Atrakcje Filipin, czyli co warto zobaczyć na Filipinach

Myśleliście, aby kolejnym celem Waszych wakacji były Filipiny? Kraj składający się z kilku tysięcy wysp i wysepek. Zastanawiacie się, czy czekają na Was tylko plaże, woda i palmy? Na jakie atrakcje Filipin podczas układania planu swojej podróży warto zwrócić uwagę? W artykule znajdziecie wiele ciekawych pozycji, które warto zobaczyć na Filipinach.

Lecimy na jeden/dwa/trzy tygodnie na Filipiny i zastanawiamy się, co warto zobaczyć. To najczęściej pojawiające się zdanie w wiadomościach do mnie dotyczących wakacji na Filipinach. Bazując na naszych dwóch podróżach na Filipiny (zobacz artykuły -> Podróż na Filipiny z dzieckiem 2016 oraz Wakacje na Filipinach z dzieckiem 2017) przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych miejsc, atrakcji, które wywarły na nas największe wrażenie. Sądzę, że przydadzą się również Wam w trakcie planowania wyjazdu na Filipiny. Poniższa lista nie jest w żaden sposób posortowana pod względem „atrakcyjności” miejsca, piękności. Miejcie na uwadze, że kolejność jest czysto przypadkowa. To, co startujemy?

Atrakcje Filipin, czyli co warto zobaczyć na Filipinach

Zobaczyć tarsiera (wyraka)

Pewnie każdy z Was kojarzy takie malutkie, słodziutkie, milusińskie zwierzątko z olbrzymimi wyłupiastymi oczami? Jedni twierdzą, że podobne jest do postaci z bajki o Gremlinach, innym przypomina małpkę ze śmiesznymi uszkami. Niezależnie od skojarzeń tarsier (wyrak) naturalnie występuje na niektórych indonezyjskich wyspach oraz na Filipinach – na wyspie Bohol. Planując wakacje na Filipinach, zwłaszcza gdy jedziecie z dziećmi, pamiętajcie o tym, aby zobaczyć tego słodziaka.

filipiny bohol tarsier wyrak corella sanctuarium
Tarsier (wyrak) – można zobaczyć na wyspie Bohol.

Malutka wyspa Pamilacan

Czy wyobrażacie sobie miejsce bez prądu i bieżącej wody, gdzie budzi i tuli nas do snu niczym niezmącony szum fal? Nie ma hoteli i turystycznej infrastruktury. Są tu malutkie chatki położone kilka metrów od pięknej plaży, rodzinnie prowadzone przez mieszkańców wyspy Pamilacan. Nie ma restauracji, a jedzenie zapewnia nam rodzina, u której wynajęliśmy chatkę. Jest piękna, dosyć szeroka plaża z białym piaskiem, gdzie w zasięgu wzroku nie zobaczymy nikogo poza bawiącymi się dziećmi. Wyspę oblewa iście turkusowa woda skrywająca piękną rafę koralową dostępną wprost z plaży. Brzmi nieźle? Uwielbiamy to miejsce. Zobacz jak wygląda życie na wyspie Pamilacan, a także jak odbywa się polowanie z kuszą na ryby.

filipiny pamilacan woda wyspa
Plaża na wyspie Pamilacan.

Buscalan i niesamowite tatuaże Kalinga

Buscalan to wioska położona na zboczy góry znajdująca się poza turystycznymi trasami. Trzeba do niej dojść szlakiem przez pola ryżowe. To ok. 100 domów zapewniających schronienie dla rodzin i hodowanych przez nie zwierząt. To miejsce, gdzie ma się wrażenie, że czas cofnął się o kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Już sama wioska jest bardzo ciekawa, jednak kilkanaście lat temu spopularyzowała się ze względu na fakt, że właśnie tu mieszka ponad 100-letnia Fang-od. Kobieta, która przy użyciu dwóch drewnianych pałeczek bambusowych, igły i czarnej mazi wykonuje tradycyjne, można powiedzieć etniczne, tatuaże. To wizyta w wioskowym „salonie tatuażu” jest główną atrakcją. Niesamowite miejsce i doznania.

filipiny buscalan kalinga tattoo tatuaż kalinga
Filipiny. Luzon. Wioska Buscalan – Fang-od tworzy tatuaż.

Batad – amfiteatr pięknych tarasów ryżowych

Dla nad Europejczyków widok przepięknych tarasów ryżowych zorganizowanych na zboczach gór stanowi nie lada atrakcję. Niby to tylko trochę wody, zielonych pędów ryżu i kamienno-glinianych grobli, a jednak robi wrażenie. Warto wybrać się do niewielkiej wioski Batad położonej w samym centrum ryżowych tarasów, aby móc podziwiać niesamowite widoki.

filipiny batad tarasy ryżowe rice fields
Batad. Tarasy ryżowe.

Sagada: wiszące trumny (Hanging Coffins) i piękne jaskinie

Chyba każdy słyszał o słynnych wiszących trumnach (Hanging Coffins) prawda? Trochę ciężko napisać mi, że to atrakcja Filipin, ale faktycznie tak jest. Wiele osób przyjeżdża do Sagady głównie po to, żeby zobaczyć tę bardzo starą tradycję. Żeby ujrzeć trumny zawieszone lub schowane gdzieś wysoko na skałach.
Będąc w Sagadzie, zdecydowanie warto jeszcze zajrzeć do podziemi, a mianowicie wybierzcie się na wycieczkę po filipińskich jaskiniach. Trawers jaskini Lumiang Burial Cave i Sumaguing Cave to nie lada atrakcja dla osób, które chcą zobaczyć, jak wyglądają tutejsze wnętrza ziemi.

sagada hanging coffins wiszące trumny filipiny luzon atrakcje filipin
Filipiny. Luzon. Sagada. Wiszące trumny (Hanging Coffins)

Nurkowanie na Filipinach

Nurkowanie na Filipinach może być jedynym powodem, dla którego będziemy chcieli polecieć na Filipiny. Obecnie to dla mnie absolutny top miejsc, w których było dane mi nurkować. A na szczycie tego topu jest niesamowita atrakcja Filipin – rejon w okolicy wyspy Busuanga (Coron). To tutaj na dnie morskim leży kilkanaście dużych japońskich wraków z czasów II-giej Wojny Światowej. Zatem, jak interesuje was nurkowanie wrakowe, to doskonale trafiliście. A może chcecie zobaczyć żółwie morskie (polecam Apo Island, obok wyspy Negros), ławice sardynek (Moalboal, wyspa Cebu), rekiny kosogony (Malapascua) lub przepiękną rafę (Balicasag)? Nie sposób wymienić wszystkich miejsc nurkowych na Filipinach, ale pragnę zwrócić uwagę na jedno – jeżeli interesuje cię życie pod wodą, to zrób szybko kurs nurkowy i pojedź na Filipiny zanurkować. Gwarantowana moc wrażeń.

balicasag diving fish
Nurkowanie na Balicasag. Mnóstwo kolorowych rybek.

Snorkeling na Filipinach

Osoby, które z jakichś przyczyn jeszcze nie nurkują, na Filipinach będą mogły również zobaczyć piękno podwodnego świata. Snorkeling na Filipinach również jest niesamowity. Kolorowe rybki, piękna rafa, super przejrzysta i krystalicznie czysta woda zachęca, aby założyć maskę, fajkę i płetwy i godzinami wpatrywać się w podwodny świat. W wielu miejscach snorkeling dostępny jest wprost z wody (Moalboal, Pamilacan, Apo Island itd.…) a w inne warto popłynąć łodzią np. w okolice wyspy Balicasag lub w liczne miejsca podczas Island hoppingu w Coron czy El Nido.

nurkowanie na filipinach balicasag diving philippines atrakcje filipin
Nurkowanie na Filipinach.

Island hopping w Coron i El Nido

Planując wakacje na Filipinach, nie można pominąć malutkich, często niezamieszkałych wysepek w okolicach Coron (Busuanga) czy El Nido. Popularne Island hopping to wycieczki małymi łodziami, podczas których zwiedza się niewielkie wysepki, malownicze zatoczki, przepiękne, puste plaże oraz można oddać się uciechom podczas snorkelingu. To doskonała okazja, aby doświadczyć i zobaczyć piękno filipińskiej przyrody. Nie ma sensu ograniczania się tylko do jednej wycieczki, bo każda z nich to inne miejsca, inne plaże, inne wysepki.

filipiny coron Island Hopping tour b twin lagoon atrakcje filipin
Filipiny. Coron Island Hopping Tour B – Twin Lagoon.

Magiczna wioska Port Barton

W sumie przy każdej z atrakcji Filipin mógłbym używać słowa magiczne, ale takie właśnie dla mnie są Filipiny. Port Barton to niewielka nadmorska wioska na wyspie Palawan. To kilka skrzyżowanych ziemistych ulic, duża ilość pysznych knajpek z rewelacyjnym jedzeniem, to przyjemna plaża. Nie wiem, jak to określić, ale Port Barton ma w sobie coś magicznego, coś, co sprawia, że od samego początku doskonale się tu czujesz i nie chcesz stąd wyjeżdżać. Chyba po prostu trzeba to sprawdzić na własnej skórze.

filipiny port barton plaża beach atrakcje filipin
Filipiny. Palawan. Port Barton.

Plaże na Filipinach

Filipiny jako kraj wyspiarski mają tysiące małych, średnich i wielkich plaż. Niektóre z ich są wzięte wprost z rajskich pocztówek, a inne zupełnie samotne czekają na przybyszów. Każdy na Filipinach znajdzie plażę dla siebie. Idealnie biały piasek, delikatny żwirek, z piękną rafą koralową, z kołyszącymi się palmami, a może z zawieszonymi hamakami? Wszystko tu jest – od koloru do wyboru. Wystarczy poszukać. My zdecydowanie polecamy plaże na Pamilacan, magiczne plaże, które zobaczymy podczas island hoppingu, zdecydowanie plażę White Beach w Port Barton, czy piękne, białe hamaki na Dumaluan Beach. A może średnią plażę na Apo Island, wprost z której można podziwiać żółwie morskie lub Panagsama Beach, gdzie zobaczymy ławice sardynek? Ciężki wybór prawda?

filipiny dumaluan beach philippines plaża atrakcje filipin
Filipiny. Bohol. Dumaluan Beach.

Jak Wam się podoba przygotowana przez nas lista atrakcji Filipin? Jak każda lista to bardzo subiektywny dokonany przez nas wybór miejsc, które zrobiły na nas wrażenie. A może na naszej liście zabrakło jeszcze czegoś, co warto zobaczyć na Filipinach? Polecisz coś jeszcze, co warto dopisać?

Nasz pierwszy wyjazd odbył się w terminie 25.02-15.03.2016 roku  (Nadia w podróży na Filipiny – zapiski z podróży) natomiast po raz drugi wybraliśmy się niecały rok później w terminie 17.02-12.03.2017 (Nadia w podróży na Filipiny 2017) Zapraszam do zapoznania się z zapiskami z podróży, które powstawały na gorąco podczas wyjazdu oraz planując swój wyjazd koniecznie przeczytajcie artykuł Filipiny informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele pomocnych informacji.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u