Wakacje w Izraelu: poznajcie największe atrakcje Jerozolimy

Wybierając się do Izraela, głównym celem wyjazdu najczęściej jest Jerozolima, miasto trzech największych religii monoteistycznych. Pełno w nim przesiąkniętych historią miejsc, o których każdy z nas słyszał lub czytał. Ściana Płaczu, Góra Oliwna, Wzgórze Świątynne, Bazylika Grobu Pańskiego, Mury Starego Miasta i wiele więcej. Zastanawiacie się, które atrakcje Jerozolimy koniecznie trzeba odwiedzić, a które można przełożyć na później? Ten artykuł jest dla Was.

Jerozolima – stolica Izraela – była tłem wielu ważnych wydarzeń w judaizmie, chrześcijaństwie oraz islamie. Początki miasta datuje się na III-II w. p.n.e., ale niektórzy naukowcy podają, że jej korzenie sięgają jeszcze dalej.
W tym fascynującym mieście spędziliśmy ponad tydzień, a i tak udało nam się zwiedzić tylko niewielki fragment. Ci, którzy nas znają wiedzą, że nie lubimy się spieszyć i preferujemy poznawanie miejsc powoli, bez pośpiechu.
Niezależnie czy wybieracie się do Jerozolimy tylko na weekend, czy macie do dyspozycji więcej czasu, przygotowaliśmy dla Was listę atrakcji Jerozolimy. Miejsc, które w naszym odczuciu osobiście trzeba zobaczyć, doświadczyć i poczuć. Nie każda z wymienionych atrakcji wywarła na nas olbrzymie, pozytywne wrażenie, lecz uważamy, że każda jest warta zobaczenia – chociażby po to, by wyrobić sobie o niej własne zdanie.

Jesteście zainteresowani zwiedzaniem Jerozolimy? Niestety miasto nie posiada własnego lotniska. Najbliższym portem lotniczym jest lotnisko Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie, które znajduje się około 50 km od Jerozolimy. Godzina drogi autobusem lub taksówką i jesteście w świętym mieście. Prawda, że niewiele dzieli nas od stolicy Izraela?

Zwłaszcza że PLL LOT oferują bezpośrednie połączenie do Tel Awiwu z Lublina, a także z kilku innych polskich miast: z Gdańska, Rzeszowa, Wrocławia i Warszawy, a niedługo również z Krakowa. button sprawdź ceny lotów z polski do tel awiwu

Atrakcje Jerozolimy, czyli subiektywna lista miejsc, które warto zobaczyć w Jerozolimie

To co, zaczynamy przegląd atrakcji Jerozolimy? Zważywszy na to, że nie da się jednoznacznie ocenić, która atrakcja jest lepsza, to kolejność pozycji w poniższym zestawieniu jest czysto przypadkowa.

Ściana Płaczu (Western Wall)

Ściana Płaczu ma wiele różnych nazw: Mur Zachodni, Western Wall, ha-Kotel ha-Maarawi, Mur der Lamentations, Klagemauer, el-Mabka. To najważniejsze miejsce w judaizmie. Naukowcy uważają, że stanowi pozostałości muru oporowego otaczający historyczną Świątyni ę Jerozolimską.
Ściana Płaczu to mur podzielony na część męską i żeńską. W jego szczeliny wciskane są skrzętnie złożone karteczki z prośbami do Boga, a w powietrzu unoszą się szepty fragmentów Tory. Podniosłość i ważność tego miejsca jest ogromna, więc warto poświęcić mu więcej czasu. Przyjść tu, usiąść i w spokoju obserwować.
Zachęcam, aby pojawić się tu po zachodzie słońca, zwłaszcza w piątkowy wieczór, gdy rozpoczyna się szabat. Niezliczone ilości odświętnie ubranych Żydów świętuje, tańczy, modli się i śpiewa. Niesamowite przeżycie.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie ściana płaczu western wall
Atrakcje Jerozolimy. Ściana Płaczu (Western Wall).

Góra Oliwna

Chyba każdy kojarzy piękną panoramę Starego Miasta Jerozolimy? Najczęściej stanowi tło dla dziennikarzy i korespondentów nadających relację z Jerozolimy. Ten punkt znajduje się na Górze Oliwnej. Warto znaleźć się tu w okolicach zachodu słońca, aby móc podziwiać piękną panoramę przystrojoną w ciepłe kolory chowającego się za horyzontem słońca.
Jednak Góra Oliwna to nie tylko ładny widok. To przede wszystkim bardzo ważne miejsce w religii chrześcijańskiej. Znajduje się tutaj Kopuła Wniebowstąpienia, skąd Chrystus wstąpił do niebios. Możemy tu również przeczytać modlitwę Ojcze Nasz w ponad 180 językach umieszczonych w Kościele Pater Noster. Z kolei na zboczach góry zobaczymy najsłynniejszy, największy i najstarszy cmentarz żydowski na świecie, gdzie niektóre miejsca pochówku osiągają horrendalne ceny. Wierzy się, że w tym miejscu nastąpi Sąd Ostateczny, dlatego każdy chce mieć jak najbliżej do bram raju.
Warto również zobaczyć piękny kościół Dominus Flevit (Pan zapłakał), Bazylikę Agonii (Kościół Wszystkich Narodów), grób Najświętszej Marii Panny czy pozostałości po słynnym Ogrodzie Oliwnym (Getsemani, Ogrójec), czyli miejscu, w którym Jezus modlił się tuż przed pojmaniem. Naukowcy sprawdzili, że rosnące tu drzewa oliwne faktycznie pamiętają tamte czasy.
Nie ma sensu się spieszyć i tylko odhaczać wymienione miejsca, bo wiele możemy stracić. Więcej szczegółów o atrakcjach Góry Oliwnej znajdziesz w artykule -> Góra Oliwna.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie Kościół Pater Noster
Atrakcje Jerozolimy. Kościół Pater Noster, gdzie znajduje się ponad 180 tłumaczeń modlitwy Ojcze Nasza.
atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie widok na stare miasto
Atrakcje Jerozolimy. Widok z Góry Oliwnej na Stare Miasto Jerozolimy.

Targ Mahane Yehuda Market

Mahane Yehuda Market to niesamowity targ w Jerozolimie. Pełen kolorów, barw, zapachów i smaków. Chcecie zobaczyć, jak mieszkańcy miasta robią na nim zakupy i co kupują? Macie ochotę posmakować niesamowitych warzyw, owoców, bakalii i orzechów? A może chcecie kupić trochę lokalnych przypraw?
Targ pełen jest ludzi, harmidru, odgłosów targowania się i wymiany uprzejmości. Do dzisiaj pamiętam cudowny smak bakalii, soczystego ogórka, przepysznych pistacji, aromatycznego chleba czy oliwek. Na samo wspomnienie ślinka cieknie.
W ciągu tygodnia tętni życiem przez cały dzień, natomiast w szabat jest szczelnie zamknięty. Wtedy targ odsłania swoją drugą twarz – galerię street artu. Wieczorami kręcą się tu miłośnicy sztuki ulicznej, gdyż praktycznie wszystkie drzwi i żaluzje obiektów są przyozdobione niesamowitymi grafikami artysty Solomona Souza. Można spędzić tu bardzo dużo czasu.
Targ Mahane Yehuda Market otwarty jest od niedzieli do czwartku w godz. 8:00-19:00, w piątek od 8:00 do ok. 15:00, natomiast w sobotę jest zamknięty.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie Targ Mahane Yehuda Market
Atrakcje Jerozolimy. Targ Mahane Yehuda Market

Wzgórze Świątynne: Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa

Jeżeli byliście na Górze Oliwnej, to na pewno widzieliście z niej charakterystyczną złotą kopułę. To słynna Kopuła na Skale, która znajduje się na Wzgórzu Świątynnym. W starożytności znajdowała się tu Świątynia Jerozolimska, która niestety nie zachowała się do dzisiaj.
Obecnie na wzgórzu znajdują się dwie słynne budowle. Wspomniana wcześniej Kopuła na Skale, która uważana jest za miejsce wniebowstąpienia proroka Mahometa oraz meczet Al-Aksa, który jest trzecim pod względem ważności miejscem religijnym w islamie. Może on pomieścić ok. 20-30 tyś. wiernych.
Niestety do świątyń mogą wchodzić jedynie muzułmanie, lecz teren wzgórza dostępny jest dla wszystkich. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim stroju, bo podczas kontroli mogą nas nie wpuścić.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie Wzgórze Świątynne Kopuła na Skale
Atrakcje Jerozolimy. Wzgórze Świątynne i Kopuła na Skale

Stare Miasto Jerozolimy

Stare Miasto ma powierzchnię zaledwie niecałego kilometra kwadratowego i jednocześnie stanowi najczęściej odwiedzane miejsce w Jerozolimie. Od 1981 roku jest wpisane na listę UNESCO. W obrębie jego murów znajdziemy istotne atrakcje związane z turystyką religijną – Drogę Krzyżową, Bazylikę Grobu Świętego, Wzgórze Świątynne, Kopułę na Skale, Ścianę Płaczu oraz meczet Al-Aksa.
Jednak teren Starego Miasta to nie tylko wymienione atrakcje. To przede wszystkim liczne labirynty wąskich uliczek wypełnionych po brzegi straganami i sklepikami.
Teren podzielony jest na cztery dzielnice: chrześcijańską, muzułmańską, żydowską i ormiańską. Koniecznie trzeba przespacerować się każdą z nich, dać się wielokrotnie zgubić i odnaleźć. Trzeba zasmakować aromatycznej kawy z kardamonem, spróbować soku z granatu, czy zjeść coś dobrego. Dodatkowo zachęcamy, aby wybrać się tu po zachodzie słońca, aby zobaczyć, jak wyglądają wąskie uliczki, gdy wszystkie stragany są już zamknięte.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie Stare Miasto Jerozolimy
Atrakcje Jerozolimy. Stare Miasto Jerozolimy

Bazylika Grobu Świętego

Nie da się ukryć, że głównym powodem podróży do Jerozolimy jest chęć zobaczenia historycznych miejsc związanych z Jezusem Chrystusem, dlatego w naszym planie nie może zabraknąć Bazyliki Grobu Świętego. W jej wnętrzu znajduje się Golgota, gdzie ukrzyżowano Jezusa i Kamień Namaszczenia (obecnie symboliczne miejsce), na którym złożono jego ciało po zdjęciu z krzyża. Tutaj również znajdziemy Grób Pański i miejsce jego zmartwychwstania. Sanktuarium przesiąknięte jest podniosłością, radością, płaczem, szlochem i euforią pielgrzymów.
Pamiętajmy o tym, że turyści i pielgrzymi z całego świata przybywają tu, aby zobaczyć miejsca związane z ostatnimi chwilami Jezusa, więc często bazylika jest mocno zatłoczona, a kolejki potrafią być bardzo długie.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie Bazylika Grobu Świętego Grób Pański
Atrakcje Jerozolimy. Bazylika Grobu Świętego. Grób Pański.

Via Dolorosa (Droga Krzyżowa)

Każdy chrześcijanin, jadąc do Jerozolimy, w planie swojej wycieczki na pewno ma przejście historycznej drogi krzyżowej. Każdy w końcu wyobrażał sobie, jak przebiegała ostatnia droga Jezusa i chce te wyobrażenia skonfrontować z rzeczywistością. Jak wyglądają poszczególne stacje Drogi Krzyżowej? Czy są to duże, odświętnie przystrojone obiekty?
Prawda jest taka, że odszukując kolejne stacje na szlaku Via Dolorosa (obecny jej poziom jest położony o kilka metrów wyżej niż jej oryginalny przebieg)  czasami możemy się zagubić. Stacje rozrzucone są pośród uliczek Starego Miasta Jerozolimy, pomiędzy straganami z pamiątkami i sklepami handlującymi dewocjonaliami. Dużo tu kiczu, zgiełku i hałasu. Czasami niektóre stacje trudno odnaleźć i wielu może czuć się mocno zaskoczonymi, widząc jak tak ważne miejsca w chrześcijaństwie wyglądają w rzeczywistości.
Bardzo wielu pielgrzymów przechodzi historyczną Via Dolorosa w trakcie odprawiania Drogi Krzyżowej przez księży.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie Via Dolorosa (Droga Krzyżowa)
Atrakcje Jerozolimy. Droga Krzyżowa – Via Dolorosa. Stacja IX. Jezus trzeci raz upada

Mury Starego Miasta Jerozolimy

Stare Miasto Jerozolimy możemy również oglądać z poziomu otaczających go murów obronnych. Ich długość to 4,5 kilometra. Niestety nie możemy obejść starego miasta murami dookoła, gdyż odcinek w okolicy Wzgórza Świątynnego jest wyłączony z ruchu turystycznego, lecz i tak szlak poprowadzony murami jest bardzo popularną atrakcją turystyczną.
Niektóre przejścia są wąskie, gdzieniegdzie trzeba pokonać kilka schodów, ale ogólnie chodniki na murach są bardzo wygodne i oferują niesamowite widoki. My pokonywaliśmy ten szlak z Nadią i wózkiem :). Spacer murami starego miasta pozwala zobaczyć Jerozolimę z zupełnie innej perspektywy.

atrakcje jerozolimy co warto zobaczyć w jerozolimie Mury Starego Miasta Jerozolimy
Atrakcje Jerozolimy. Widok z Murów Starego Miasta Jerozolimy

Czy udało nam się namówić Was na podróż do Jerozolimy? Chcecie sami zobaczyć atrakcje Jerozolimy i samemu przekonać się jakie emocje będą Wam towarzyszyły?

Koniecznie sprawdźcie ofertę LOT-u i zaplanujcie podróż do słonecznego Izraela.połączenie lotnicze lublin tel awiw

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie ułatwi Wam zaplanowanie swojego pobytu w Jerozolimie.
Oczywiście w świętym mieście znajduje się wiele więcej atrakcji, których nie zdołaliśmy jeszcze odwiedzić. Następnym razem na pewno będziemy chcieli zobaczyć Muzeum Izraela, dzielnicę Mea Shearim oraz instytut Yed Vashem.

A czego Waszym zdaniem brakuje w naszym zestawieniu? Co powinniśmy jeszcze koniecznie dodać do listy i zobaczyć przy okazji kolejnej wizyty w Jerozolimie? Dajcie znać.

Atrakcje Jerozolimy informacje praktyczne

Jeśli jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami praktycznymi związanymi z Izraelem, odsyłam do artykułu -> Izrael informacje praktyczne.
Natomiast jeśli zastanawiacie się, gdzie zanocować w Jerozolimie to bardzo gorąco polecamy Abraham Hostel – wg nas najlepszy hostel, w jakim dotychczas spaliśmy.

Jak się dostać do Jerozolimy?

Święte miasto jest łatwo dostępne z Polski. Co prawda Jerozolima nie ma własnego lotniska, ale jest położona zaledwie godzinę drogi od Tel Awiwu, gdzie bardzo łatwo dolecimy połączeniami LOT-u z wielu polskich miast. Bezpośrednie loty odbywają się aktualnie z Gdańska, Lublina, Rzeszowa, Warszawy oraz Wrocławia.
Samoloty PLL LOT lądują na największym lotnisku Izraela – Tel Awiw-Ben Gurion w pobliżu miasta Lod, około 20 km od Tel Awiwu.

Dojazd z lotniska Ben Gurion (Tel Awiw) do Jerozolimy

Samoloty PLL LOT lądują na największym porcie lotniczym Izraela – Tel Awiw-Ben Gurion. Najtańszą opcją transportu z lotniska do centrum Jerozolimy (Central Bus Station) jest skorzystanie z shutle bus nr 485. Autobus kursuje co godzinę, 24h na dobę, 6 dni w tygodniu (wyłączając okres szabatu – w piątek o 14:00 jest ostatni odjazd i ponownie startuje w sobotę o 21:00). Przejazd trwa ok. 60 min. Autobus odjeżdża z Terminala 3, II piętro, gate nr 23. Bilet kosztuje 16 NIS/osoby płatne gotówką u kierowcy.
Droższą opcją będzie skorzystanie z licznych prywatnych busów tzw. sherut (shared-taxi). Zabierają oni maksymalnie 10 pasażerów. Stacjonują na poziomie G przed halą przylotów. Oferują opcję transportu 24h na dobę, 7 dni w tygodniu (również w okresie szabatu) pod drzwi Waszego hotelu. Koszt to ok. 64NIS/osoby.

Wpis powstał we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które oferują bezpośrednie połączenie do Izraela z Gdańska, Lublina, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *