Gulhi lokalna wyspa na Malediwach

Pod koniec naszych wakacji na Malediwach postanowiliśmy przenieść się na niedużą wyspę Gulhi położoną niedaleko lotniska w Male. Znajdziemy tu kilka niewielkich hotelików położonych tuż przy plaży, przepyszne jedzenie, dosyć szeroką plażę bikini z bardzo płytką wodą doskonałą dla dzieci oraz piękny kolor wody. Czy potrzeba czegoś więcej?

Nasze wakacje na Malediwach trwały prawie dwa tygodnie. Mając tyle czasu, wiedzieliśmy, że nie będziemy chcieli go spędzić tylko na jednej wyspie z kilku względów. Malediwy to prawie 1200 wysp więc jak tu się zdecydować tylko na jedną? Drugi powód to wyspy są dosyć małe i uważamy, że kilka dni na jednej z nich w zupełności wystarczy. Ostatni powód to chęć zobaczenia kilku różnych wysp, położonych w trochę innych miejscach, aby móc zobaczyć, czy i czym różnią się między sobą. Po odwiedzeniu Hurra, Thulusdhoo, Fulidhoo, Maafushi przyszła kolej na Gulhi.

Gulhi – plaża bikini i bajeczny kolor wody

Plaża bikini znajdowała się ok. 2-3 min spaceru na drugą stronę wyspy. Miękki, biały i delikatny piasek oblewany przez iście rajski kolor wody, typowy dla malediwskich widoków. W wielu miejscach jest sporo drzew, które dają upragniony cień. Są też leżaki, parasole, z których w większości można korzystać. Jest bardzo przyjemnie i tak swojsko.
Plaża jest dosyć duża, a ludzi niewielu, choć jak na warunki malediwskie to było ich całkiem sporo (koło 30 osób), jednak nikt nikomu nie przeszkadza, każdy w ciszy i spokoju wypoczywa. Nadia poznała swoją rówieśniczkę z Rosji i praktycznie cały dzień się z nią bawiła. Zupełnie nie przeszkadzało im, że nie znają wspólnego języka. Porozumiewały się jak zawsze – na migi, pokazywanie i rysunki na piasku, także, jeżeli ktoś twierdzi, że przed podróżami powstrzymuje go brak znajomości języków obcych, to nie jest to prawda. Zasada jest prosta – jak dwie strony chcą się porozumieć, to nie ma takiej sposobności, aby im się nie udało.
Plaża bikini na Gulhi jest wprost idealna dla dzieci. Wchodzimy na kilkadziesiąt metrów w głąb, a woda nadal będzie nam sięgała co najwyżej do pasa. Do tego praktycznie brak fal. Jak wiecie z poprzednich artykułów o wyspach na Malediwach, najważniejsze kryterium Nadii to huśtawka. Na tej plaży są nawet dwie w wodzie.
Niestety w wodzie nie ma rafy. Są pojedyncze kępki wodnej trawy, pośród której buszują rybki. Można założyć maskę i fajkę, aby je podglądać, lecz raczej szybko się to znudzi. Szkoda, że nie ma tu rafy dostępnej wprost z plaży.malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach malediwy gulhi plaża bikini beach

Jak wygląda Gulhi od środka?

Ulice, jak to na Malediwach, są piaszczyste i raczej puste. W ciągu dnia, gdy jest gorąco, spotkamy niewielu mieszkańców. Jest czysto i spokojnie, a wyspa ma taki leniwy, bez pośpiechu rytm. Jest kilka sklepików, jest baza nurkowa, a przy samej plaży bikini „za płotem” znajduje się coś na kształt mini stoczni, gdzie naprawiane są łodzie.
Jak na większości wysp na Malediwach, tutaj również pojawia się problem śmieci. Na najbardziej wysuniętym krańcu wyspy następuje utylizacja śmieci. Nie wiem, czy wszystkie, czy tylko jakieś wybiórcze, ale następuje tu palenie śmieci. Najczęściej wieczorem gęste, czarne kłęby dymu unoszą się w powietrzu. Czasami również w ciągu dnia paliło się ognisko. Przykry to widok na tle bajecznego koloru wody.

Plaża publiczna na Gulhi

Z naszego balkonu rozpościerał się piękny widok na publiczną plażę. Tutaj nie można się kąpać w stroju bikini, ale warto tu przyjść, aby sobie posiedzieć i podziwiać piękne widoki do południa, gdy promienie słońca padają pod odpowiednim kątem, „nadając” wodzie jeszcze ładniejszej barwy.malediwy gulhi publiczna plaża public beach malediwy gulhi publiczna plaża public beach malediwy gulhi publiczna plaża public beach malediwy gulhi publiczna plaża public beach

Zachody słońca na wyspie

Wyjazd na Malediwy był dosyć leniwy więc i leniwie podchodziłem do zachodów słońca. Najbardziej zależało mi na zdjęciach w ciągu dnia, aby oddać piękno koloru wody, który według nas na Malediwach jest unikalny. Oczywiście nie mogło zabraknąć kolorów zachodzącego słońca, a mając widok na zachodnią część wyspy, gdy kolorki pojawiały się na niebie, to zbiegałem na plażę ze statywem, aby zarejestrować kilka kadrów. Ach pięknie tam było.malediwy gulhi sunset zachód słońca malediwy gulhi sunset zachód słońca malediwy gulhi sunset zachód słońca malediwy gulhi sunset zachód słońca malediwy gulhi sunset zachód słońca malediwy gulhi sunset zachód słońca malediwy gulhi sunset zachód słońca

Snorkeling na Gulhi

Tak jak pisałem powyżej, nie ma tu możliwości podziwiania podwodnego świata wprost z plaży. Aby wybrać się na snorkelingowy wypad, należy wynająć łódź, która dostarczy nas w kilka ciekawych miejsc. Dwóch młodych chłopaków zawiozło nas w trzy różne miejsca, gdzie jest najładniejsza rafa i warunki do snorkelingu. Niestety musimy przyznać, że rafa jest dosyć skromna, prawie obumarła, natomiast życia podwodnego jest całkiem sporo. Nadii coraz bardziej podoba się świat pod woda. Udało się też, namówiliśmy mamę, która dosyć niepewnie czuje się pływając na otwartym morzu 😉. Cały czas była pod czujnym okiem Nadii wiec czuła się bezpiecznie. Koszt 2-3 godzinnej wycieczki to 60 USD za łódkę.

Malediwy – Gulhi lokalna wyspa informacje praktyczne

Gulhi to lokalna wyspa położona ok. 21 km od Male. Zamieszkuje ją ok. 1000 mieszkańców. Na wyspie znajduje się kilkanaście guesthousów, plaża publiczna oraz plaża bikini z huśtawką w wodzie.

Nocleg na wyspie Gulhi

Na Gulhi zatrzymaliśmy się w  Ilaa Beach Maldives. położonym przy samej publicznej plaży. Z okien sypialni i balkonu rozpościerał się piękny widok na plażę i bajeczny kolor wody.
Wynajęliśmy duży 2-osobowy pokój z balkonem i łazienką. Codziennie rano było serwowane pyszne śniadanie, a wieczorem zamawialiśmy olbrzymią kolację. Jedzenie jest tu rewelacyjne. Niestety w kranie i pod prysznicem leciała lekko słona woda, a ciśnienie nie zawsze było zbyt dobre.
Szczegółowy opis hotelu, cenę, zdjęcia pokoju znajdziecie w osobnym artykule -> Noclegi na Malediwach..

Transport na wyspę Gulhi

Na wyspę Gulhi można dostać się na dwa sposoby:

  • publicznym promem za 22 MVR (5,4 zł), który płynie ok. 1h10min. Prom 309 wypływa z Male o 15:00 w każdą sobotę, niedzielę, wtorek, środę oraz czwartek. W drogę powrotną do Male prom wypływa z wyspy o 7:50. Promy odpływają z przystani Villingili Ferry Terminal na Male.
  • prywatnym speedboat’em za 25 USD od osoby. Łódka płynie ok. 25 min. Na łódkę wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Rezerwacji najczęściej można dokonać przez hotel, gdzie się zatrzymamy. Speedboat firmy Tropic Xpress odpływa z Male (lub lotniska) w godzinach 12:00, 14:30, 17:00, natomiast z Gulhi wypływa o 7:30, 13:00, 16:00. Bilet dla dziecka kosztuje 10 USD.

Jedzenie na wyspie Gulhi

Na wyspie widzieliśmy dwie, może trzy knajpki jednak nie korzystaliśmy z nich ani razu. Pierwszego dnia zamówiliśmy kolację w naszym guesthouse’ie i przepadliśmy. Yeasin jest tu szefem kuchni i wraz ze swoją ekipą serwuje tak dobre jedzenie, że nie mieliśmy potrzeby stołowania się w innych miejscach. Jedzenie jest po prostu przepyszne, a porcje bardzo duże.
Bogate śniadanie, takie, że człowiekowi o lunchu nawet nie chce się pomyśleć, a kolacje są tak pyszne, że człowiek żałuje, że może zjeść tylko jedną porcję. Smażony tuńczyk, tuńczyk w sosie czosnkowym, kohthu roshi z tuńczykiem, tuńczyk w wersji chili z chapati… Jak widać, tuńczyk u nas króluje, bo uwielbiamy, a takiego świeżego w Polsce bardzo trudno znaleźć.
Zdecydowanie polecamy spróbować stek z tuńczyka w czosnkowym sosie, który skradł moje serce. Ceny są bardzo przystępne – danie średnio kosztowało 5 USD. Polecamy.

PS. Nasza podróż na Malediwy odbyła się w terminie 21.02-04.03.2020. Jeżeli planujecie wyjazd na Malediwy, to zajrzyjcie do artykułu Malediwy informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u