując główny szlak w Dolinie Petry, po prawej strony widzimy niesamowite Grobowce Królewskie. Wiele osób ogranicza się tylko do obserwacji tych miejsc z poziomu doliny. Wielka szkoda, bo dla nas całe ich piękno możemy dostrzec, gdy podejdziemy bliżej. Dopiero gdy wejdziemy do środka i poczujemy w ich wnętrzach zapach palącego się tu niegdyś ognisk. Zapraszamy na wspólną wędrówkę szlakiem Al-Khubtha trail, który doprowadzi nas do jednego z najpiękniejszych punktów widokowych na Skarbiec Faraona.
Podczas naszej dzisiejszej wędrówki, będziemy mieli okazję zobaczyć interesujące miejsca. Niektóre fasady budowli są lepiej lub gorzej zachowane. Zobaczymy kolumny i liczne pomieszczenia, do których warto wejść, aby móc zobaczyć kolorowe warstwy piaskowca. Do tego czekają nas niesamowite widoki na Dolinę Petry i okoliczne skały.

Zrobiliśmy dużo zdjęć, którymi mam nadzieję, zachęcimy Was do przejścia szlakiem Al-Khubtha trail, który jak dla nas skrywa wiele ciekawych miejsc.

Atrakcje szlaku Al-Khubtha trail

Grobowiec Urny

Jednym z najładniejszych i największych budowli spośród Grobowców Królewskich jest Grobowiec Urny (Urn Tomb). Szacuje się, że powstał w 70 r. n.e., a pochowany został tu nabatejski król Malchus II. W 447 roku za sprawą Biskupa Jasona został przekształcony w chrześcijański kościół.
Główna fasada grobowca ma 26 metrów wysokości. To dwupoziomowa budowla, gdzie znajduje się wiele zakamarków, mniejszych wnęk, komór i kolumn. Warto pokręcić się po wnętrzu głównego pomieszczenia o wymiarach 18,5 x 20m.
Jeżeli startujemy wcześnie rano, to ze schodów przed grobowcem rozpościera się przepiękny widok na Dolinę Petry. Nisko zawieszone słońce jeszcze nie pali, a miękkie światło dodaje uroku skałom. My zatrzymaliśmy się tu na szybkie śniadanko.

Grobowiec Jedwabny

Grobowiec Jedwabny, nie jest tak okazały, jak Grobowiec Urny. Ma zaledwie 10,8 metra szerokości i 19 metrów wysokości. Szacuje się, że grobowiec ten również pochodzi z okolic I w. n.e. Jego nazwa nawiązuje do przepięknie kolorowego piaskowca, w którym został wykuty. Niesamowicie kolorowa skała ukazuje różne geologiczne warstwy. Wygląda to, jakby ktoś dawno temu zabrał tu kolorowe farby i niczym dziecko bawił się w kolorowanie wnętrz.

petra szlak al khubtha trail grobowiec jedwabny grobowce królewskie
Al Khubtha Trail. Grobowiec Jedwabny.

Grobowiec Koryncki

Grobowiec Koryncki to okazała budowla powstała między 40-70 rokiem naszej ery. Fasada ma 27,55 metrów szerokości oraz 26 metrów wysokości. Architektonicznie wielu doszukuje się podobieństwa do fasady Grobowca Jedwabnego czy Skarbca Faraona, lecz niestety grobowiec ten jest zdecydowanie gorzej zachowany.
Po kilku kamykach możemy wejść do jego wnętrza, aby kolejny raz zobaczyć grobowiec od środka. Nadia nie odpuściła żadnej komorze i wszędzie wchodziliśmy.

Grobowiec Pałacowy

Grobowiec Pałacowy to najmłodszy z grobowców w tym miejscu. Wybudowany w 129 r. n.e. Ma 49 metrów szerokości oraz 46 metrów wysokości. Podobno nazwa grobowca wywodzi się z jego podobieństwa do rzymskich pałaców z tamtego okresu.
Kilka mniejszych i większych komór, liczne kolumnady i piękne zdobienia. Część z nich bardzo dobrze zachowana, a na części widać upływający czas i gorszy ich stan. Miejsce, które zachęca, aby podejść i zobaczyć je z bliska.

Al-Khubtha trail – po schodach do góry…

Kontynuujemy wędrówką szlakiem i przechodzimy na drugą stronę góry, aby wykutymi w skale schodami zdobywać kolejne metry wysokości. Idziemy szerokim skalnym wąwozem z pięknymi widokami. Za moment rozpościera się panorama amfiteatru, widok na całą Dolinę Petry i Główny Szlak, który pokonywaliśmy dzień wcześniej.

Najładniejszy widok w Petrze na Skarbiec Faraona

Na samym końcu szlaku Al-Khubtha trail czeka nas nagroda. Z kilku miejsc będziemy mogli podziwiać wspaniały widok na Skarbiec Faraona. Są to ewidentne miejsca, które tylko czekają, aby zrobić z nich mnóstwo zdjęć. Po prawej stronie jest wystająca skała, duży głaz, a na samym końcu namiot, gdzie napijemy się dobrej kawy z pięknym widokiem na Skarbiec Faraona.
Na szlaku nie spotkaliśmy zbyt wielu turystów. W ciszy i spokoju mogliśmy kontemplować piękne widoki na grobowce, otaczające nas skały, olbrzymie schody, a także przez większość szlaku Al-Khubtha trail podziwialiśmy Dolinę Petry z góry.
Zdecydowanie warto wybrać się na ten szlak, aby móc zobaczyć Petrę z zupełnie innej, mniej komercyjnej i niewypełnionej przez turystów, strony.

Petra Al-Khubtha trail informacje praktyczne

Szlak ma ok. 3,5 kilometra w obie strony, a na jego pokonanie warto przeznaczyć ok. 3 godzin.
Szlak Al-Kubtha trail rozpoczyna się na placu Głównego Szlaku (czerwony) niedaleko amfiteatru, z którego odbijamy na prawo i kierujemy się w stronę pierwszego grobowca. Szlak ten, to wielkie schody, po których powoli pniemy się w górę, aby dojść na szczyt góry. Na końcu ewidentnej ścieżki znajdziecie namalowane strzałki na skałach, po których dojdziemy do namiotu, gdzie możemy napić się kawy, z którego zobaczymy jeden z najładniejszych widoków na Skarbiec Faraona.
W wielu miejscach znaleźliśmy informację, że szlak ten jest dosyć wymagający kondycyjnie. Pomimo że szliśmy z 6-letnią Nadią, to nie nastręczał nam żadnych problemów. Na pewno warto rozpocząć wędrówkę wcześnie rano, aby pokonać go, gdy szlak będzie jeszcze w cieniu. Gdy słońce będzie wysoko, to jesteśmy cały czas wystawieni na jego promienie i będzie bardzo gorąco.
Niestety olbrzymim minusem szlaku Al-Khubtha trail jest fakt, że po dojściu do punktu widokowego, oficjalnie nie możemy kontynuować wędrówki w dół, lecz musimy wrócić tą samą drogą i pokonać jeszcze raz szlak Al-Khubtha trail. Szkoda.

PS. Nasza podróż do Jordanii odbyła się w terminie 17-27.05.2019. Planując wyjazd do Jordanii, na pewno bardzo pomocny będzie artykuł Jordania informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad: ceny, noclegi, wiza, pieniądze itd. Całą naszą trasę opisaliśmy w artykule plan podróży po Jordanii.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u