Atrakcje Paryża w dwa dni. Zwiedzanie Paryża w weekend – co warto zobaczyć?

Pierwszy raz w Paryżu? Macie do dyspozycji tylko weekend lub 2-3 dni? Nie wiecie co zobaczyć? Najchętniej chcielibyście zaliczyć wszystkie najważniejsze atrakcje Paryża? Zapraszamy na gotowca – zwiedzenia Paryża w weekend. Artykuł został przygotowany specjalnie dla tych, którzy chcą zobaczyć Paryż w dwa dni.

Pomimo że Paryż jest stosunkowo blisko Polski, a do tego ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Wrocławia, to jeszcze nigdy tam nie byliśmy. Po prostu zawsze był wypierany przez inne miejsca. Jednak podczas ostatniej podróży na Seszele, postawiliśmy skorzystać z możliwości, jakie dają linie lotnicze, czyli stopover i spędziliśmy 2 dni w stolicy Francji – Paryżu.

Może nie wszyscy wiedzą co to jest stopover? To nic innego jak „przerwa w podróży” powyżej 24h. Wybierając się w podróż z partnerem tego wyjazdu Air France, lecieliśmy z Wrocławia na Seszele z przesiadką w Paryżu. Zamiast tego samego dnia polecieć dalej, postanowiliśmy zostać w stolicy Francji na 2-3 dni, aby zobaczyć, choć kawałek Paryża, a dopiero później polecieć do docelowego miejsca. Oczywiście to wszystko w ramach jednego biletu! Prawda, że brzmi nieźle?

Przed wyjazdem długo zastanawialiśmy się, co warto zobaczyć w Paryżu. Wiemy, że stolica Francji jest wielka, a do tego atrakcje Paryża są mocno rozproszone, więc musieliśmy na coś się zdecydować. Postanowiliśmy, że na pierwszy raz w Paryżu szkoda nam spędzać czas w jego licznych muzeach, a zamiast tego będziemy spacerować i zobaczymy atrakcje z zewnątrz. Do tego, jak wiecie uwielbiam nocną fotografię miasta, więc w moim planie musiałem wziąć pod uwagę, gdzie będę w okolicach zachodu słońca. Zaczynamy.

Atrakcje Paryża, czyli co warto zobaczyć w weekend

Atrakcje Paryża: Wieża Eiffla

Z czym nam się kojarzy Paryż? Pierwsza myśl to oczywiście Wieża Eiffla. W pracowni Gustave’a Eiffela dwój architekci Maurice Koechlin i Émile Nouguier stworzyli projekt budowy wieży, której budowę zakończono w 1889 roku. Obecnie ma 320 metrów wysokości i jest najbardziej rozpoznawanym miejscem w całej Francji. Nawet jeżeli ktoś nie lubi takich konstrukcji, po prostu musi się tu pojawić.
Najlepiej wysiąść na stacji metra Trocadero skąd rozpościera się wspaniały widok na Wieżę Eiffla. Stąd po schodach zejdziemy do poziomu ulicy i będziemy mogli pójść w stronę najsłynniejszej atrakcji Paryża, aby zobaczyć ją z innej perspektywy. Niestety, jeżeli nie planujemy wejść bądź wjechać na wieżę, to nie będziemy mogli podejść dokładnie pod jej konstrukcję – jest odgrodzona.
Kolejne olbrzymie ograniczenie Wieży Eiffla jest to, że nie można zrobić jej zdjęcia w nocy, gdy jest przepięknie podświetlona. To znaczy, zdjęcie można zrobić, lecz nie można go nigdzie publicznie umieścić (FB, Instagram, blog itd..), gdyż narazilibyśmy się na naruszenie praw autorskich do iluminacji wieży (artykuł). Olbrzymia szkoda.

Info praktyczne: najlepiej wysiąść na stacji metra Trocadero i stamtąd przejść się w stronę Pól Marsowych.

 

Atrakcje Paryża: Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame to druga najbardziej charakterystyczna atrakcja Paryża. Z zewnątrz wygląda jak wiele innych budynków sakralnych, natomiast po wejściu do środka, człowiek robi wielkie WOW. Żuchwa z wrażenia opada na podłogę i tak jest do samego wyjścia. Olbrzymie gotyckie wnętrza, niesamowita przestrzeń, wiele kolorowych witraży, kapliczek, zakamarków. Panuje tu niesamowity klimat.

Info praktyczne: najlepiej będzie wysiąść na stacji metra Cite lub Sain-Michel Notre-Dame. Przed wejściem do katedry Notre-Dame jest dosyć długa kolejka, lecz bardzo sprawnie się zmniejsza. Można wejść na wieżę widokową, aby zobaczyć panoramę miasta (bilet kosztuje 7,5 EUR).

Atrakcje Paryża: Bazylika Sacré-Cœur

Przenieśmy się na wzgórze Montmartre, gdzie w 1914 roku, zakończono budowę Bazyliki Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca). Powstała ona w ramach podziękowania za ocalały Paryż po wojnie francusko-pruskiej. Wnętrza są przepiękne. Kolejny raz możemy podziwiać duże przestrzenie, kolorowe prześwity dziennego światła wpadającego przez szybki witraży. Ze schodów u stóp bazyliki rozpościera się wspaniały widok na Paryż.

Info praktyczne: najlepiej wysiąść na stacji metra Anwers skąd czeka nas krótki i bardzo przyjemny spacer na wzgórze.

Atrakcje Paryża: dzielnica Montmartre

Będąc w Paryżu, zdecydowanie warto wybrać się do Montmartre, aby przespacerować się tą dzielnicą. My zaczęliśmy od wspomnianej wcześniej Bazyliki Sacre-Coeur, aby dalej pójść zobaczyć, jak wygląda słynny Plac du Tetre, gdzie siedzą i czekają na klientów francuscy malarze. Wielka szkoda, że zostali mocno zepchnięci przez wszędobylskie ogródki kawiarni i teraz niejako na krawężniku rozstawiają swoje prace. Dalej warto wąskimi uliczkami pójść w stronę słynnego wiatraka Moulin de la Galette, gdzie w okolicach bywali wielcy artyści z Van Gogh’giem i Picasso na czele. Nie sposób nie zobaczyć pomnika „Człowiek przechodzący przez ścianę” czy „Ściany Miłości”. Zdecydowanie warto pokręcić się po całej dzielnicy, bo ma niesamowity klimat.

Info praktyczne: najlepiej wysiąść na stacji metra Anwers skąd czeka nas krótki i bardzo przyjemny spacer na wzgórze, a później zatoczyć okrą i wrócić na stację metra Pigalle.

Atrakcje Paryża: Moulin Rouge

Moulin Rouge to jeden z najsłynniejszych kabaretów w Paryżu z charakterystycznym czerwonym wiatrakiem na dachu. Warto pojawić się tu wieczorem, aby móc w całej okazałości zobaczyć piękny wiatrak. Niestety wejście na przedstawienie do Moulin Rouge to niemały wydatek (najtańsze bilety widzieliśmy za ok. 100 EUR – nie dopytywałem co to za przedstawienie). Okolice to przyjemne restauracje, cukiernie, a także liczne kluby nocne. Może kiedyś tu wrócimy na jakieś show 😊.

Info praktyczne: należy wysiąść na stacji metra Blanche.

Atrakcje Paryża: Luwr

Będąc pierwszy raz w Paryżu, uważamy, że nie ma sensu wchodzić do muzeum, aby spędzić wiele godzin na podziwianiu sztuki. Muzeum Luwr jest ogromne i posiada niezliczone ilości eksponatów. Zostawiamy to sobie na kolejny raz. Jednak zdecydowanie trzeba tu się pojawić wieczorem w okolicach zachodu słońca, aby móc zobaczyć jak pięknie prezentuje się podświetlona piramida wykonana ze szkła i metalu. Na pewno nie będziemy odosobnieni podczas tego wieczoru. Wielu turystów tu przychodzi zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Info praktyczne: najlepiej będzie wysiąść na stacji metra Palais Royal Musee du Louvre

Atrakcje Paryża: Centre Pompidou

Centre Pompidou to Muzeum Sztuki Współczesnej (Musée National d’Art Moderne) oraz główna biblioteka Paryża (Bibliothèque publique d’information). Sam budynek z zewnątrz wygląda niesamowicie, gdyż postanowiono, że wszystkie instalacje zostaną umieszczone na zewnątrz bryły budynku, a dodatkowo każda z nich jest pomalowana na inny kolor.
Pomimo że nie planowaliśmy zwiedzać żadnego muzeum, to trafiliśmy na deszcz, więc postanowiliśmy schować się w muzeum. Myślałem, że z sztuką nie jest u nas tak źle, lecz okazuje się, że ze sztuką współczesną jest u nas tragicznie. O ile bez problemu rozpoznawaliśmy znane nam dzieła Picasso, Kandinsky, Dali, Pollock. Jednak, gdy weszliśmy na poziom ostatniego piętra muzeum to pogubiliśmy się. Bardzo dziwne rzeźby, obrazy, figury czy instalacje, które niewiele nam mówiły. Próbowaliśmy doczytywać, zrozumieć koncepcje, lecz było bardzo trudno. Tłumaczymy sobie, że nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby w pełni okiełznać te eksponaty.
Jedno jest pewne – wizyta w Centre Pompidou jest niesamowita i bardzo zaskakująca. Warto merytorycznie przygotować się do niej i mieć otwartą głowę.

Info praktyczne: można wysiąść na stacji metra Hotel de Ville lub Rambuteau. W pierwszą niedzielę miesiąca, wejście do muzeum jest gratis.

Uważamy, że jak na weekendowe zwiedzanie Paryża to w zupełności wystarczy. Oczywiście pomiędzy wymienionymi atrakcjami Paryża koniecznie trzeba spacerować uliczkami, zaglądać do kawiarni czy cukierni, aby spróbować niesamowitych wypieków i słodkich makaroników. Należy zatrzymać się na kawę i posiedzieć w każdym z tych miejsc, aby je zobaczyć, doświadczyć, a nie tylko odhaczyć na naszej liście. Paryż jest bardzo ciekawy.

Wiemy jedno – do Paryża na pewno wrócimy, bo wiele atrakcji jeszcze nie zobaczyliśmy i wiele kadrów nadal zostaje tylko w głowie, a nie zarejestrowanych na mojej matrycy aparatu. Jeżeli macie jakieś sugestie o innych atrakcjach, które według Was koniecznie powinny rozszerzyć naszą listę, to proszę, napiszcie w komentarzu.

Artykuł powstał we współpracy z linią lotniczą Air France.

PS. Paryż odwiedziliśmy w dniach 6-8.10.2018 podczas stopover w drodze na Seszele.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u