Fond Ferdinand Nature Reserve +FILM

Co poza plażowaniem można robić na Seszelach? Można wybrać się na wycieczkę do rezerwatu przyrody Fond Ferdinand Nature Reserve na wyspie Praslin, aby na ponad 122 hektarach móc podziwiać piękno seszelskiej przyrody. Zobaczymy największy kokos na świecie o kształcie pośladków, jak rośnie cynamon i wanilia. Brzmi zachęcająco?

Podczas naszej podróży na Seszele wiele osób pytało, czy na Seszelach jest coś poza plażami. Co prawda jest tego niewiele, ale jednym z bardzo ciekawych miejsc jest Fond Ferdinand Nature Reserve. To ciekawa alternatywa dla popularnego i podobno mocno przecenionego Vallée de Mai.
Przychodzimy pod budynek rezerwatu, gdzie czeka na nas grupa turystów z parkowym przewodnikiem. Tutaj rozpoczyna się nasza przygoda z seszelską przyrodą. Większość pojawiła się w tym rezerwacie, aby zobaczyć, dotknąć i dowiedzieć się czegoś ciekawego o tutejszych kokosach o kształcie pośladków lub damskich bioder. Ludzka wyobraźnia nie ma sobie równych.
Przewodnik pokazuje nam coco de mer, każdy może spróbować swoich sił, aby utrzymać ten prawie 30 kg kokos. Opowiada jak rośnie palma, kiedy owoce będą gotowe i co się z nimi dzieje. Spacerujemy grupą po wytyczonej ścieżce, co jakiś czas zatrzymując się przy kolejnych miejscach, gdzie rośnie coś ciekawego. Olbrzymia wiedza i zaangażowanie naszego przewodnika bardzo cieszy. Pokazuje nam, jak wygląda cynamon oraz gdzie rośnie prawdziwa wanilia.

fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer

coco de mer największy kokos seszele praslin Fond Ferdinand Nature Reserve Lodoicja seszelska
Po środku leży męski owoc Lodoicji seszelskiej
coco de mer największy kokos seszele praslin Fond Ferdinand Nature Reserve Lodoicja seszelska
Coco de mer – wszystkie oznaczone aby nikt nie chciał ukraść :)

Wszędzie otaczają nas olbrzymie palmy a ich monstrualne liście dają doskonałą ochronę przed palącym słońcem. To zupełnie inny las niż ten, który znamy z Polski. Można od razu poczuć, że jest się w tropikalnym kraju. Seszele powszechnie uważa się za raj, a jak to mówi nasz przewodnik w raju nie może ci nic zrobić krzywdy. Dlatego w rezerwacie wszystkie rośliny i zwierzęta są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Może niektóre pająki palmowe są wielkie i mogą się nie podobać, ale na pewno nie zrobią nam krzywdę, bo – „We are in paradise”.
Nieśpiesznie, miejscami po schodach, pniemy się na górę do punktu widokowego. To ostatni punkt naszej wycieczki. Stąd rozpościera się przepiękny widok na wybrzeże wyspy Praslin oraz na okoliczne wysepki: Curieuse, Sister Island, Coco Island, Round Island, Felicité, i La Digue. Intensywnie zielony kolor palm pięknie kontrastuje z turkusem wody.
Drogę powrotną pokonujemy już bez naszego przewodnika, więc mamy cały park tylko dla siebie. Wycieczka do Fond Ferdinand Nature Reserve to idealny pomysł na spędzenie czasu pośród przepięknej przyrody i miejsce, gdzie możemy zobaczyć symbol Seszeli – największy kokos świata – Coco de mer.

fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer

fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer
Punk widokowy w Fond Ferdinand Nature Reserve – po prawej La Digue
fond ferdinand nature reserve seszele seychelles coco de mer
Punk widokowy w Fond Ferdinand Nature Reserve

Fond Ferdinand Nature Reserve informacje praktyczne

Dojazd do Fond Ferdinand Nature Reserve jest bardzo prosty. Korzystając z lokalnego autobusu (7 SCR/os) na wsypie Praslin należy wysiąść na przystanku przy plaży Anse Marie-Louise i stąd szutrowa droga (na jej początku jest drogowskaz z napisem Fond Ferdinand Nature Reserve) zaprowadzi nas pod budynek rezerwatu. Tutaj należy kupić bilet wstępu – 125 SCR/os, małe dzieci za free. W cenie biletu jest przewodnik, który poprowadzi nas wytyczonym szlakiem na punkt widokowy. Wycieczka z przewodnikiem zajmuje ok. 2-3 godziny zależnie od wielkości grupy i ilości zdjęć, jakie będziemy chcieli zrobić. Warto mieć na uwadze godziny wycieczek: poniedziałek-piątek: 9:30, 11:00, 12:30, 13:30 oraz sobota-niedziela: 9:30, 11:30.
Szlak jest doskonale przygotowany i delikatnie pnie się pod górę w stronę punktu widokowego, z którego rozpościera się wspaniała panorama na wybrzeże Praslin. Wiele osób w Internecie pisało, że podejście jest bardzo ciężkie, co w naszej opinii jest nieprawdą. Spokojnie, każdy bez najmniejszego problemu da radę, tym bardziej że po drodze czeka nas wiele przystanków, podczas których przewodnik interesująco opowiada o wszystkim, co nas otacza, pokazuje jak rośnie cynamon, wanilia, jak wygląda wegetacja największego kokosa na świecie – Coco de Mer.

PS. Nasza podróż na Seszele odbyła się w terminie 9-20.10.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży Praslin oraz Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży La Digue i Mahe, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Seszele informacje praktyczne, gdzie znajdziecie praktycznie wszystko co jest niezbędne, aby samemu zorganizować podróż.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u