Lipton’s seat – najpiękniejsze plantacje herbaty

Sri Lanka od zawsze kojarzyła mi się z herbatą, z olbrzymimi połaciami plantacji, na której rosną krzaki herbaty, a ciężko pracujące Tamilki pieczołowicie zrywają odpowiednie listki. Wszystko po to, żebyśmy mogli codziennie pić wspaniały i aromatyczny wywar. Wielu uważa, że najładniejsze plantacje herbaty znajdują się właśnie na Cejlonie, a słynny „Tea Tom”, czyli Sir Thomas Lipton rozreklamował w świecie wyspę, jako doskonałe źródło wysokiej jakości herbaty. Podobno na Lipton’s Seat rozważał swoje kolejne decyzje dotyczące usprawnień jego fabryk znajdujących się na Sri Lance.

Jednak nie o historię i nie o samo miejsce mi chodzi. Startując wcześnie rano z okolic Dambetenna Tea Factory i kierując się w stronę Lipton’s Seat mamy możliwość podziwiania według mnie najładniejszych plantacji herbacianych na wyspie, a na pewno spośród tych, które widziałem. Przeznaczmy sobie na to przynajmniej połowę dnia, aby móc nieśpiesznie, powoli podchodzić wąską drogą. Pozwólmy sobie czasami zboczyć z niej i przejść pośród krzaków herbaty, aby specjalnie wyznaczonymi przez plantatorów ścieżkami, podążać do góry. Zatrzymajmy się na dłuższą chwilę, napijmy się zimnej wody i pozwólmy naszym oczom nacieszyć się widokiem.
Krajobraz jest wyśmienity, intensywnie zielony, a warunki pogodowe zmieniają się z minuty na minutę, więc w różnych odsłonach: słonecznej, pochmurnej, wilgotnej i gorącej możemy doświadczać, oglądać i zachwycać się otaczającymi nas plantacjami herbaty. Gdzieniegdzie w oddali widzimy na zielonych połaciach plantacji kontrastujące, kolorowe kropki. To dzielne Tamilki są już w pracy i zrywają kolejne porcje liści herbaty. To, co najważniejsze w tym miejscu to do dać sobie czas, nic więcej, po prostu nieśpiesznie czerpać z otaczającej nas przyrody.
Lipton’s Seat to miejsce położone na wysokości 1970 m. n.p.m., z którego wcześnie rano rozpościera się widok w stromo opadającą dolinę. Wielu porównuje go z tym, który można zaobserwować w Hatton World’s End, nie mi to oceniać, jednak ten tutaj jest mało interesujący. Pomimo tego na szczycie rezyduje bardzo sympatyczny Ravi, który w taki sposób zarabia na życie. Jest bardzo pozytywnie nastawiony do świata, zorganizowany i przedsiębiorczy. Poczęstuje pyszną herbatą, przekąską, opowie o okolicach, a i pewnie pochwali się swoją kolekcją monet i banknotów z różnych zakątków świata.
To dopiero połowa przyjemności, gdyż schodząc do miejsca skąd wyruszyliśmy wcześnie rano, będziemy mogli raz jeszcze doświadczyć najładniejszych plantacji herbaty, lecz tym razem z innej perspektywy. Zatem jeżeli ktoś zastanawia się, gdzie wyruszyć z aparatem celem uwiecznienia plantacji herbaty, to ja polecam trasę Dambetenna Tea Factory – Lipton’s Seat – Dambetenna Tea Factory. Sądzę, że nikt nie będzie zawiedziony.

sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat
Sri Lanka. W drodze na Lipton’s Seat możemy oglądać najpiękniejsze plantacje herbaty.

sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat sri lanka plantacje herbaty lipton's seat sri lanka najpiękniejsze plantacje herbaty lipton's seat

Lipton’s Seat – najpiękniejsze plantacje herbaty informacje praktyczne

Z Haputale odjeżdża wiele państwowych autobusów (27LKR/os), które dojeżdżają do miasteczka Poonagala, w którym znajduje się słynna fabryka Sir Thomasa Liptona, czyli Dambetenna Tea Factory. Bilet wstępu do fabryki kosztuje 200LKR/os. Niestety w fabryce nie można robić zdjęć. Jeżeli ktoś chce również dalej podjechać autobusem (odradzam, bo po drodze widoki są przepiękne) to jest taka możliwość i autobus dojeżdża do wioski skąd jest tylko 30 min. pieszo na Lipton’s Seat.
Wejście na Lipton’s Seat (bilet kosztuje 50LKR/os) od fabryki Dambetenna to ok. 2-3 godziny spokojnego marszu. Samo miejsce według mnie nie zachwyca, jednak jeżeli ktoś chce zobaczyć porównywalny do World’s End widok, to powinien być tu wcześnie rano, najpóźniej 9:00. Później podnoszą się chmury i mgły, a cała dolina będzie szczelnie przykryta i nic nie zobaczymy.

PS. Sri Lanka – zapiski z podróży, to relacja pisana na gorąco podczas wyjazdu, który odbył się w terminie 25.02.-18.03.2012. Dodatkowo spisałem dużo informacji praktycznych dotyczących podróżowania po Sri Lance, co może przydać się osobom planującym wyjazd w to miejsce.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u