Szwajcaria Lwówecka (Lwóweckie Skały) – ciekawe miejsce z kontrowersyjnymi barierkami

Szwajcaria Lwówecka (Lwóweckie Skały) to grupa kilku piaskowych baszt skalnych położonych w Lwówku Śląskim z pięknym widokiem na okolicę. Ciekawe formy skalne, wygodna ścieżka i otoczenie lasu powodują, że to ciekawy pomysł na krótki weekendowy spacer.

Szwajcaria Lwówecka to bardzo małe, ale ciekawe miejsce. Lwóweckie Skały są położone na wysokości ok. 250 m n.p.m. w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. To kilka piaskowych skał złożonych z czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych.
Startujemy praktycznie wprost z parkingu. Po jego lewej stronie znajduje się ścieżka, która po kamiennych schodach pnie się pod górę, aż dojdziemy do podnóża pierwszy skałek. Skałki swoim charakterem przypominają te, które znamy z Gór Stołowych i Szczelińca Wielkiego. Są bardzo charakterystyczne, a na niektórych z nich widać, że są poprowadzone drogi wspinaczkowe o trudnościach dla dosyć początkujących wspinaczy.
Idziemy kawałek dalej, aby w lesie odnaleźć ścieżkę (żółty szlak) prowadzącą dosyć mocno pod górę, którą wejdziemy na szczyt baszt skalnych. Warto przejść aż do samego końca, bo z każdego miejsca możemy zobaczyć troszkę inny widok na Lwówek Śląski i okolicę.

lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały barierki lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały

Lwóweckie skały i kontrowersyjne barierki

Niestety na większości skał decyzją burmistrza Lwówka Śląskiego zamontowano okropne barierki. Z tego, co mówili mieszkańcy, to powodem tej decyzji było bezpieczeństwo, jednak nikt nie podawał, żadnych konkretnych statystyk wypadków w tym miejscu. Barierki są w kolorze biało czerwonym i delikatnie pisząc, zupełnie nie pasują do naturalnych skał. Niszczą wygląd, a do tego w mojej opinii w żaden sposób nie zwiększają, a wręcz obniżają bezpieczeństwo tego miejsca. Coś mi się wydaje, że gdyby takie miejsca jak np. Preikestolen czy słynny kamień Kjeragbolten znajdowały się na terenie Lwówka Śląskiego, to byłyby ogrodzone podobnymi barierkami lub obowiązywałby bezwzględny zakaz wchodzenia na nie. Smutne to, że nie możemy zaufać turystom, że będą umieć zachować bezpieczeństwo i w wielu miejscach w Polsce stawiamy podobne szkaradztwa.

lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały barierki

Szwajcaria Lwówecka informacje praktyczne

Szwajcaria Lwówecka (Lwóweckie Skały) znajdują się na wylocie z Lwówka Śląskiego w stronę Jeleniej Góry. Przy samej drodze znajduje się bezpłatny parking na kilka samochodów, kilka ławek oraz tablice informacyjne o tym miejscu. Kilka metrów od parkingu znajduje się start ścieżki, która zaprowadzi nas do podnóża skał, aby później wprowadzić na ich szczyt, skąd rozpościera się ciekawy widok. Całość wycieczki zajęła nam ok. 60 minut.
Jest jeszcze jedna możliwość – zamiast pójść ścieżką oznaczoną żółtym szlakiem od razu do góry, można kontynuować drogę łagodną ścieżką edukacyjną, aby dalej dojść do szczytu skał.

Osobiście nie stołowaliśmy się, ale podobno warto zajrzeć „U Joanny” – Lwówek Śląski, gdzie podają pyszne pierogi. Może następnym razem będzie okazja.

lwówek śląski szwajcaria lwówecka lwóweckie skały
Lwówek Śląski. Szwajcaria Lwówecka – parking.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *