Nesebyr (Nessebar), czyli nasze wrota do Bułgarii

Nesebyr (Nessebar) to nasze wrota do Bułgarii podczas krótkiego pobytu w tym kraju. To nasza baza noclegowa oraz punkt wypadowy, aby zobaczyć bułgarskie wybrzeże i zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Tu plażowaliśmy, jedliśmy pyszne ryby i włóczyliśmy się po starym mieście Nesebyr wpisanym na listę UNESCO. Zatem czy warto odwiedzić Nesebyr?

Szukaliśmy pomysłu na krótki wrześniowy wypad w ciepłe miejsce przed wylotem na zimną Islandię. Miało być blisko, słonecznie, ciepła woda w morzu i smaczne jedzenie. Przeglądając loty, pojawiły się promocyjne bilety do Bułgarii. Mówimy sobie: czemu nie, tam jeszcze nas nie było. Szukaliśmy odpowiedniego miejsca, które nie będzie zbyt turystyczne, tłoczne i gwarne.
Po przejrzeniu różnych relacji i rozmowie ze znajomymi wybraliśmy Nesebyr (Nessebar) na naszą bazę wypadową po Bułgarii. Nie chcieliśmy wielkich hoteli, muzyki z dyskotek, tłumów i leżaków na plaży. Zależało nam na spokojnej plaży, ciszy, a także, aby można było coś zwiedzić i zobaczyć piękne miejsca.

Plaże w Nesebyrze (Nessebar)

W Nesebyrze jest kilka różnych plaż. Od wielkich i długich, po małe i wąskie wciśnięte pomiędzy betonowym wybrzeżem i hotelikami położonymi nad samym brzegiem. Najbardziej przypadła nam do gustu plaża Nessebar Plaji, położona w samym centrum miasta za wydmami. Co prawda jej początek to hotele i infrastruktura plażowa z leżakami i parasolami, jednak wystarczy przespacerować się wzdłuż brzegu kawałek na południe i mamy piasek, słońce i wodę tylko dla siebie. Uważajcie, bo jak dojdziecie do jej południowego krańca, to będziecie musieli zrzucić z siebie ubrania, bo tam znajduje się plaża dla nudystów.
Piasek na plaży jest podobny do tego, który znamy z polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jednak woda jest dużo cieplejsza, ma piękny niebieski kolor i nie ma tu parawanów. Czasami woda jest płaska jak jezioro, natomiast kolejnego dnia potrafią być wielkie fale, które zachęcają do zabawy. W niektórych miejscach są też kamienie więc warto to sobie dokładnie sprawdzić i najwyżej przenieść się kilkadziesiąt metrów dalej. Z plaży na horyzoncie widzimy w oddali stare miasto Nesebyr, które zdecydowanie warto odwiedzić. No bo ile można siedzieć na plaży prawda?

Zwiedzanie Nesebyru, czyli stare miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić

Zwiedzanie starego miasta Nesebyr (Nessebar) to powinna być opcja obowiązkowa. To interesująca historia, piękne uliczki, ciekawe zabudowania i liczne cerkwie. Stary Nesebyr to obecnie półwysep, na który można dostać się spacerując szerokim chodnikiem. Na pewno nie przegapimy charakterystycznego wiatraka, którego replikę zbudowano w 1944 roku. Dumnie zdobi groblę, która dostaniemy się do historycznego miasta.
Początki miasta były bardzo burzliwe. Osada tracka, kolonia grecka, władali tu też Rzymianie, a także Turcy. Początkowo miasto nosiło nazwę Mesembria, a dopiero XI wieku Nesebyr. Pod koniec XIX w. w mieście nastąpiły przemiany, powstały nowe budynki klimatem i kształtem przypominające obecny jego wygląd. Stary Nesebyr został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku, dzięki czemu wszystkie nowe zabudowania są utrzymane w jednym stylu. Praktycznie nie ma tu reklam, a także wielkich i brzydkich szyldów reklamowych.
Rozpoczynamy spacer z przewodnikiem od pozostałości po bramie i murach obronnych, które chroniły miasto przed wrogami. W trakcie wycieczki dowiemy się ciekawych informacji o samym mieście jak i o kulturze i obyczajach Bułgarów. Na terenie znajdziemy sporo różnych cerkwi wybudowanych w różnych stylach. Na części z nich zauważymy charakterystyczne czerwone pasy. Do jednych możemy wejść, aby zobaczyć od środka piękne ikony i malowidła, a inne podziwiamy tylko z zewnątrz. Na pewno warto podejść pod cerkiew Chrystusa Pantokratora, św. Szczepana czy św. Jana Chrzciciela. Nie pomińmy wielkich murów i pozostałości po cerkwi św. Zofii, które stanowią piękne tło dla zdjęć.
Na terenie miasta znajdziemy ruiny teatru antycznego z pięknym widokiem na zatokę, a także pozostałości łaźni bizantyjskich z VI w.
Jednak to, co dla nas najciekawsze w starym Nesebyrze (Nessebar), to wąskie uliczki, miejska zabudowa i charakterystyczne budynki z drewnianymi wykuszami wystającymi poza obręb fundamentów. Po co ten zabieg? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to najczęściej chodzi o pieniądze. Przedsiębiorczy mieszkańcy nie chcieli płacić wysokich podatków więc fundament i parter budynku, od którego płacono daniny, miał mniejszą powierzchnię niż wyższe kondygnacje. Można? Można.

Messambria i degustacja wina na starym mieście

Na koniec wycieczki udaliśmy się do winiarni Messembria. Jest ona prowadzona przez znaną Hristinę. Krótkie wprowadzenie w temat historii winnicy i za moment zaczęto polewać kolejne porcje wina do degustacji. W ciekawej scenerii winnicy bardzo przyjemne słucha się o winie i smakuje jego różne rodzaje. Mało tu win wytrawnych, a zdecydowanie więcej półsłodkich i słodkich. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jednak biznes ten nie ogranicza się tylko do alkoholowych wyrobów, ale także można sprawdzić olejek różany i różnego rodzaju kosmetyki na jego bazie.

Stary Nesebyr (Nessebar) po zachodzie słońca

Warto przyjść na stare miasto wieczorem. Wtedy wszędzie rozbłysną liczne lampki, uliczne latarnie i zrobi się bardzo przytulnie, nastrojowo i romantycznie. Liczne restauracje są przepięknie przystrojone i oświetlone, czym zachęcają, aby przyjść na kolację. Niby to te same uliczki, którymi spacerowaliśmy za dnia, a jednak wieczorem wyglądają jeszcze ciekawiej. Zdecydowanie zaplanujcie swój pobyt w Nesebyrze tak, aby móc przespacerować się uliczkami w wieczorowej scenerii.

Nesebyr (Nessebar) informacje praktyczne

Nesebyr (Nessebar)- dojazd z/do lotniska w Burgas

Nesebyr  ma komunikację publiczną z lotniska w Burgas. Autobus nr 10 jeździ od rana do wieczora. Godziny są uzależnione od pory roku, ale mniej więcej od 6:00 – 22:00. Bilet kupuje się w autobusie i kosztuje 8 BGN (ok. 18 zł) dla osób powyżej 6 roku życia.
Drugą opcją dostania się do Nesebyr jest wynajęcie taksówki. Na lotnisku kosztuje ona ok. 40 EUR, natomiast zawsze można zapytać w wynajętym noclegu o możliwość rezerwacji dojazdu. My skorzystaliśmy z drugiej opcji i zapłaciliśmy 25 EUR.

bułgaria nesebyr nessebar autobus rozkład jazdy
Rozkład jazdy autobusu nr 10. W Bułgarii godzina odjazdu podawana jest z miejsca startowego, a nie przystanku na którym wisi kartka.

Nesebyr – noclegi w Nesebyrze (Nessebar)

Nie chcieliśmy hotelu. Postanowiliśmy poszukać apartamentu, co jest dosyć popularną formą noclegu w Nesebyrze i okolicach. Znaleźliśmy poprzez booking.com apartament Blue Sky Apartments położony 200-300 metrów od głównej drogi i plaży, a także jakieś 500 metrów od dużego supermarketu w południowej części Nowego Nesebyru, koło plaży „Олимпийски надежди” (Olimpijskich Nadziei). Na miejscu znajdziemy wszystko, co potrzeba. Salon z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym (ekspres do kawy, toster, lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, pralka, garnki, sztućce, kubki talerze) i rozkładaną kanapą, sypialnia z dużym podwójnym łóżkiem, łazienka z prysznicem, a także taras. W budynku znajduje się basen, lecz szczerze to nie mieliśmy okazji z niego skorzystać. Jedyny minus dla osób chcących codziennie spacerować po starym Nesebyrze to odległość, ok. 3,5 km.

Nesebyr – gdzie zjeść w Nesebyrze?

Trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Po sezonie wiele knajpek, restauracji i barów jest pozamykana. Jedliśmy w wielu różnych miejscach i zdecydowanie możemy polecić poniższe:

  • Familia Fish & Grill – knajpka położona w samym centrum Starego Nesebyru z widokiem na port. Serwuje pyszną rybę i owoce morza, miła obsługa i zdecydowanie warto tu zjeść.
  • Морска Звезда- BlackSea Star – rodzinna smażalnia położona trochę na uboczu przypominająca wyglądem smażalnie znad Bałtyku, natomiast jakość pierwsza klasa. Rybka smaczna, świeża i można próbować różnych rodzajów ryb. Niestety podają na plastikowych talerzach i płatność tylko gotówką
  • Chuchura Restaurant & Garden, Ravda – knajpka położona w wiosce obok, natomiast bardzo smakowało nam tam jedzenie, a smażoną makrelę będę długo pamiętał. Warto się tu przespacerować i spróbować, jednak wieczorem nawet poza sezonem, trzeba często czekać na stolik.

Zwiedzanie Nesebyru z polskim przewodnikiem

Na starym mieście Nesebyr (Nessebar) swoją lokalizację ma polskie biuro podróży wczasywBułgarii.pl, które organizuje wycieczki z polskim przewodnikiem po Starym Nesebyrze wraz z degustacją wina, z której skorzystaliśmy. Dodatkowo biuro organizuje wiele ciekawych wycieczek po Bułgarii w języku polskim. Zatem jeżeli ktoś ma ochotę nie tylko leżeć na plaży, ale także zobaczyć jej różne miejsca i posłuchać o historii i ciekawostkach Bułgarii, to warto się zorientować w ich ofercie.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u