Meksyk informacje praktyczne: ceny, noclegi, wiza, bezpieczeństwo

Wybierając się na nowy kontynent i do zupełnie nowego kraju trzeba zebrać całkiem sporo wiedzy. Lecąc do Meksyku, musieliśmy wiedzieć, czy potrzebna jest wiza, gdzie najlepiej wymienić pieniądze, czym się na miejscu przemieszczać, co jeść, gdzie spać itd. Pytań na początku było całe mnóstwo. Zebrałem całą tę wiedzę i przygotowałem artykuł Meksyk informacje praktyczne, aby osobom, które wybierają się do tego kraju na własną rękę, ułatwić nieco zadanie.

Meksyk informacje praktyczne to zbiór niezbędnej wiedzy, która przyda się każdemu, kto wybiera się do tego kraju. Bazuje ona na naszym ponad 3 tygodniowym wyjeździe, który odbył się w terminie 16.02 – 11.03.2023. Opisaliśmy wszystko, czego sami szukaliśmy przed wyjazdem, aby dobrze przygotować się na nasze wakacje na Jukatanie.

Meksyk informacje praktyczne

Co warto zobaczyć/doświadczyć w Meksyku na Jukatanie?

Wszystko zależy od tego, na jak długo się wybieramy do Meksyku, ale zdecydowanie warto zobaczyć przynajmniej kilka różnych miejsc. Poszukiwacze pięknych plaż powinni pojechać na wyspę Holbox czy Cozumel. Niektórym również podobają się plaże Tulum czy Playa del Carmen, ale te na wyspach w naszej opinii były ładniejsze. Miłośnicy kultury majańskiej na pewno powinni odwiedzić ruiny w Tulum, Coba, Uxmal oraz obowiązkowo jeden z cudów świata Chichen Itza. Lubicie nurkować? Jeżeli tak, to zdecydowanie zaplanujcie sobie kilka dni w Tulum, aby móc zanurkować w słynnych meksykańskich cenotach. Nie nurkujecie? Nie ma problemu, znajdują się tu także cenoty dostępne do pływania i snorkelowania. Interesujecie się dziką przyrodą i chcecie zobaczyć krokodyla i flamingi w ich naturalnych środowisku? Zatem dodajcie do swojego planu odwiedziny w Rio Lagartos oraz Las Coloradas. Miłośnicy sztuki ulicznej na pewno chętnie przespacerują się uliczkami Cancun, Playa del Carmen, Tulum czy na wyspie Isla Mujerez oraz Cozumel. A może chcecie zobaczyć całe żółte miasto Izamal lub ciekawe Valladolid? Jak widać, Jukatan jest pełen atrakcji i jest w czym wybierać. Na pewno nie będziecie się tu nudzili.

Kiedy jechać do Meksyku? – Pogoda w Meksyku i na Jukatanie

Meksyk jest olbrzymim krajem, a ja ograniczę się tylko do Półwyspu Jukatan. Mieszkańcy mawiają, że sezon trwa tu cały rok, jednak każdy czas ma swoje specyficzne warunki. Najlepszym i jednocześnie najpopularniejszym czasem na odwiedziny Jukatanu są miesiące od grudnia do kwietnia. Będzie wtedy bardzo ciepło od 26 do 34 stopni, mnóstwo słońca i praktycznie brak opadów. Niebo będzie pocztówkowe: przepięknie niebieskie z niewielkimi białymi chmurkami. To również czas, gdy na Riviera Maya można trafić nieszczęsne wodorosty (my trafiliśmy), które przykryją popularne plaże od Cancun po Tulum.
Od maja do października trwa pora deszczowa, która z roku na rok wygląda zupełnie inaczej. W tym okresie jest gorąco, powyżej 30 stopni, wilgotno i będzie padać. Czasami ulewa trwa 1-2 godzinki i po dłuższej chwili nie ma po niej śladu, a czasami leje kilka dni. Nigdy nie wiadomo, co nam się trafi. Warto też dodać, że od czerwca do października na wybrzeżu Morza Karaibskiego trwa okres huraganowy. I znów, w każdym roku wygląda on zupełnie inaczej.

meksyk holbox plaża wakacje w meksyku meksyk informacje praktyczne
Meksyk. Kiedy najlepiej jechać do Meksyku?

Jak dostać się do Meksyku? Loty do Meksyku

Z Polski do Meksyku można dostać się na dwa sposoby. Polować na promocję na bezpośredni lot czarterem w jednym z biur podróży lub wyczekiwać promocji na loty z przesiadką. Standardowa cena za bilet z przesiadką do Meksyku to koszt ok. 3000-4000 zł od osoby.
My „upolowaliśmy” promocyjne bilety z dwoma przesiadkami liniami Finnair na trasie Berlin – Helsinki – Dallas – Cancun – Nowy Jork – Helsinki – Berlin. Koszt biletu wynosił 1733 zł od osoby. W cenie był tylko bagaż podręczny (1 szt. o wymiarach 55cm x 40cm x 23cm oraz 1 szt. o wymiarach 40cm x 30cm x 15cm łącznie ważące max. 8 kg). Nikt nie sprawdzał wymiarów ani wagi naszych bagaży.

meksyk cancun meksyk zapiski z podróży jukatan meksyk informacje praktyczne
Lot do Meksyku z kilkoma przesiadkami.

UWAGA!!! Przesiadka w Stanach Zjednoczonych

Niestety nasz lot miał międzylądowanie w Stanach Zjednoczonych, co przysporzyło nam trochę dodatkowych formalności i nerwów czy zdążymy. Pierwszy raz spotkaliśmy się z taką sytuacją, że pomimo że nasz bilet to była jedna rezerwacja i transfer, to w Dallas oraz w Nowym Jorku musieliśmy przejść standardową procedurę imigracyjną, oraz wyjść poza strefę bezpieczeństwa i jeszcze raz przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Wszystkie te procedury trwają sporo czasu, a linia lotnicza w sytuacji spóźnienia się na lot, nie odpowiada za nic. Dodatkowo musieliśmy mieć wizę amerykańską lub wypełniony wcześniej formularz ESTA. Jest to sprawdzane przy odprawianiu się na lot – osoby bez wizy lub ESTA nie polecą. 2 godziny na przesiadkę w Dallas i Nowy Jork to absolutne minimum i jak tylko jest możliwość, wybierzcie połączenie, które ma zdecydowanie więcej czasu. My, gdyby nie kartka z „Express Connection” to w Nowym Jorku spóźnilibyśmy się na lot do Helsinek -> przeczytaj, jak to wyglądało.

nowy jork lotnisko przesiadka
Przesiadka w Nowym Jorku na lotnisku JFK – najpierw kontrola w immigration, a później bezpieczeństwa.

Wiza do Meksyku i przekraczanie granicy

Polacy wybierający się do Meksyku w celach turystycznych nie potrzebują wizy na pobyt do 180 dni. Należy posiadać ważny paszport min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.
Obecnie pilotowo od sierpnia 2022 osoby przylatujące do Meksyku na lotnisko w Cancun lub Mexico City nie muszą wypełniać Formularza Migracyjnego (Forma Migratoria Múltiple – FMM). Na pozostałych przejściach granicznych wymagane jest wypełnienie tego formularza.

Pieniądze w Meksyku – wymiana dolarów, płatność kartami i bankomaty

Oficjalną walutą Meksyku jest meksykańskie peso (MXN). Średni kurs podczas naszego wyjazdu luty/marzec 2023 wynosił 1 MXN = 0,24 zł. Wybierając się do Meksyku, zabraliśmy ze sobą trochę dolarów, które wymienialiśmy na bieżąco w kantorach. Średni kurs wymiany dolara mieścił się w przedziale 1 USD = 17,05 – 17,80 MXN. Obowiązkowo przy wymianie pieniędzy należy okazać paszport. Bez dokumentu nie będzie możliwa wymiana waluty w Meksyku.
W Meksyku w niektórych miejscach np. za hotel, w restauracjach lub za atrakcje można płacić również w dolarach, lecz zdecydowanie warto tego unikać, bo kurs wymiany potrafił być bardzo niski.

peso meksykanskie waluta-pieniadze w meksyku
Waluta Meksyku – peso meksykańskie.

Płatność kartą w Meksyku

W wielu miejscach można było bez problemu płacić kartą debetową lub kredytową. Jednak należy zawsze dopytać, czy nie doliczają prowizji za płatność kartą, bo prowizje potrafią kosztować dodatkowe 2-5% wartości transakcji. Warto jednak zabrać ze sobą kartę Revolut, dzięki czemu kurs wymiany będzie bardzo atrakcyjny. Czasami lepszy niż wymiana dolarów w kantorze.

Bankomaty ATM w Meksyku

Bankomaty w dużych i turystycznych miejscach są praktycznie na każdym kroku. Jeżeli potrzebujecie wyciągnąć pieniądze z bankomatu w Meksyku, to zdecydowanie warto sprawdzić wysokość prowizji, gdyż są one bardzo różnej wysokości. Najlepiej wypłacać w bankomatach przy bankach Santander lub Citibank, gdyż prowizja za jakąkolwiek wypłatę wynosi od 39 do 59 peso. W HSBC prowizja wynosiła 89 peso, ale są też takie bankomaty, które podobno pobierają nawet 179 peso i więcej. Kolejny raz użycie karty Revolut dało nam bardzo dobry kurs wymiany PLN na MXN.

Znajomość języka angielskiego w Meksyku

Przed wyjazdem do Meksyku zastanawialiśmy się, czy bez znajomości języka hiszpańskiego sobie poradzimy. W popularnych i turystycznych lokalizacjach najczęściej bez problemu porozmawiamy po angielsku. Czym dalej od turystycznych miejsc, tym ze znajomością mowy Szekspira jest coraz gorzej. Jednak kolejny raz ziściła się stara maksyma, że jak dwie osoby chcą się dogadać, to nic nie stanie im na przeszkodzie. Trochę na migi, trochę przy użyciu kartki i ołówka, a trochę na migi. Oczywiście były sytuacje, że musieliśmy zgadywać i domyślać się, o co chodzi, ale bez znajomości hiszpańskiego też sobie poradziliśmy. Zatem jeżeli uczyliście się gdzieś w szkole języka hiszpańskiego, to warto sobie go przypomnieć, bo będzie bardzo przydatny.

Łączność: roaming, Internet mobilny, WiFi w Meksyku

Roaming w Meksyku działa bez najmniejszych problemów, jednak ceny odstraszają, aby aktywnie korzystać z połączeń telefonicznych do Polski.
Jeżeli chodzi o internet mobilny w Meksyku, to jest on dosyć tani. Najlepiej kupić kartę sim w dowolnym miejscu np. market, stoiska z telefonami z pakietem danych i darmowymi połączeniami telefonicznymi i SMSesami. Najpopularniejszą i najbardziej polecaną siecią jest Tel Cel. Należy wybrać odpowiedni pakiet z ilością GB na interesującą nas ilość dni. My przez przypadek kupiliśmy kartę operatora AT&T pakiet 3,5GB na 21 dni za 150 MXN (Facebook, Messenger, Instagram, Whatsapp i inne social media są nielimitowane i gratis). W niektórych miejscach Internet działał bardzo wolno.
WiFi na Jukatanie było dostępne praktycznie w każdej większej knajpce i każdym hotelu.

meksyk informacje praktyczne internet mobilny w meksyku ceny
Ceny Internetu mobilnego w Meksyku.

Elektryczność w Meksyku – Gniazdka w Meksyku

Wybierając się do Meksyku, musicie pamiętać, że nasze polskie wtyczki nie będą pasowały. W Polsce mamy jest napięcie 230 V/50 Hz, a gniazda elektryczne to typ E lub C. Natomiast w Meksyku napięcie wynosi 127 V/60 Hz, a gniazdka elektryczne są typu A, czyli dwa proste płaskie bolce. Konieczne jest zastosowanie adaptera. Jeżeli ktoś nie ma, to na miejscu można kupić praktycznie wszędzie.

Bezpieczeństwo w Meksyku na półwyspie Jukatan

Kolejny raz napiszę, że Meksyk jest wielkim krajem. Jego powierzchnia jest ponad 6-krotnie większa od terenu Polski. My byliśmy tylko w kilku miejscach na półwyspie Jukatan i z tej perspektywy napiszę o naszych odczuciach na temat bezpieczeństwa. Przez ponad 3 tygodnie, nie spotkała nas ani jedna sytuacja, którą uważalibyśmy za niekomfortową czy niebezpieczną. Kręciliśmy się późnym wieczorem po ulicach Cancun, Playa del Carmen czy Tulum, w popularnych i mniej odwiedzanych miejscach. Nikt nas nie zaczepiał, nie chciał oszukać czy zrobić coś złego.
Na ulicach, a także na plażach jest dużo policji, wojska i marines w pełnym uzbrojeniu z długą bronią. Praktycznie wszędzie ich widać co na pewno wpływa na poziom bezpieczeństwa. Podobno kartele „pilnują”, aby turyści czuli się tu bezpiecznie, bo to dla nich duży zysk

Noclegi w Meksyku – jakie wybrać noclegi i ile to kosztuje?

Podczas naszej podróży do Meksyku po półwyspie Jukatan spaliśmy w kilku różnych miejscach. Wynajmowaliśmy noclegi w Cancun, Playa del Carmen, Tulum, Valladolid, Uxmal, Rio Lagartos i na wyspach: Cozumel i Holbox. Podczas wyszukiwania noclegów zawsze kierowaliśmy się lokalizacją oraz czystością. Noclegi traktujemy jako miejsce do spania, a nie do spędzania tam czasu. Raczej nie szukamy drogich hoteli ***** czy resortów. Podczas naszego pobytu najtańszy nocleg kosztował nas 730 MXN (163 zł), a najdroższy 1350 MXN (305 zł) za noc za naszą trójkę, czyli 2 osoby dorosłe i dziecko lat 10.

noclegi w meksyku noclegi na jukatanie noclegi playa del carmen
Noclegi w Meksyku. Playa del Carmen. 5th Avenue.

Transport w Meksyku na Jukatanie

Transport w Meksyku jest całkiem nieźle zorganizowany. Mamy do dyspozycji busy collectivo, które oferują transport na stosunkowo niewielkie odległości, ale zatrzymują się praktycznie wszędzie, gdzie się chce, wystarczy machnąć ręką i kosztują niewiele. Do tego są bardzo wygodne autobusy ADO. Jeździ ich całkiem sporo na popularnych trasach pomiędzy Playa del Carmen, Cancun, Tulum i innych. Warto sprawdzić ceny na stronie internetowej, gdyż często oferują na nich liczne promocje (sporo w ten sposób zaoszczędziliśmy) i kupić z wyprzedzeniem, bo na dworcach autobusowych najczęściej są długie kolejki. Jest jeszcze przewoźnik Mayab, który jest jeszcze tańszy niż ADO, lecz nie zawsze można na niego kupić bilety w kasie. Ostatnią formą transportu, z którego korzystaliśmy to wypożyczony samochód.

meksyk informacje praktyczne transport w meksyku autobusy w meksyku
Transport w Meksyku. Dworzec autobusowy ADO w Tulum.

Wypożyczenie samochodu w Meksyku

Planując wyjazd do Meksyku, jednym z najbardziej stresujących nas elementów układanki, była decyzja o wynajęciu samochodu. W Internecie można przeczytać sporo negatywnych relacji opowiadających o niebezpieczeństwach, o stłuczkach, wymuszeniach łapówek i fatalnych kierowcach w Meksyku. Do tego niejasności w obowiązkowych ubezpieczeniach i tego co dokładnie zawiera każda z opcji różnych firm wypożyczających samochodów.
Ostatecznie na mniej więcej miesiąc przed wylotem, wypożyczyliśmy samochód marki Alsvin w firmie America Car Rental. Wynajęcie samochodu w Tulum na 6 dni kosztowało nas 5320 MXN oraz dodatkowo zapłaciliśmy 2928 MXN za pełne ubezpieczenie. Całość to 8248 MXN, co w przeliczeniu na złotówki wyniosło 2000 zł.
Wyposażeni w pełne ubezpieczenie pojechaliśmy na zwiedzanie Jukatanu samochodem. Nic złego nam się nie przydarzyło, wszystko przebiegało bez najmniejszych problemów.
Litr benzyny Premium w Meksyku kosztował nas ok. 22,5 – 25 MXN (5,23 – 5,81 PLN) zależnie od miejsca i stacji.

wypożyczenie samochodu w meksyku wynajem samochodu w meksyku meksyk informacja praktyczne
Wypożyczenie samochodu w Meksyku nie jest takie straszne.

Jedzenie w Meksyku

Podsumuje to jednym zdaniem. Meksyk „umie” w jedzenie. Przepyszne dania, smaki, kolory. Praktycznie na każdym kroku w Meksyku zjecie coś pysznego. Uliczne garkuchnie, stoiska, małe knajpeczki i restauracje. Wszędzie było pysznie, smacznie i świeżo. Będąc w Meksyku, nie sposób, nie spróbować różnych tacos, a już koniecznie tacos de cochinita pibil (specjalna wersja szarpanej wieprzowiny), licznych quesadilla, tostadas (chrupiąca tortilla) czy sopes. Koniecznie zamówcie ceviche z owoców morza oraz rybne. Nie zapomnijcie posmakować tutejszego guacamole. Do tego coś na słodko, czyli np. churros oraz marquesitas. A co do picia? Świeże soki, kokosy no i drineczki na bazie tequili i mezcalu. Od koloru do wyboru. Jest w czym wybierać. Smacznego!

Przykładowe ceny jedzenia w Meksyku (stan na luty/marzec 2023)

 • tacos: 20-50 MXN za sztukę zależnie od nadzienia
 • quesadilla: 30 MXN za sztukę
 • ceviche z rybą, owocami morza: 180-280 MXN za dużą porcję
 • stek z tuńczyka: 280 MXN
 • churros: 50 MXN
 • marquesitas z nutellą i mango: 45 MXN
 • śniadanie: 80-200 MXN
 • lody w lodziarni: od 70 MXN za dwie gałki
 • duży jogurt naturalny (1l): 40-50 MXN
 • baniak wody 10 l: 36 MXN
 • butelka wody 1,5l: 10-20 MXN
 • coca-cola (2l): 30-40 MXN
 • margerita: 75-150 MXN
meksyk informacje praktyczne meksyk ceny jedzenia w meksyku
Ceny jedzenia w Meksyku. Menu z Loncheria Alexia y Geovanny na Isla Mujeres.

Podsumowując, Meksyk ma wiele do zaoferowania. Majańskie ruiny, piękne plaże, niesamowite cenoty, przyrodę, nieziemskie kolory i pyszne jedzenie. Do tego jest bardzo ciepło, słonecznie i miło. Czy można chcieć czegoś więcej? Mam nadzieję, że mój wpis Meksyk informacje praktyczne pomoże Ci zorganizować własne wakacje w Meksyku.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u