Sigiriya – magiczna Lwia Skała

Wiele osób uważa, że Sirigiya nazywana popularnie Lwią Skałą, to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Sri Lance. Widoczna z daleka, prawie 200 metrowej wysokości, magmowa skała na szczycie której znajdują się pozostałości mitycznego pałacu. Widnieje na większości pocztówek wysyłanych ze Sri Lanki, jednak co stanowi o wyjątkowości i popularności tego miejsca?

Naukowcy spierają się czym dokładnie była Sirigiya. Jedni twierdzą, że był to kompleks pałacowo-obronny wybudowany na polecenie ówczesnego króla Kassapa, a drudzy, że to posiadłość klasztorna zamieszkiwana przez mnichów dużo przed panowaniem wspomnianego władcy.

sri lanka sigiriya lwia skała
Sigiriya – Lwia Skała – jedno z 8 miejsc znajdujących się na Sri Lance wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Jednak legenda dotycząca synów króla Dhatusena jest na tyle ciekawa, że przytoczę tę mityczną opowieść, gdyż wolę wierzyć w baśniowość legendy niż w aktualne doniesienia archeologów.
Jak wiele takich podań i to dotyczy walki o władzę. Dhatusen miał dwóch synów: starszego Mogallana, który był prawowitym następcą tronu oraz młodszego Kassapę. W 473 roku młodszy syn zgładził panującego króla. Podczas zamieszek Mogallan w trosce o swoje życie zbiegł z ojczyzny do Indii, a niebezpieczny Kassapa mianował się królem. Jednak po udanym przewrocie bał się, że pewnego dnia przyjedzie jego starszy brat i będzie chciał pomścić ojca oraz odebrać dla siebie tron. Dlatego też postanowił przenieść ówczesną stolicę państwa z Anuradhapura do Sigiriya, zarządził budowę swojego pałacu i kompleksu obronnego na szczycie Lwiej Skały. Całość budowli zawierała spichlerze, zbiorniki na wodę i wiele innych fortyfikacji, które miały zabezpieczyć władcę podczas potencjalnego zagrożenia.
Mogallan przygotowywał się przez prawie 18 lat, aby ostatecznie ruszyć na swojego brata i usunąć go z tronu, co udało się osiągnąć w 491 roku.

Obecnie zachowało się niewiele z tamtego okresu. Każdy, kto słyszał o tej atrakcji, kojarzy dwa elementy: olbrzymie lwie pazury, które są jedyną pozostałością wielkiego lwa strzegącego dostępu do szczytu skały oraz piękne, dobrze zachowane i mocno kontrowersyjne freski ukazujące kobiety w negliżu. Prawdopodobnie przedstawiają one kochanki króla. Kassapa wykazał się dużą odwagą zamawiając portrety kobiet o gołych torsach, gdyż pamiętajmy, że to kraj buddyjski, gdzie wierni powinni wyzbywać się cielesnych żądz. Naukowcy podają, że malowideł było ponad 500 i rozciągały się na obszarze o wymiarach 140 x 40 metrów, lecz do dnia dzisiejszego zostało ich niewiele.

Pomimo wysokiej ceny biletu to Sigiriya jest godne polecenia. Spokojna, poranna włóczęga ścieżkami położonymi u podnóża skały jest bardzo interesującym doznaniem. Możliwość wspięcia się po licznych schodach na szczyt skały dostarcza niesamowitych widoków, a dodatkowo po drodze mamy możliwość obserwacji doskonałych fresków.

sri lanka sigiriya lwia skała
U podnóża Lwiej Skały znajduje się mnóstwo klimatycznych ścieżek i schodów. Warto się tu pokręcić.

sri lanka sigiriya lwia skała

sri lanka sigiriya lwia skała stanowisko archeologiczne
Sigiriya – nadal są tu prowadzone prace archeologiczne.

sri lanka sigiriya lwia skała

sri lanka sigiriya lwia skała
Główne schody które prowadzą do podnóży skały.
sri lanka sigiriya lwia skała
Specjalne chodniki prowadzą do wnętrza skały gdzie znajdują się freski.
sri lanka sigiriya lwia skała
Do pokonania są jeszcze metalowe schody i wchodzimy do wnęki skalnej tuż pod szczytem.
sri lanka sigiriya lwia skała freski
Słynne, odważne malowidła z Sigiriya.

sri lanka sigiriya lwia skała freski sri lanka sigiriya lwia skała freski

sri lanka sigiriya lwia skała
Schody prowadzące na szczyt skały.
sri lanka sigiriya lwia skała
Lwia skała – niestety z wielkiego lwa zostały jedynie łapy.

sri lanka sigiriya lwia skała

sri lanka sigiriya lwia skała
Na szczycie Lwiej Skały (Sigiriya) znajdują się pozostałości pałacu.

sri lanka sigiriya lwia skała

sri lanka sigiriya lwia skała
Widoki na otacząjęce Lwią skałę tereny.
sri lanka sigiriya lwia skała
Sigiriya – Lwia Skała – jedno z 8 miejsc znajdujących się na Sri Lance wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Sigiriya informacje praktyczne

O atrakcyjności tego miejsca może także świadczyć koszt biletu – 30$ od osoby. Rozumiem, że Sigiriya jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, że to ważne, cały czas czynne stanowisko archeologiczne, ale tak wysoka kwota za wstęp to lekka przesada.
Wiele osób poleca nocleg w licznych guesthousach dookoła Lwiej Skały, ja natomiast przyjechałem tutaj jednym z pierwszych autobusów z Dambuli (30 LKR). Ważne jest, aby móc odwiedzić Sirigiya jeszcze przed największym słońcem, gdyż szczyt skały pozbawiony jest jakichkolwiek zacienionych miejsc i w okolicach południa robi się tu bardzo gorąco.

PS. Moja podróż na Sri Lankę odbyła się w terminie 25.02.-18.03.2012. Zapraszam do zapoznania się z wpisem Sri Lanka – zapiski z podróży, który jest relacją pisaną na gorąco w trakcie podróży oraz do wpisu Sri Lanka informacje praktyczne: ceny, pieniądze, wiza, noclegi, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji przydatnych do zaplanowania swojej podróży.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u