Zamek Dunajec w Niedzicy

Chodząc po pięknych jesiennych Pieninach, nie sposób nie znaleźć czasu na odwiedzenie bardzo malowniczo położonego zamku nad jeziorem Czorsztyńskim. Zamek Dunajec w Niedzicy to ciekawa średniowieczna budowla, która przyciąga i zachęca do zwiedzania.

Powstanie zamku Dunajec w Niedzicy datuje się na początek XIV wieku, gdy za jego budowę zabrali się bracia Rykolf i Kokosz Berzeviczowie. Początkowo zamek jako budowla obronna, została wybudowana na ówczesnej granicy węgiersko-polskiej. Zamek na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk. Podobno liczne huczne imprezy organizował tu Olbracht Łaski, a później za czasów panowania Jerzego Horvatha, zamek został przebudowany w formę rezydencji, którą zamieszkiwał. Ostatnimi właścicielami tego miejsca był węgierski ród Salamonów. Aż do 1943 roku był zamieszkiwany przez hrabinę Ilonę Betheln Salamon, która opuściła mury zamku. Niestety chwilę później wkroczyła tu Armia Czerwona, która podczas dużych mrozów, praktycznie wszystko, co było możliwe, doszczętnie zniszczyła lub spaliła wyposażenie komnat.
Obecnie właścicielem zamku jest Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Potomkowie hrabiny wielokrotnie opowiadali i udostępniali swoje rodzinne archiwa, aby stowarzyszenie mogło poznać, jak wyglądało życie na zamku. Od 1963 roku zamek Dunajec w Niedzicy jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.

zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy

zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicyObecnie w zamku znajduje się kompleks hotelarski oraz część muzealna, która jest udostępniona dla turystów. Dla zwiedzających jest przygotowana specjalna ścieżka zwiedzania, która prowadzi przez wszystkie istotne miejsca warte uwagi. Po wejściu na teren zamku z dziedzińca widzimy część hotelarską, a kierując się kolejnymi punktami, możemy odwiedzić izbę więzienną, w której obecnie możemy zobaczyć kilka narzędzi tortur, kaplicę, salę myśliwską, izbę dla straży, sypialnie oraz pokoje gościnne. Izba straży jest ciekawie zagospodarowana i choć przez chwilę można poczuć się jak w czasach średniowiecza, gdy przesiadywała tu straż. Z kolei wprawne oko, zwłaszcza dzieci, dostrzeże interesujący obiekt w sypialni. Charakterystyczne „krzesło” z otworem w siedzisku. Ciekawe, do czego służyło prawda? Całe wyposażenie wnętrz pochodzi z XVI-XIX w, lecz nie jest wyposażeniem oryginalnym zamku Dunajec.

Lubimy kręcić się po zamkowych korytarzach, salach i dziedzińcach. Lubimy zaglądać w zakamarki i szukać kolejnych kadrów. Szkoda, że obecnie nie odbywają się zwiedzania z przewodnikiem, gdyż pewnie niejedną ciekawostkę mógłby opowiedzieć. Niektórych sal pilnują bardzo sympatyczne panie, które równie chętnie opowiadają historię zamku i jego dziejów. Koniecznie zapytajcie, a rozmowa sama się potoczy.
W trakcie zwiedzania wejdziemy na kilka tarasów, z których będziemy mogli podziwiać piękną panoramę na jezioro Czorsztyńskie oraz otaczające widoki. Zwłaszcza w jesiennych kolorach z dodatkiem mgiełek wygląda to malowniczo. Na koniec wejdziemy na najwyższy poziom zamku, gdzie możemy zachwycać się widokami na cztery strony świata.

zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy zamek dunajec niedzica zamek w niedzicy
Nie wiemy, jak to się stało, ale nie odwiedziliśmy tutejszej wozowni i spichlerza. Prawdopodobnie były zamknięte lub najnormalniej w świecie je przegapiliśmy. Zamek Dunajec w Niedzicy to niezbyt duży, ale ciekawy obiekt, więc jeżeli lubicie średniowieczne klimaty i to koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Zamek Dunajec w Niedzicy informacje praktyczne

Zamek Dunajec jest położony w niewielkiej wsi Niedzica-Zamek na brzegu jeziora Czorsztyńskiego.

Zamek Dunajec w Niedzicy godziny otwarcia

Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach:

  • 1 maja – 30 września: 9:00 – 19:00
  • 1 października – 30 kwietnia: 9:00 – 16:00

Zamek Dunajec w Niedzicy – bilety wstępu

  • bilet normalny kosztuje 19 zł,
  • bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna, opiekunowie grup zorganizowanych, studenci do 25 roku życia, emeryci i renciści) 14 zł, dzieci do lat 5 gratis.

Zamek Dunajec w Niedzicy – parking

Samochód można zaparkować w kilku miejscach:

  • parking na dziedzińcu zamku: 15 zł za postój, liczba miejsc mocno ograniczona
  • parking przy Parku Miniatur (100 metrów poniżej zamku): 5zł za godzinę postoju (koniecznie trzeba mieć monety, aby opłacić parking)
  • parking przy elektrowni wodnej

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *