Czym podróżować po Filipinach? Autobus, łodzie, promy, skutery, samolot? Co wybrać?

Transport na Filipinach jest całkiem nieźle zorganizowany i powszechnie dostępny dla każdego. Nie zdarzyły nam się większe opóźnienia czy problemy komunikacyjne. Filipiny oferują bardzo bogatą siecią połączeń autobusowych, lotniczych oraz wodnych, co bardzo ułatwia przemieszczanie się.

Podróżując po Filipinach, korzystaliśmy z autobusów kursujących między miastami, wypożyczyliśmy skuter, pływaliśmy małymi łodziami i dużymi promami oraz korzystaliśmy z wewnętrznych połączeń lotniczych. Poniżej znajdziecie szczegółowe opisy poszczególnych środków transportu, przykładowe ceny biletów oraz w jaki sposób je kupić.

Autobusy na Filipinach

W każdym autobusie jedzie bileter, który sprzedaje bilety i jest najlepiej poinformowany gdzie dany autobus jedzie i którędy jaką trasą, zatem najlepiej z nim rozmawiać. Nigdy nie zdarzyło nam się, aby kiedykolwiek próbował nas oszukać lub podać zawyżoną cenę – zawsze jechaliśmy za tyle co miejscowi. Państwowe autobusy są w dwóch wersjach:

  • tańsze: bez klimatyzacji, bardzo często zatłoczone, że nie idzie do nich wsiąść zwłaszcza w głównych hub’ach przesiadkowych,
  • droższe (średnio dwukrotnie): z klimatyzacją i działającym darmowym wifi na pokładzie. Uwaga, bo klimatyzacja włączona jest na max i można bardzo łatwo przeziębić się, zatem dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą bluzy do autobusu.

Przykładowe ceny autobusów na Filipinach:

  • autobus Cebu-Moalboal (przez Barili): 116 PHP, czas ok. 4 godz.
  • autobus Moalboal-Brgy: 18 PHP, ok. 30 min.
  • autobus Moalboal-Bato: 70 PHP, ok. 60 min.
  • autobus Dumaguete-Malatapay: 50 PHP, ok. 50 min.
  • autobus Tagbilaran-Loay: 40 PHP, ok. 45 min.
  • autobus OHAYAMI – Manila – Banaue: 470 PHP, ok 9 godz.
  • mini van Banaue-Sagada: 300 PHP, ok. 3 godz.
  • autobus GL Trans Bontoc – Baguio: 212 PHP, ok. 6,5 godz.
  • autobus Victory Lines Baguio – Manila Passay: 455 PHP, ok 7 godz.
  • mini van Corong-corong – Port Barton: 600 PHP, 4 godz.
  • mini van Port Barton – Puerto Princesa: 300 PHP, 3 godz.
filipiny autobus
Filipiński autobus – wygląda podobnie do naszego.

Promy, łodzie, łódki na Filipinach

Praktycznie nie ma problemu aby przedostać się z wyspy na wyspę. Pomiędzy dużymi wyspami np. Cebu, Bohol, Negros kursuje wielu operatorów o różnych godzinach i możemy wybierać w ofertach przewoźników. Transport na małe wyspy np. Pamilacan i Apo Island jest trudniej znaleźć, bo najczęściej raz dziennie płynie oficjalna państwowa łódka, a później jesteśmy skazani na prywatne łódki i negocjowanie ceny.
Największym zaskoczeniem dla nas były dodatkowe „ukryte” koszty przy transporcie pomiędzy Negros-Bohol oraz Bohol-Cebu. Oczywiście nikt przy kupnie biletów na łódkę nie wspominał o obowiązkowej opłacie za nadanie dużego bagażu lub o kuriozalnym dodatkowym bilecie wstępu na terminal, tak jakby ta niewielka kwota nie mogła być wliczona w cenę.
Kupując bilety u agentów turystycznych najczęściej doliczana jest prowizja (o czym nie informują przed zakupem). Trzeba także sprawdzać, bo większe łodzie mają różne klasy biletów: najtańsza opcja Open Air, później Tourist Class i Business Class, a nie wszyscy pośrednicy oferują wszystkie klasy.

filipiny pamilacan łódka
Magiczne zachody słońca na Pamilacan.

Przykładowe ceny łodzi na Filipinach:

  • łódź Lilo-an – Sibulan: 68 PHP, ok. 60 min,
  • łódka Malatapay-Apo Island: 300 PHP ok. 30 min.
  • łódź Dumaguete (Negros) -Tagbilaran (Bohol): 700 PHP, ok. 2,5 godz,
  • łódź Tagbilaran – Cebu: 400 PHP Open Air, ok. 2 godz.
  • fast boat Coron – El Nido: 1750 PHP, dziecko 50%, ok 3,5 godz.

Wypożyczenie skutera na Filipinach

Polecamy wszystkim wypożyczenie skutera i jeżdżenie po okolicy bo to najlepsza forma zwiedzanie. Nie jesteśmy wtedy uzależnienie od nikogo. Skuter można wypożyczyć praktycznie wszędzie. Czasami wymagane jest okazanie paszportu lub innego dokumentu. My nigdy, absolutnie nigdy nie zgadzamy się, aby paszport zostawić w zastaw za skuter – jeżeli właściciel będzie się upierał – poszukajcie sobie innego miejsca.

Ceny za wypożyczenie skutera mocno się różnią w zależności od miejsca i wyspy, lecz my na Boholu zapłaciliśmy  za skuter na cały dzień 600 PHP a na Panglao 400 PHP.

Skuterem po Boholu.
Skuterem po Boholu.

Samolot na Filipinach

Podczas podróży na Filipinach korzystaliśmy z kilku wewnętrznych przelotów, a także lecieliśmy z Kuala Lumpur na Cebu

Ważne: na lotnisku Mactan-Cebu pobierany jest „terminal fee” na wyloty międzynarodowe w wysokości 750PHP od osoby (dzieci poniżej 2 lat oraz osoby w wieku powyżej 65 lat są zwolnione). Bez opłaty nie da się wejść do gate’ów. Nie wiem od czego to zależy, bo niektórzy czytelnicy sygnalizowali mi, że wylatywali tydzień wcześniej i nic nie musieli płacić.

Podobnie na lotnisku w Puerto Princessa obowiązuje opłata „terminal fee”: 200 PHP na loty krajowe oraz 700 PHP na loty międzynarodowe.

mactan cebu terminal fee
Lotnisko Mactan-Cebu – opłata „terminal fee”.

Przykładowe ceny biletów lotniczych na Filipinach:

  • lot Air Asia Kuala Lumpur – Cebu – Kuala Lumpur: bilety dla 2 dorosłych + jedno dziecko + 2 bagaże 20 kg kosztowały ok 1550 zł
  • lot Cebu Pacific Manila – Coron: bilety dla 2 dorosłych + jedno dziecko + bagaż 20 kg + bagaż 15 kg kosztowały ok 1050 zł
  • lot Air Asia Puerto Princesa – Manila:  bilety dla 2 dorosłych + jedno dziecko + 2 bagaże 20 kg kosztowały ok. 550 zł

Lotnisko na Cebu – Mactan-Cebu oraz w Manili

Najtańszą opcją dojechania/wydostania się do/z lotniska na Cebu i w Manili jest biała taksówka tzw. „Regular Taxi” wg wskazań taksometru. Przejazd przystań promowa-lotnisko Cebu kosztuje ok. 240 PHP, a przejazd lotnisko Cebu – południowy dworzec autobusowy ok. 230 PHP. Oczywiście można kombinować z jeepney’em lecz trzeba się przesiadać, a przy 4 osobach w taksówce pieniądze naprawdę są niewielkie.

coron samolot
Wreszcie dotarliśmy na wyspę Busuanga (popularnie nazywana Coron).

Inne formy transportu na Filipinach:

  • filipińska motoriksza (tricycle, trishaw): zwykły motor, do którego doczepiona jest z boku budka mieszcząca dodatkowych pasażerów. Czasem tylko dwóch z przodu, a z tyłu jest miejsce na bagaże, a czasami budka jest większa i mieści z przodu 3-4 osoby i dodatkowo 3-4 z tyły, choć widzieliśmy motorikszę gdzie siedziało ponad 10 osób,

    filipiny trishaw
    Trishaw – motoriksza – jeden z rodzajów transportu na Filipinach.
  • habal-habal: rodzaj motoru, skuteru, który ma specjalnie wydłużone siedzenie, aby pomieścić dodatkowe osoby
  • jeepney: najczęściej kolorowy samochód, który naczepę ma przystosowaną do przewozu ludzi, bardzo często tańsza alternatywa dla autobusu. Najczęściej są mocno przeładowane, ale jeżdżą bardzo często.

    filipiny jeepney
    Słynny filipiński jeepney.

PS. Nasza druga podróż na Filipiny odbyła się w terminie 17.02-12.03.2017Zapraszam do zapoznania się z wpisem Nadia w podróży na Filipiny 2017 , który jest relacją pisaną na gorąco podczas podróży oraz do wpisu Filipiny informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji. Jeżeli kogoś interesuje nasza pierwsza podróż na Filipiny w 2016 roku to „zapiski z podróży” znajdzie w artykule Nadia w podróży na Filipiny – zapiski z podróży.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *