Coron – Island Hopping Tour B
Większość turystów przylatuje na wyspę Busuanga (popularnie nazywaną Coron) tylko po to, aby wybrać się na wycieczki pokazujące piękno zatok, lagun, skał, plaż i podwodnego życia w okolicy. Po wybraniu się na wycieczkę Island Hopping Tour A postanowiliśmy, że mamy pewien niedosyt i chcemy popłynąć na jeszcze jedną. Tym razem wybraliśmy się na Island Hopping Tour B. Czy warto?
Większość wycieczek wygląda podobnie – rano wszyscy turyści spotykają się na przystani, gdzie są podzieleni na mniejsze grupy, wsiadają do łódek, po czym wyruszają w swoją stronę. Całość jest dobrze przemyślana, gdyż nawet jak poszczególne grupy mają ten sam program to organizatorzy planują to tak, aby jak najmniej łódek spotkało się w poszczególnych punktach programu.
Spis treści
Twin Lagoon
Podpływamy pod szare skały i cumujemy łódź w małej lagunie. Idealnie zielonkawa woda, niczym jak z pocztówki, okala strzeliste skały. Wskakujemy do wody, aby przepłynąć kilkadziesiąt metrów w stronę niewielkiego prześwitu. Płyniemy skalnym tunelem, który wprowadza nas do bliźniaczej, zielonej laguny schowanej pomiędzy skałami. Kolory są niesamowite, woda ciepła, słoneczko świeci – czego chcieć więcej? Nadia doskonale bawiła się w wodzie, choć pierwsze wejście do głębokiej na kilka, kilkanaście metrów wody powodowało lekki strach. Skalny tunel najbardziej jej się podobał.
Wrak Skeleton (Skeleton Wreck)
Osoby, które nie nurkują, a chciałyby z bliska zobaczyć wrak łodzi to mają taką możliwość. Skeleton ma zaledwie 25 metry długości, lecz najpłycej położona dziobowa część jest już na zaledwie 5 metrów, co w połączeniu z idealną widocznością stanowi nie lada atrakcję. Z pokładu łodkiwidać pozostałości łodzi i pięknie rozwijającą się rafę koralową oraz liczne kolorowe rybki. Wystarczy wstrzymać oddech i dać nura, aby po chwili znaleźć się przy dziobie.
Nie pochwalam tego, ale przewodnicy pokazywali i pozwalali turystom rozrzucić trochę pozostałego z obiadu ryżu do wody. Musielibyście zobaczyć ile nagle małych kolorowych rybek pojawiło się przy naszej łodzi. Chyba nie oni pierwsi podkarmiali tu rybki.
Jezioro Barakuda (Barracuda Lake)
Wiele osób, zwłaszcza nurków, zachwyca się tym miejscem. Oczywiście muszę oddać, że miejsce jest bardzo ładne, gdyż jezioro o intensywnie niebieskiej barwie wody otaczają skały, lecz samo w sobie nie ma nic ciekawego. Nie ma kolorowych rybek, nie ma interesującej roślinności. Zatem co powoduje, że każdy chce zobaczyć jezioro Barakuda? Termoklina, czyli warstwa wody, w której następuje nagła zmiana temperatury. W jeziorze Barakuda przy powierzchni jest woda słodka, która ma ok. 27-28 stopni Celsjusza natomiast wystarczy zejść na głębokość ok. 14 metrów, gdzie występuje już woda słona o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza. Ktoś, kto nurkował w Polsce doskonale zna zjawisko termokliny, lecz w odwrotnych proporcjach – u góry ciepło a od pewnej głębokości od razu duże zimno.
Smith Beach i Reef Garden
W międzyczasie zatrzymaliśmy się na serwowany lunch na Smith Beach, a także w fajnym miejscu do snorkelingu Reef Garden. Wycieczka, jak poprzedni Tour A, bardzo nam się podobała i pomimo, że oglądaliśmy podobne miejsca to były one tak piękne, że nadal mamy niedosyt.
Coron Island hopping Tour B informacje praktyczne
W ramach Island Hopping Tour B na Coron odwiedziliśmy następujące miejsca: Barracuda Lake, Smith Beach, Skeleton Wreck, Reef Garden oraz Twin Lagoon. Niestety w mojej relacji nie znajdziecie żadnych podwodnych zdjęć z tej wycieczki ze względu na awarię wodoszczelnego aparatu, nad czym bardzo ubolewam. Czyżbym musiał wrócić na Palawan i odbyć raz jeszcze wycieczki?
Podobnie jak w przypadku wycieczki Island Hopping Tour A zupełnie nie ma znaczenia gdzie wykupimy wycieczkę Tour B. Wszędzie w mieście cena będzie dokładnie taka sama i nie podlega ona negocjacjom.
Koszt wycieczki to 950 PHP/osoba dorosła i 200 PHP/dziecko. Cena zawiera transfer z hotelu, pyszny i duży lunch, wszelkie wstępy, które pobierane są w niektórych punkach programu. Wycieczka trwa ok. 8 godzin. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą wody do picia, przeciwsłonecznym kremie, butach do wody oraz masce i fajce do snorkelingu.
Na wycieczkę popłynęliśmy z Nadią, więc jeżeli ktoś zastanawia się czy to dobry pomysł, aby wybrać się na taki tour z dzieckiem to uważamy, że jak najbardziej. Jeżeli Wasze dziecko jeszcze samodzielnie nie pływa to warto zadbać o własną kamizelkę – czasami organizatorzy posiadają specjalne kamizelki dla dzieci, lecz co własna to własna.
„Na mieście” od agentów sprzedających wycieczki oraz od turystów słyszałem, że Tour B jest lepszy niż Tour A. Nie wiem, z czego to wynika, gdyż nam podobały się obie wycieczki. Na obu były piękne rafy koralowe z dużą ilością rybek, a zatoczki i laguny, które widzieliśmy były przeurocze. Oczywiście różniły się od siebie, lecz nie ma to zupełnie znaczenia.
Nasza rada – jeżeli planujecie swoją podróż na Filipiny i będziecie w okolicach Coron to zaplanujcie sobie dodatkowe 3 dni tylko po to, aby wybrać się na każdą z wycieczek: Tour A, Tour B oraz Tour C. Wycieczki „island hopping” najlepsza atrakcja (oczywiście poza nurkowaniem na wrakach i fenomenalnych rafach) w tym miejscu. Uwierzcie – nie będziecie żałowali.
PS. Nasza druga podróż na Filipiny odbyła się w terminie 17.02-12.03.2017. Zapraszam do zapoznania się z wpisem Nadia w podróży na Filipiny 2017 , który jest relacją pisaną na gorąco podczas podróży oraz do wpisu Filipiny informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji. Jeżeli kogoś interesuje nasza pierwsza podróż na Filipiny w 2016 roku to „zapiski z podróży” znajdzie w artykule Nadia w podróży na Filipiny – zapiski z podróży.