Snorkeling na Filipinach – TOP 5 miejsc

Zamknij oczy. Pomyśl o przepięknych tropikalnych plażach. Co widzisz? Krystalicznie czystą i ciepłą wodę o idealnie błękitno-zielonej barwie okalającą białe plaże o delikatnym piasku. Nieśpiesznie wejdź do wody i zanurz głowę. Dookoła niesamowite formy rafy koralowej. Całość otacza feeria kolorów egzotycznych ryb. Są małe i duże, niektóre pływają wolno, a inne szybko. Podoba Ci się taka wizja? A teraz otwórz oczy. To nie musi być sen i marzenie. Takie miejsca istnieją w rzeczywistości – po prostu snorkeling na Filipinach. Zapraszam, zobacz 5 najlepszych miejsc snorkelingowych na Filipinach.

Filipiny nieodłącznie kojarzą mi się z magią podwodnego świata, z przepięknymi rafami koralowymi, dookoła których pływa nieskończenie wiele kolorowych, tropikalnych ryb. Nie trzeba przechodzić specjalistycznych kursów nurkowych, nie trzeba mieć praktycznie żadnych umiejętności, nawet nie trzeba umieć pływać, gdyż snorkeling to banalnie proste zajęcie. Wystarczy założyć maskę na twarz, włożyć fajkę do ust i położyć się na wodzie. Naszym oczom ukazuje się wspaniały film rodem z Discovery Channel, lecz tutaj to my jesteśmy jego reżyserem, operatorem i producentem. Jednak zawsze pojawia się pytanie, gdzie są wybrać się na snorkeling na Filipinach? Jakie są najlepsze miejsca snorkelingowe na Filipinach?
Moje zestawienie (jak każde) będzie bardzo subiektywne i mocno wybiórcze. Będąc zaledwie 3 tygodnie nie sposób zobaczyć wszystkiego, więc poniższe, polecane przeze mnie miejsca to tylko niewielki fragment Filipin. Jeżeli ktoś wybiera się w rejon Central Visayas to poniższa lista 5 najlepszych miejsc snorkelingowych na Filipinach na pewno się przyda.
W poniższym zestawieniu opisując kolejne miejsca snorkelingowe będę mocno nadużywał słów takich jak: wspaniałe, piękne, przepiękne, niesamowite itd., bo po prostu widząc podwodny krajobraz Filipin nie da się inaczej. Zaczynamy!

snorkeling na filipinach apo island
Snorkeling na Filipinach – wyspa Apo Island.

Snorkeling na Balicasag – absolutnie zasłużone pierwsze miejsce

Balicasag to malutka, prawie idealnie okrągła wyspa położona ok. 30 min łodzią od Panglao. Dookoła Balicasag znajdują się wspaniałe miejsca przeznaczone do snorkelingu oraz nurkowania. Bardzo bogata rafa koralowa dostępna jest wprost z plaży, więc nie trzeba wynajmować łodzi, aby dostać się w odpowiednie miejsce. Mnogość egzotycznych ryb: od malutkich ławic intensywnie niebieskich rybek, Nemo, w paski, kropki, plamy, wyglądające jak skały, aż po wielkie sztuki barakud, jackfish czy innych. Dodatkowo jak mamy szczęście to zobaczymy wspaniałe żółwie. Po prostu można nie wychodzić z wody! Absolutny hit. Jak dla mnie to najlepsze miejsce snorkelingowe na Filipinach (oczywiście biorąc pod uwagę te, które widziałem).
Najlepsze miejsce znajduje się przed głównym wejściem do jedynego resortu na wyspie, lecz praktycznie dookoła znajdziecie coś ciekawego pod wodą.

snorkeling na filipinach balicasag
Snorkeling na Filipinach – wyspa Balicasag.
snorkeling na filipinach balicasag
Snorkeling na Filipinach – wyspa Balicasag.

Snorkeling na Apo Island to żółwie, żółwie i jeszcze raz żółwie!

Malutka wyspa znajdująca się ok. 30 min łódką od brzegów Negros. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć żółwie morskie w ich naturalnym środowisku to powinien przypłynąć na Apo Island. Nie ma chyba możliwości niespotkania choćby kilku. Na głównej plaży znajduje się „sanktuarium żółwi” i jest tam ich całe mnóstwo. W niewielkiej odległości od brzegu lubią sobie żerować. Najważniejsze to nie przeszkadzać zwierzętom i musimy pamiętać, że to my jesteśmy tam gośćmi.
Kolejne ciekawe miejsce snorkelingowe na Apo Island, które warto odwiedzić znajduje się na niewielkiej prywatnej plaży położonej przy Apo Island Beach Resort Dive Resort. Rafa może i jest dosyć mała, ale również bardzo ciekawa.
Ostatnim miejscem, o którym muszę wspomnieć jest Rock Point. Można się tam dostać na dwa sposoby: popłynąć łódką lub przejść się w stronę Desk View, aby po drodze zejść ścieżką na niewielką plażę. Kilkanaście metrów od brzegu znajduje się jedna z najładniejszych raf koralowych w okolicy.

snorkeling na filipinach apo island turtle
Snorkeling na Filipinach – wyspa Apo Island.

Snorkeling na Pamilacan

Niewielka wyspa położona ok. 45 min łódką od Boholu. Przepiękny biały piasek na plaży, trochę drzew dających cień, cisza, spokój i otaczająca woda o intensywnie zielonkawo-błękitnym kolorze to kilka cech charakterystycznych tego niesamowitego miejsca. Bardzo ciekawa rafa koralowa z dużą ilością egzotycznych ryb znajduje się przy plaży przed jedynym kościołem na wyspie. Wystarczy maska, fajka i płetwy i z brzegu można podziwiać piękno podwodnego świata. Moim zdaniem jest to najlepsze miejsce do snorkelowania na Pamilacanie.
Kilkaset metrów dalej, wzdłuż wybrzeża, znajduje się sanktuarium. Należy tu dotrzeć łódką. Na miejscu jest dużo większych ryb (całkowity zakaz łowienia), natomiast osobiście uważam, że rafa jest tam słabsza.

snorkeling na filipinach pamilacan
Snorkeling na Filipinach – malutka wyspa Pamilacan.
snorkeling na filipinach pamilacan
Snorkeling na Filipinach – malutka wyspa Pamilacan.
snorkeling na filipinach pamilacan
Snorkeling na Filipinach – malutka wyspa Pamilacan.

Snorkeling na White Beach (Cebu)

W niewielkiej odległości od nieciekawego miasta Moalboal na Cebu znajduje się popularna pośród turystów i miejscowych plaża White Beach. Snorkeling jest dostępny wprost z plaży. Dopływamy kilkanaście metrów do ściany, gdzie jest przepiękna rafa z dużą ilością ryb. Nie różni się zbytnio od wcześniej wspomnianych miejsc, lecz każdy amator snorkelingu lub nurkowania będzie na pewno zadowolony.

snorkeling na filipinach white beach
Snorkeling na Filipinach – White Beach (Moalboal)

Snorkeling na Panagsama Beach

Niedaleko Moalboal znajduje się druga, dużo mniej spektakularna plaża – Panagsama Beach. Nie ma tu idealnie białego piasku, fale wyrzuciły dużo połamanej rafy na brzeg, gdzie dodatkowo znajduje się dużo kamieni. Natomiast największą atrakcją miejsca jest to, że duże ławice sardynek upodobały sobie Panagsama Beach i kilkanaście metrów od brzegu „zbierają” się i pływają razem. Niestety, aby zrobić dobre zdjęcie sardynkom trzeba już zanurkować, bo ławica znajduje się na głębokości kilku metrów. Dookoła jest całkiem spora rafa koralowa z egzotycznymi rybami, lecz wydaje mi się, że okoliczna White Beach ma lepszą rafę.

snorkeling na filipinach panagsama beach
Snorkeling na Filipinach – Panagsama Beach (Moalboal)

*Snorkeling z rekinami wielorybimi w Oslob

Tworząc zestawienie dotyczące snorkelingu na Filipinach muszę wspomnieć o tej bardzo popularnej i kontrowersyjnej wśród turystów lokalizacji. To miejsce na stałe zagościło na mapach atrakcji turystycznych Filipin. Nie ma tu rafy koralowej czy egzotycznych ryb. Są za to wielkie rekiny wielorybie, czyli atrakcja numer 1 Oslob. To nie miejsce ani czas, abym rozważał moralność snorkelingu z rekinami wielorybimi.  Powstał specjalny artykuł – Rekiny wielorybie w Oslob, którego celem jest, aby każdy mocno się zastanowił, czy na pewno chce tam pojechać. Wiele osób przyjeżdża specjalnie do Oslob, aby w niewielkiej (min. 5 metrów) odległości można było snorkelować z rekinami. Atrakcja dla turystów, lecz NIESTETY NIE DLA ZWIERZĄT.

rekin wielorybi whale shark
Rekin Wielorybi w Oslob (Cebu).

To co? Pakujecie już swoją maskę, fajkę i płetwy, szukacie biletów i lecicie na snorkeling na Filipinach, aby zweryfikować moją listę 5 najlepszych miejsc snorkelingowych? Ja bym tak zrobił.

Dla wielu miłośników zdjęć podwodnego świata mam dobrą wiadomość. Podczas wielu godzin spędzonych na snorkelingu na Filipinach zrobiłem bardzo dużo fotografii podwodnej. Powyższe kadry to tylko i wyłącznie niewielki fragment tego, co jest składowane na dysku mojego komputera. Sądzę, że nie wytrzymam i będę chciał każde z opisanych miejsc pokazać w większej odsłonie, zatem spodziewajcie się kolejnych wpisów z dużą ilością podwodnych zdjęć.

PS. Podróż odbyła się w terminie 25.02-15.03.2016 roku. Zapraszam do zapoznania się z Nadia w podróży na Filipiny – zapiski z podróży, które są relacją pisaną na gorąco podczas podróży oraz do wpisu Filipiny informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u