Malediwy informacje praktyczne: ceny, pieniądze, wiza, noclegi…

Przygotowując naszą podróż na Malediwy, zebraliśmy wiele informacji praktycznych, dzięki którym wakacje były tylko przyjemnością. Czy Polacy potrzebują wizę, jakie są ceny na Malediwach, ile kosztują noclegi, jakie są używane wtyczki, kiedy najlepiej lecieć na Malediwy, z jakiego transportu korzystać itd. Zebraliśmy całą potrzebną wiedzę, aby samemu i na własną rękę móc zorganizować wymarzone wakacje na Malediwach.

Informacje praktyczne o Malediwach bazują na naszej wiedzy i doświadczeniu na podstawie 12-dniowej podróży, która odbyła się w terminie 21.02-04.03.2020. W tym czasie odwiedziliśmy cztery lokalne wyspy: Huraa, Thulusdhoo, Fulidhoo oraz Gulhi.
Naszą podróż zorganizowaliśmy w całości sami. Począwszy od zakupu biletów lotniczych na Malediwy, poprzez zaplanowanie podróży, rezerwację noclegów, zorganizowanie transportu itd. Nie polecieliśmy na Malediwy z biurem podróży i nie mieszkaliśmy na prywatnych wyspach, gdzie są ulokowane drogie resorty i hotele 5-gwiazdkowe.
Wpis „Malediwy informacje praktyczne” to solidna dawka wiedzy. Jeżeli czegoś Wam w nim zabraknie, dajcie znać w komentarzach, a jeżeli tylko będziemy znali odpowiedź, to ją zamieścimy. Jeżeli chcesz samodzielnie polecieć na Malediwy i zobaczyć, jak one wyglądają naprawdę, a nie tylko z perspektywy resortów, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Malediwy informacje praktyczne – zestawienie

Kiedy polecieć na Malediwy? Pogoda na Malediwach

Mieszkańcy uważają, że nie ma złego czasu na wyjazd na Malediwy. Przez cały rok świeci tu słońce, a temperatura powietrza jest w okolicach 28-30 stopni. Czasami może trochę popadać, lecz często opady są intensywne, lecz krótkotrwałe. Na Malediwach występują dwie pory: sucha i deszczowa.
Przyjmuje się, że pora sucha przypada na miesiące od grudnia do marca, natomiast pora deszczowa trwa od maja do listopada. Najlepiej wybrać się na Malediwy w trakcie trwania pory suchej.
Obecnie jednak pogoda bardzo zmienna jest i nigdy nie wiadomo, jaka będzie. Podczas naszego wyjazdu padało 2 razy przez maksymalnie 5 minut w nocy. W ciągu dnia temperatury oscylowały w okolicach 30 stopni Celsjusza, jednak temperatura odczuwalna była według nas wyższa.
Niebo przez większość wyjazdu było idealnie błękitne z białymi chmurkami. Pierwszy dzień był dosyć pochmurny i wietrzny. Temperatura wody przy powierzchni w Oceanie Indyjskim wynosiła ok. 29 stopni Celsjusza.
Jeżeli surfujecie, to podobno najlepsze warunki na wyspie Thulusdhoo zaczynają się w połowie kwietnia i trwają kilka miesięcy.

malediwy palma plaża
Malediwy to niesamowity i niespotykany kolor wody.

Jak dostać się na Malediwy? Jak polecieć na Malediwy?

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń do stolicy Malediwów Male (Malé International Airport MLE). Na Male lata kilka linii lotniczych z przesiadkami w Doha, Dubaju, Colombo czy w Indiach.
Podobno można trafić promocyjne ceny biletów poniżej 2000 zł, ale my takich nie widzieliśmy. Lecieliśmy linią Qatar Airways z 3-dniowym stopover w Doha na trasie Warszawa – Doha – Male – Doha – Warszawa. Bilety zakupiliśmy bezpośrednio na stronie linii lotniczych na dwa tygodnie przed wylotem. Musieliśmy szybko coś znaleźć, bo odwołaliśmy nasz wylot na Tajwan, gdyż mieliśmy lecieć przez Pekin, a wtedy już tam było bardzo dużo przypadków koronawirusa i zdecydowaliśmy, że nie polecimy.
Bilet kosztował nas 2409 zł od osoby. W cenie był 30-kilogramowy bagaż rejestrowany.

malediwy informacje praktyczne lot nad wyspami
Malediwy. Podczas lotu do Male warto siedzieć przy oknie.

Wiza na Malediwy

Polacy wybierający się na Malediwy w celach turystycznych na lotnisku w Male w trakcie kontroli paszportowej otrzymują bezpłatny stempel (wizę turystyczną), który uprawnia nas do pobytu przez maksymalnie 30 dni na terenie Malediwów. Aby go otrzymać, należy mieć ważny paszport (min. 6 miesięcy od planowanej daty wylotu z Malediwów) oraz powrotny bilet lotniczy. Nikt nie wymagał ani nie sprawdzał, czy posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy, ani czy mamy zarezerwowany hotel.

malediwy informacje praktyczne wiza turystyczna
Malediwy. Wiza. Po przylocie otrzymuje się bezpłatną pieczątkę (wizę turystyczną) ważna 30 dni.

Przechowalnia bagażu w Male

Tylko na Międzynarodowym Lotnisku Male położonym na wyspie Hulhule (zaraz obok wyspy Male) znajduje się przechowalnia bagażu. Oficjalna cena to 6 USD (95 MVR) za normalnej wielkości walizkę/plecak (75-litrowy plecak łapał się w tę kategorię) lub 12 USD (185 MVR). W cenie jest możliwość przechowania bagażu przez maksymalnie 24 godziny.

malediwy informacje praktyczne przechowalnia bagażu lotnisko
Na lotnisku w Male jest przechowalnia bagażu.

Pieniądze na Malediwach – waluta Malediwów

Oficjalną walutą Malediwów jest rupia malediwska [MVR]. Kurs pod koniec lutego 2020 wynosił 1 MVR = 0,246 zł. Na potrzeby łatwego przeliczania można przyjąć 1 MVR = 0,25 zł.
Banknoty rupii malediwskiej są plastikowe, dzięki czemu są praktycznie niezniszczone, a dodatkowo są piękne i kolorowe z obrazkami zwierząt i przyrody. Nie jesteśmy pewni czy rupie seszelskie, czy malediwskie są piękniejsze.

Dodatkowo na Malediwach powszechnie używane są także amerykańskie dolary. Praktycznie wszędzie można było płacić w dolarach, zwłaszcza za noclegi i transport prywatnymi speedboat’ami. Często przelicznik w restauracjach jest mniej korzystny, gdy płaci się dolarami.
Na lotnisku w Male wymieniliśmy trochę pieniędzy, aby mieć na drobne zakupy w sklepie, knajpkach czy targu. Kurs wymiany dolara wynosił 1 USD = 15 MVR. Później kurs był trochę lepszy 1 USD = 15,40 MVR.

malediwy informacje praktyczne waluta rupia malediwska
Oficjalna waluta na Malediwach – rupia malediwska (MVR) – piękne kolorowe, plastikowe banknoty.

Płatności kartą na Malediwach

Podróżując po lokalnych wyspach, w bardzo niewielu miejscach można było spotkać terminal płatniczy. Im większy hotel lub biuro tym większa szansa na możliwość użycia karty. Korzystaliśmy z niezawodnej karty Revolut.

Bankomaty ATM na Malediwach

Nie wypłacaliśmy pieniędzy z bankomatu, ale podobno nie ma z tym najmniejszego problemu, a bankomaty nie pobierają prowizji. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy na wyspie, na którą się wybieramy, znajduje się bankomat, gdyż na mniejszych wyspach nie ma bankomatów.

malediwy informacje praktyczne bankomat atm bank of maldives
Bankomat na Malediwach.

Znajomość języka angielskiego na Malediwach

Podczas podróży na Malediwach praktycznie wszędzie byliśmy w stanie porozumieć się w języku angielskim. Czasami były to bardzo proste rozmowy, a czasami swobodna komunikacja. Czym bliżej turystycznych atrakcji, obsługi w hotelach tym angielski jest lepszy.

nocleg hotel malediwy noclegi na malediwach fulidhoo alkina lodge
Wyspa Fulidhoo. Alkina Lodge – Gud Moosa to właściciel tego miejsca – super facet.

Roaming na Malediwach

Roaming na Malediwach działa bez najmniejszych problemów, jednak ceny odstraszają (ponad 8 zł za min.), aby aktywnie korzystać z połączeń telefonicznych do Polski.

Internet mobilny na Malediwach

Jeżeli ktoś potrzebuje, to najlepiej będzie od razu na lotnisku wyposażyć się w lokalną kartę SIM z połączeniami i pakietami danych. Do dyspozycji mamy m.in. dwóch operatorów: Ooredoo oraz Dhiraagu.
W Ooredoo mamy do wyboru pakiet 17 GB, 150 lokalnych minut, 150 SMS na 14 dni za 30 USD lub 30 GB, 300 minut, 300 SMS na 14 dni za 50 USD. W Dhiraagu jest podobnie 17 GB za 30 USD lub 30 GB za 50 USD.

malediwy informacje praktyczne internet mobilny
Malediwy. Internet mobilny. Po przylocie można kupić lokalną kartę SIM.

Gniazdka na Malediwach

Wybierając się na Malediwy, pamiętajcie, aby zabrać ze sobą przejściówkę taką jak do Wielkiej Brytanii. Gniazdka mają wejście brytyjskie – 3 duże prostokątne bolce.

Jeżeli nie macie przejściówki to w brytyjskich gniazdkach często, choć nie zawsze, działa prosty patent: wystarczy włożyć patyczek do górnej dziurki, która odblokuje niższe otwory i bez problemu będziemy mogli włożyć naszą, polską wtyczkę. Jednak, aby patent zadziałał, wszystko zależy od rozstawu dziurek – nie zawsze nasze wtyczki są tak szerokie, aby pasowały.

Noclegi na Malediwach

Na Malediwach odwiedzaliśmy tylko lokalne wyspy zamieszkałe przez Malediwczyków. Wybieraliśmy oferty, które nam najbardziej pasowały – głównie ze względu na lokalizację. Najtańszy nocleg kosztował nas 50 USD, a najdroższy 85 USD za noc za naszą trójkę ze śniadaniem i wszystkimi opłatami.

Jeżeli będziecie szukali noclegów to bardzo ważne, aby w trakcie rezerwacji koniecznie zwrócić uwagę, na to, co jest wliczone w cenę. Na Malediwach często podawane ceny są cenami netto, które nie uwzględniają dodatkowych kosztów: 12% podatku, 10% opłaty za obsługę oraz opłaty środowiskowej w wysokości 3 USD za osobę za noc. Warto dokładnie doczytać szczegółowe warunki lub dopytać o to obiekt.

nocleg hotel malediwy noclegi na malediwach gulhi ilaa beach maldives
Wyspa Gulhi. Ilaa Beach Maldives – ładny widok prawda?

Podróżowanie po Malediwach

Malediwy to kraj prawie 1200 wysp rozłożonych na 26 atolach koralowych. Głównym środkiem transportu pomiędzy wyspami to promy, łódki oraz samoloty. Ceny poszczególnych środków transportu są bardzo różne. Dodatkowo turyści mają dużo wyższe stawki w stosunku do mieszkańców i rezydentów.
Publiczny prom to koszt rzędu 2-4 USD, speedboat na tej samej trasie może kosztować 20-40 USD, wynajęcie całej prywatnej łódki kosztuje 150-250 USD (zależy od trasy), a o lot hydroplanem to koszt rzędu 150-500 USD od osoby. Warto wiedzieć, że jeżeli decydujecie się na nocleg na prywatnej wyspie, to często (nie zawsze) jesteście skazani na drogi transport oferowany przez hotel, gdyż innej formy transportu nie akceptują.
W planowaniu swojej podróży na Malediwy trzeba pamiętać, o tym, że piątek to dzień wolny i wszystkie publiczne promy nie kursują tego dnia. Godziny otwarcia sklepów w piątek również są skrócone. Dodatkowo publiczne promy pływają w określone dni tygodnia – zależnie od trasy, zatem warto dokładnie sprawdzić, w który dzień będziemy mogli skorzystać z danego połączenia. Pomocną stroną, na której sprawdzicie godziny i dni, w których pływają publiczne promy, jest portal Atoll Transfer.

malediwy informacje praktyczne publiczny prom
Transport na Malediwach pomiędzy wyspami odbywa się m.in. poprzez tanie publiczne promy.

Ceny transportu publicznych promów i speedboatów na Malediwach

Wszystkie poniższe ceny są za osobę. Dzieci poniżej 3 roku życia płyną gratis, a reszta płaci normalną cenę:

 • publiczny prom z lotniska do Male: 10 MVR (2,46 zł)
 • publiczny prom z Huraa – Thulusdhoo: 22 MVR (5,40 zł)
 • publiczny prom z Thulusdhoo – Male: 22 MVR (5,40 zł)
 • publiczny prom z Fulidhoo – Maafushi: 53 MVR (13 zł)
 • speedboat z Male – Huraa: 10 USD
 • speedboat z Male – Fulidhoo: 40 USD
 • speedboat z Maafushi – Gulhi: 5 USD
 • speedboat z Gulhi (Tropic Express) – lotnisko w Male: 25 USD, 10 USD dziecko
malediwy informacje praktyczne publiczny prom
Transport na Malediwach – publiczny prom.

Zdrowie na Malediwach – szczepienia na Malediwach

Na Malediwach nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Nie ma obowiązku posiadania szczepień, chyba że przylatujemy ze strefy występowania żółtej febry. Na Malediwach występuje możliwość zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E (na podstawie informacji z MSZ). Oczywiście, jak wszędzie trzeba zachować podstawowe zasady higieny. Należy dokładnie myć ręce przed posiłkiem oraz umyć owoce przed spożyciem.
Podczas naszego pobytu spotkaliśmy dosłownie kilka komarów. Nie korzystaliśmy z repelentów ani moskitiery.

malediwy informacje praktyczne thulusdhoo plaża bikini
Thulusdhoo. Plaża bikini na której turyści mogą kąpać się i opalać w strojach kąpielowych.

Jak ubierać się na Malediwach? Publiczne plaże i plaże dla turystów (bikini)

Malediwy to kraj muzułmański, gdzie kobiety powinny zwracać uwagę na strój. Turystki na Malediwach są traktowane bardzo liberalne. Nie ma tu obowiązku zakrywania włosów (poza wejściem do meczetu). Na wyspach poza plażami bikini należy pamiętać o stosownym stroju. To wyraz szacunku dla mieszkańców.
Będąc na publicznych plażach (plaże z których korzystają miejscowi), kobiety powinny pływać w koszulce z krótkim rękawem i spodniach do minimum kolan, a mężczyźni powinni korzystać z szortów. Turyści pragnący kąpieli i opalania się w strojach kąpielowych powinni korzystać z plaży bikini (plaża dla turystów), gdzie nie ma żadnych wymogów odnośnie do stroju. Przed wyborem lokalnej wyspy należy zwrócić uwagę, czy występuje tam plaża bikini.

malediwy public beach znak
Malediwy. Publiczna plaża na której nie można kąpać się w bikini.

Podróżowanie z dzieckiem po Malediwach

Mieszkańcy Malediwów bardzo cenią rodzinę i dzieci. Nasza Nadia robiła na Malediwczykach największe wrażenie. Gdy dowiedzieli się, że nasza córka ma na imię Nadia, to każdy z nich wspominał, że Nadia to arabskie, bardzo popularne u nich imię. Nadia (często również Nadiyah) w języku arabskim oznacza „nadzieję, delikatność, ogłaszającą, wzywającą”.

malediwy informacje praktyczne huraa goscinność
Na Malediwach dla mieszkańców bardzo ważna jest rodzina i uwielbiają dzieci.

Alkohol na Malediwach

Malediwy są krajem muzułmańskim. Trzeba pamiętać, że na teren kraju nie można wwozić żadnego alkoholu czy wieprzowiny. Jeżeli ktoś taki posiada, to będzie musiał go oddać do przechowania na lotnisku. Na żadnej lokalnej wyspie nie kupimy ani nie napijemy się alkoholu. Turyści pragnący drinków z palemką będą musieli udać się do resortów na prywatnych wyspach.

Jedzenie na Malediwach

Przez cały wyjazd stołowaliśmy się w nielicznych lokalnych knajpach lub w guesthousach. Malediwy praktycznie nie mają swojej kuchni poza śniadaniowym daniem mas huni, daniami serwowanymi z ryb oraz ryżu i makaronu. Na Malediwach króluje tuńczyk w każdej postaci, a praktycznie nie ma lub bardzo rzadko można skosztować owoców morza.

Mas Huni to typowe malediwskie śniadanie. Mas oznacza rybę, a huni kokosa. To drobno pokrojona mieszanka kokosa, tuńczyka, czerwonej cebuli oraz chili podawana z ciepłymi chlebkami roshi. Rewelacyjne i bardzo pożywne danie.
Na lunch czy kolację dominował u nas smażony ryż, makaron z różnymi dodatkami i obowiązkowym sadzonym jajkiem na szczycie, curry oraz tuńczyk. Pomimo że to bardzo proste dania, to są bardzo pyszne.
Lubimy świeże, naturalne soki. Na Malediwach najczęściej piliśmy świeże soki z limonki, mango, ananasa, papai i arbuza.

nocleg hotel malediwy noclegi na malediwach gulhi ilaa beach maldives
Wyspa Gulhi. Ilaa Beach Maldives – tradycyjne malediwskie śniadanie – mas huni i dodatkowe jajka.

Przykładowe ceny jedzenia na Malediwach (stan na luty/marzec 2020):

Ceny jedzenia nie są zbyt wysokie i różnią się od miejsca, wyspy. Warto zwrócić uwagę czy w menu ceny zawierają podatek. W przeciwnym razie do kwoty rachunku zostanie doliczone 10% podatku. Szczegóły i konkretne ceny znajdziecie poniżej:

 • połowa kurczaka z rożna: 80 MVR (19,68 zł),
 • wielka ryba z grilla (dla 2 osób): 200-400 MVR (49-98 zł),
 • ryba z grilla z frytkami: 70 MVR (17,22 zł),
 • curry z kurczakiem: 70 MVR (17,22 zł),
 • smażony ryż z kurczakiem/tuńczykiem: 90 MVR (22,14 zł),
 • smażony ryż z warzywami i jajkiem: 40-50 MVR (9,8 – 12,3 zł),
 • masala z kurczakiem/tuńczykiem i chapati: 75 MVR (18,4 zł)
 • kurczak/tuńczyk w chili z chapati: 75 MVR (18,4 zł)
 • stek z tuńczyka w sosie czosnkowym: 60 MVR (14,5 zł)
 • kohthi roshi z tuńczykiem: 45 MVR (11 zł)
 • sałatka colesław: 25 MVR (6,15 zł),
 • frytki: 40-55 MVR MVR (9,8 – 13,5 zł),
 • chlebek czosnkowy: 15 MVR (3,69 zł),
 • świeżo wyciskany sok: 30-50 MVR (7,4 – 12,3 zł),
 • mango smoothie: 70 MVR (17,22 zł).
malediwy informacje praktyczne ceny jedzenia
Malediwy. Kilka przykładowych cen jedzenia.

Przykładowe ceny w sklepach na Malediwach (stan luty/marzec 2020):

 • woda 1,5l: 7 MVR (1,72 zł),
 • ciastka: 10-20 MVR (2,4 – 5,2 zł),
 • puszka fanty, coca-coli: 15 MVR (3,69 zł),
 • paczka M&M’sów: 15 MVR (3,69 zł),
 • lody w pudełku: 10 MVR (2,46 zł),
 • lody rożek: 25-35 MVR (6,2 – 8,6 zł),
 • średni ananas: 45 MVR (11,07 zł),
 • lokalne banany 1 kg: 30-40 MVR (7,4 – 9,8 zł),
 • lokalne mango 1 kg: 120 MVR (29,52 zł)

Podsumowując, podróż na Malediwy wcale nie musi oznaczać tylko wyjazdu na prywatną wyspę do resortu. Powyższe informacje praktyczne pozwolą Wam zorientować się w jaki sposób można na własną rękę, bez biura podróży zorganizować swoje własne wakacje na Malediwach. Staraliśmy się umieścić wszystko, co sami potrzebowaliśmy wiedzieć podczas naszej podróży na Malediwy, jednak jeżeli jeszcze czegoś Wam zabrakło w powyższym zestawieniu, to dajcie, proszę znać. Postaramy się uzupełnić artykuł.

PS. Nasza podróż na Malediwy odbyła się w terminie 21.02-04.03.2020.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *