Atrakcje Gdańska na weekend, czyli co warto zobaczyć w Gdańsku

Gdańsk, obok Wrocławia i Krakowa, to jedno z najładniejszych miast, które często odwiedzane jest przez turystów z całego świata. Atrakcje Gdańska zachęcają, aby spędzić tu miło czas, spacerując malowniczymi uliczkami, podziwiać piękne widoki nad Motławą, a także zagłębić się w historię ważnych wydarzeń w dziejach Polski. To liczne interesujące muzea, ciekawe obiekty, piękne widoki i niesamowita atmosfera. Przeczytajcie i zobaczcie, co wg nas warto zobaczyć w Gdańsku.

Co jakiś czas jesienną porą odwiedzamy odwiedzamy Trójmiasto. Jest trochę mniej ludzi, są mniejsze kolejki i jest spokojniej, więc wszystko można zobaczyć bez pośpiechu. Tym razem postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia organizacji Visit Gdańsk, abyśmy mogli zobaczyć atrakcje Gdańska i dlatego poświęciliśmy temu miastu cały nasz wyjazd. Chcieliśmy wejść do kilku muzeów, na które wcześniej nie było czasu lub Nadia była po prostu jeszcze za mała, aby coś z nich zrozumieć i czerpać z nich przyjemność. Chcieliśmy móc zobaczyć miasto o różnych porach dnia i nocy i zarejestrować kilka ciekawych kadrów ukazujących piękno Gdańska.

Przygotowaliśmy naszą subiektywną listę miejsc, które warto wg nas zobaczyć, atrakcje Gdańska, które wywarły na nas wrażenie i okolice, po których po prostu wypada się przespacerować. Kolejność atrakcji jest iście przypadkowa, gdyż bardzo często są one ze sobą zupełnie nieporównywalne. Oczywiście to nie jest i nigdy nie będzie kompletna lista, każdy z Was na pewno będzie mógł do niej dorzucić kilka swoich propozycji. Zatem rozgośćcie się i zapraszamy Was na artykuł prezentujący atrakcje Gdańska, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym urokliwym mieście.

Ratusz Głównego Miasta – muzeum historyczne

Jeżeli się zastanowimy, z czym nam się kojarzy Gdańsk, to na pewno z tą bardzo charakterystyczną budowlą, a mianowicie ratuszem Głównego Miasta. To iście wizytówka miasta, którą każdy widział na niezliczonych pocztówkach i folderach reklamowych. Gotycko-renesansowy budynek pochodzi z późnego średniowiecza, a od XIV w. do 1921 roku był siedzibą władz miasta. Zdecydowanie trzeba tu przyjść wieczorem, gdy jest on pięknie podświetlony, a sąsiadujący z nią pomnik Neptuna wygląda jeszcze piękniej w nocnej scenerii.
Warto również wejść, choć na chwilę do środka, aby móc zobaczyć kilka udostępnionych pięknych, bogato zdobionych sal ze starymi meblami, niesamowitymi kręconymi, drewnianymi schodami oraz niewielką wystawę historyczną. W sezonie letnim możemy wdrapać się na 50-metrową wieżę widokową, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę miasta. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego poza sezonem, zwłaszcza w tak piękną pogodę, jaką mieliśmy w weekend, była zamknięta.

Bazylika Mariacka w Gdańsku i wieża widokowa

Bazylika Mariacka to kolejny symbol miasta. To największa budowla z cegły w Europie. Budowę rozpoczęto 25 marca 1343 i trwała przez 159 lat. Jest olbrzymia – ma 105,2 metrów długości oraz 66,2 metry szerokości. Wznosi się na 26 filarach, tworząc piękne gwiaździste sklepienie. W środku znajdziemy wiele ciekawych eksponatów: dębowy ołtarz z 1517 roku, figurę Pięknej Madonny Gdańskiej czy Pieta. Natomiast dla dzieci, jednym z ciekawszych zabytków będzie rekonstrukcja zegara astronomicznego autorstwa H. Duringera z Torunia. Możemy zobaczyć fazy księżyca, znaki zodiaku, godziny oraz codziennie o 11:57 można podziwiać ruchome elementy najwyższego piętra, który tworzy teatr figur.
Dla miłośników panoram miasta można wejść na wieżę dzwonną o wysokości 82 metrów, gdzie znajduje się wspaniały punk widokowy na Gdańsk. Jednak musicie pamiętać, że aby się tam dostać, trzeba pokonać ponad 400 schodów. Zdecydowanie warto się trochę wysilić, gdyż widok jest niesamowity. Zobaczymy z niego malowniczy kanał Motławy, stocznię i inne charakterystyczne budynki Gdańska.

Europejskie Muzeum Solidarności w Gdańsku

Jeżeli miałbym wybrać tylko trzy atrakcje Gdańska, których absolutnie nie można pominąć podczas wizyty w mieście, to Europejskie Muzeum Solidarności, na pewno jest jednym z nich. Absolutna perełka. Zakładamy słuchawki z audio przewodnikiem na głowę i pozwalamy się oprowadzić byłemu stoczniowcowi po terenie Muzeum Solidarności. Są dwie rodzaje opowieści: krótsza dla rodzin z dziećmi (ok. 3 godz.) i dłuższa dla dorosłych, która zawiera więcej faktów historycznych.
Powoli i nieśpiesznie podążamy za głosem lektora, zatrzymujemy się w wielu miejscach i słuchamy opowieści. O tym czym była stocznia, co tu się i dlaczego wydarzyło, kto, jaką pełnił rolę podczas strajku i do czego to wszystko doprowadziło.
Muzeum to rewelacyjne instalacje, wiele zdjęć, filmów, multimediów i informacji. Wszystko niesamowicie merytorycznie poukładane i przygotowane dla odbiorcy. Rewelacyjnie przedstawiona trudna historia tamtych czasów i podana w tak „lekki” i przyjemny sposób, że nawet największy ignorant historii, z dużą przyjemnością posłucha. Wersja audio przewodnika dla rodzin jest super przygotowana, zatem spokojnie do muzeum wybierzcie się rodzinnie i każdy na tym skorzysta.
Trzeba jedno powiedzieć. Wystawa jest bardzo emocjonalna i skłania do wielu przemyśleń tych historycznych, a przede wszystkim także tych aktualnych. Po prostu trzeba koniecznie tu być.

Muzeum II Wojny Światowej

Wcześniej wspominałem, że Europejskie Muzeum Solidarności jest jak dla nas w TOP3 atrakcji Gdańska. Muzeum II Wojny Światowej również jest również w tym wąskim gronie. Budynek z zewnątrz, zwłaszcza późnym wieczorem, wygląda przepięknie.
Kolejny raz tego rodzaju wystawy pokazują, że mamy w Polsce niesamowite muzea. Przemyślany, odpowiednio dobrany materiał naukowy, rewelacyjnie zaprojektowane wystawy i świetnie przygotowany audio przewodnik, który oprowadza nas po poszczególnych pomieszczeniach. Miejsce opowiada i pokazuje nie tylko samą II Wojnę Światową, ale także pokazuje, jak do niej doszło, a także co było po niej. Mamy do dyspozycji wiele sal, pomieszczeń i przedmiotów ułożonych w odpowiedni sposób, aby poznać szczegóły działań wojennych na ulicach miast i poszczególnych decyzji w Polsce i Europie, życie w obozie koncentracyjnym, historię zrzucenia bomb atomowych. Miejscami jest dosyć „trudno” i drastycznie i niekoniecznie przeznaczone dla małych dzieci.
To doskonałe miejsce na lekcje historii, gdzie na konkretnych namacalnych przykładach można wytłumaczyć wydarzenia z tamtych czasów. Muzeum zrobione z rozmachem i wielką dbałością o szczegóły. Miejsce, które wymaga czasu i odpowiedniego nastawienia, do którego można wielokrotnie wracać.

Westerplatte – historyczne miejsce Gdańska

Westerplatte to symboliczne miejsce. To tutaj w 1 września 1939 roku rozpoczął się ciężki ostrzał z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” wybrzeża. To tutaj dzielnie broniono się przez wiele dni przeciwko agresji III Rzeszy.
Obecnie na szczycie kopca możemy podziwiać pomnik Obrońców Wybrzeża, który swoim kształtem przypomina wbity w ziemię bagnet. Miejsce pełne zadumy, które powinno skłaniać do refleksji, a już dobitnie, o tym świadczy widoczny z góry wielki, biały napis pod lasem „Nigdy Więcej Wojny”.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Gdy jesteście nad morzem, to każdy wielokrotnie szukał na plaży bursztynów prawda? Warto zajrzeć do Muzeum Bursztynu, które obecnie znajduje się w Wielkim Młynie nad Kanałem Raduni, tam znajdziecie ich całe mnóstwo. Interesująca wystawa pokazująca proces powstawania bursztynu, jego różne wersje i odmiany. Znajdziemy tu wiele pięknych eksponatów, a także warto dokładnie się przyjrzeć, bo część z bursztynów zawiera inkluzje, czyli ciała „obce” zatopione w minerale. Jak dobrze poszukacie, to zobaczycie jaszczurkę, gekona i pająka. Dla osób zniechęconych bezowocnymi poszukiwaniami jest nadzieja – część przepięknych eksponatów została znaleziona nie tak dawno temu, także ruszajmy nad brzeg morza i może nam się również poszczęści? Całe jedno piętro pokazuje wiele interesujących przedmiotów, które zostały przyozdobione lub wykonane z bursztynu.

Góra Gradowa, czyli super widok na miasto o wschodzie słońca

Tuż za dworcem PKP, znajduje się niepozorna Góra Gradowa z charakterystycznym Krzyżem Millenijnym. Rozpościera się z niej przepiękny widok na miasto. Zdecydowanie warto poświęcić się i wstać przed wschodem słońca, aby móc podziwiać budzące się do życia miasto. Najpewniej będziemy sami podziwiali ten spektakl, bo zbyt dużo takich szaleńców nie ma, prawda? Zobaczymy tu w oddali oświetlone dźwigi Stoczni Gdańskiej, Kościół Mariacki czy wieże okolicznych kościołów. Góra Gradowa to podobno magiczne miejsce, które skupia pozytywną energię. Doskonale zacząć dzień z takim widokiem.

Centrum nauki Hevelianum

Góra Gradowa to nie tylko super widok na miasto. To także XIX wieczne budynki dawnego militarnego fortu, w których znajduje się Hevelianum, czyli muzeum nauki. Każde dziecko i dorosły przechodzi przez najróżniejsze wystawy związane z fizyką, chemią, przyrodą czy otaczającym nas światem. Na każdej z nich czekają na nas eksponaty, które można dotknąć, pobawić się, rozwiązać zagadkę lub po prostu użyć ich i zobaczyć jak to w praktyce działa. Rozkręcicie tornado, poczujecie na własnej skórze, jak potężna jest trąba powietrzna, zasiądziecie za kierownicą bolidu, zobaczycie wnętrze igloo czy spróbujecie rozwiązać matematyczne łamigłówki. Super zabawa dla małych i dużych. Zdecydowanie zarezerwujcie sobie sporo czasu, aby nacieszyć się eksponatami.

Wyspa Sobieszewska i Ptasi Raj

Jeżeli już macie dosyć muzeów i włóczenia się po centrum miasta, to warto podjechać, aby przejść się na spacer po „zielonych płucach miasta” – Wyspie Sobieszewskiej. To przepiękny i mało popularny (zwłaszcza o tej porze roku) teren Gdańska. Jest to Obszar Chroniony Krajobrazu, na którym znajdziemy rezerwaty przyrody (np. Rezerwat Ptasi Raj). To piękny teren z wytyczoną ścieżką edukacyjną. Można tu spacerować, jeździć rowerem po wytyczonych szlakach, czy w sezonie zażywać kąpieli. Plaża ma miejscami 70 metrów szerokości i ponad 11 kilometrów długości. To szeroki kawał idealnie białego piasku z niewielkimi wydmami. No i ta przestrzeń… polecamy.

Górki Zachodnie na zachód słońca

A może potrzebujecie ciszy i spokoju i ciekawego elementu na pierwszy plan do Waszego wymarzonego nadmorskiego kadru? Przepis jest prosty. Sprawdźcie prognozę pogody, przyjeździe min. kilkanaście minut przed godziną zachodu słońca w Górki Zachodnie, ustawcie statyw, dobierzcie odpowiedni kadr i czekajcie, co tego dnia Matka Natura Wam zaserwuje. To ciekawe miejsce na 2-3 kadry, a jak macie szczęście do warunków pogodowych to i więcej. W oddali dostrzeżecie potężne dźwigi ze Stoczni Gdańskiej. Prawda, że zrobiło się romantycznie?

Pomysł na wieczorny spacer (Długie Pobrzeże, Długi Targ, ulica Mariacka)

Wiecie, że uwielbiam blue hour (czas tuż po zachodzie słońca, gdy niebo przybiera piękną granatową barwę) prawda? To doskonały czas, aby wybrać się na spacer wzdłuż Motławy lub „zgubić” się w pięknie rozświetlonych uliczkach Gdańska. Architektura miasta wtedy pokazuje się z zupełnie innej, piękniejszej strony. Interesująca faktura ścian, ciekawe bryły budynków (np. Muzeum II Wojny Światowej), odpowiednie oświetlenie, a dodatkowo odbicia mostów w wodzie Motławy – całość powoduje, że warto tu pobiegać z aparatem na statywie, aby uwiecznić kilka kadrów.
Uważam, że wizytówka miasta, czyli słynny Żuraw czy pomnik Neptuna również piękniej prezentuje się w nocnej scenerii niż za dnia. W powietrzu unoszą się smaczne zapachy, w tle słychać muzykę na żywo płynącą z okolicznych restauracji lub od ulicznych artystów. Nieśpiesznie, powoli, dajcie sobie przestrzeń na spacer w tych sceneriach. Aż nie chce się wracać do hotelu.

Atrakcje Gdańska – informacje praktyczne

Wybierając się na weekend do Gdańska, warto zwrócić uwagę na to, jakie atrakcje Gdańska chcemy zobaczyć i wybrać odpowiednie miejsce noclegu, aby było w miarę blisko. Wieczorny lub poranny spacer wzdłuż Motławy czy podziwianie wschodu słońca z Góry Gradowej, jest dużo łatwiejsze, gdy śpimy gdzieś w okolicy, i nie musimy tracić czas na dojazdy czy szukanie miejsce do zaparkowania.

Gdańsk noclegi, czyli gdzie spać

Gdańsk jest bardzo turystycznym miastem, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie dla siebie odpowiedni nocleg. My w trakcie naszego pobytu zatrzymaliśmy się w hotelu Mercure położonym w centrum Starego Miasta, skąd mieliśmy wszędzie blisko. Każda atrakcja była w zasięgu maksymalnie kilkunastominutowego spaceru, przez co nie musieliśmy korzystać z komunikacji miejskiej.
Pokoje są dosyć duże, wyposażone we wszystko, co potrzeba, a nasza Nadia miała dołożoną dostawkę. Na dole w restauracji podają bardzo duże i smaczne śniadania w formie szwedzkiego bufetu. W hotelu znajduje się monitorowany parking w cenie 60 zł za dobę – patrząc na cennik miejskiego parkingu to wcale nie jest to duża kwota. Warto dodać, że w restauracji można zrobić sobie kawę na wynos oraz uzupełnić butelkę na wodę i tak wyposażeni możemy rozpocząć zwiedzanie Gdańska.

Karta Turysty – ułatwienie zwiedzania Gdańska

Podczas zwiedzania atrakcji Gdańska zostaliśmy wyposażeni w Kartę Turysty. Karta umożliwia darmowe wejścia do ponad 20 atrakcji, a także oferuje zniżki w kolejnych 30. Karta jest dostępna w kilku różnych wersjach: Pakiet Rodzina & Zabawa, Pakiet Zwiedzanie, Pakiet Metropolia. Należy zdecydować, na ile potrzebujemy tego rodzaju karty: 24, 48 lub 72 godziny. Wszystkie szczegóły znajdziecie na dedykowanej stronie -> Karta Turysty.
Zastanówcie się jakie muzea i atrakcje Gdańska planujecie odwiedzić, zsumujcie koszt biletów i porównajcie z ceną karty. My używając karty, zaoszczędziliśmy kilkadziesiąt złotych.

Artykuł powstał we współpracy z organizacją Visit Gdańsk, która nas zaprosiła na weekend do Gdańska, abyśmy mogli poznać jego ciekawe atrakcje. Bardzo dziękujemy za pomoc i okazane wsparcie.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *