Co warto kupić na niemieckim jarmarku bożonarodzeniowym?

Wybieracie się na niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe? Już wiecie, że absolutnie nie wolno przyjść na nienajedzonym, gdyż można na nich dobrze zjeść, napić się i spotkać ze znajomymi. Jednak zastanawiacie się, co można lub co warto na nich kupić? Może jakieś prezenty świąteczne? A może kilka dekoracji do domu?

Przygotowaliśmy proste zestawienie pozwalające rozeznać się w temacie świątecznych zakupów. Asortyment, który najczęściej pojawiał się na stoiskach odwiedzonych przez nas jarmarków w Freibergu, Striezelmarkt w Dreźnie czy w twierdzy Königstein.
Większość z nich to przepiękne ręcznie robione arcydzieła, inne to tradycyjne przedmioty, bez których niemiecka gospodyni domowa nie wyobraża sobie przystrojonego domu na święta, a jeszcze inne to okolicznościowe słodkości. Na każdym jarmarku wielu Niemców kupowało ozdoby świąteczne, strucle, figurki i inne okolicznościowe przedmioty. Często do poszczególnych stoisk były duże kolejki. To co zaczynamy zakupy?

Dresdner Christstollen

Oryginalny strucel pochodzący z Drezna. Przepyszne i bardzo słodkie ciasto drożdżowe z bakaliami. Nie można odwiedzić niemieckiego jarmarku bożonarodzeniowego bez spróbowania tego ciasta.
Patrząc z poziomu turysty to niestety w większości miejsc nie da się kupić jednego, małego kawałka ciasta, a najmniejsze porcje to 250 gram. Niemcy kupują i to po kilka sztuk ważących 2 kilogramy ciasta.

jarmark dresdner christstollen strucel
Dresdner Christstollen – oryginalny strucel pochodzący z Drezna

Pflaumentoffel (Zwetschgenmännla lub Zwetschgenmännchen)

Jadalna figurka najczęściej zrobiona z suszonych śliwek przypominająca kształtem kominiarza zawinięta w folię. Figurka symbolizuje dawną praktykę, gdy mali chłopcy z sierocińców musieli pracować przy czyszczeniu kominów. Według tradycji figurka Pflaumentoffel przynosi szczęście.
Widzieliśmy wiele stoisk, głównie na jarmarku w Dreźnie, gdzie podobno rozpoczęła się tradycja sprzedaży Pflaumentoffel, jednak nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Może każdy już ma taką figurkę w domu?

jarmark pflaumentoffel
Pflaumentoffel – figurka najczęściej zrobiona z suszonych śliwek przypominająca kształtem kominiarza.

Räuchermann

Drewniana figurka, do której dolnej części wkłada się kadzidełko lub świeczkę, a dym ulatuje górnymi otworami. Zależnie od regionu przyjmują różne postaci: górnika, leśniczego czy żołnierza.

jarmark rauchermann Räuchermann
Räuchermann – drewniana figurka.

Nussknacker

Charakterystyczna, duża, drewniana figurka dziadka do orzechów. Pomimo, że większość figurek może w pierwszej chwili przestraszyć swoimi wielkimi zębami to stanowi obowiązkową świąteczną dekorację w niemieckich domach.

drezno striezelmarkt jarmark bożonarodzeniowy weihnachtsmarkt co warto kupić na jarmarku
Nussknacker – dziadek do orzechów – tradycyjny produkt na jarmarku.

Schwibbogen

Bardzo popularny w Niemczech rodzaj łukowatego świecznik, który w trakcie adwentu umieszcza się w oknie.

jarmark schwibbogen co warto kupić na jarmarku
Schwibbogen – świecznik.

Weihnachtspyramide

Miniaturowa świąteczna piramida wykonana z drewna, którą można postawić w domu. Na dole konstrukcji najczęściej zapala się świeczkę, której ciepło płomienia wprawia w ruch łopaty wiatraka. Na każdym niemieckim targu to punkt obowiązkowy – w Dreźnie na Striezelmarkt znajduje się najwyższa na świecie 14 metrowej wysokości świąteczna piramida.

jarmark weihnachtspyramide co warto kupić na jarmarku
Weihnachtspyramide – miniaturowa świąteczna piramida.

Lampiony w kształcie gwiazd

Praktycznie w każdym niemieckim oknie, ogrodzie, dziedzińcu czy uliczce możemy zobaczyć pięknie rozświetloną gwiazdę. Na jarmarku kupimy wiele różnych rodzajów, kolorów i wielkości.

jarmark lampion gwiazda co warto kupić na jarmarku
Piękne lampiony w kształcie gwiazd.

Aniołki z Grünhainich

Nie wiem czy wszystkie figurki oferowane na jarmarkach pochodzą z firmy Wendt & Kühn KG, lecz te są zdecydowanie najdroższe i najbardziej znane. To ręcznie robione aniołki produkowane od ponad 100 lat w Grünhainich, które mają charakterystyczne 11 kropek na zielonych skrzydełkach. Wyglądają iście bajkowo.

jarmark aniołki grunhainich Grünhainichen co warto kupić na jarmarku
Aniołki produkowane w Grünhainichen

Adventskalender – kalendarz adwentowy

Tradycyjnie kalendarz adwentowy miał pokazywać czas pozostały do Bożego Narodzenia, jednak obecnie dla dzieci stanowi inną formę odliczania. Każde dziecko na długo przed rozpoczęciem się adwentu ma swój kalendarz adwentowy, który odlicza czas do pojawienia się Świętego Mikołaja. Na niemieckich jarmarkach znajdziemy ładnie zdobione, ręcznie malowane mini działa sztuki, które aż żal potraktować praktycznie.

jarmark adventskalender kalendarz adwentowy co warto kupić na jarmarku
Adventskalender – kalendarz adwentowy

To, co już wiecie, co warto kupić na jarmarku bożonarodzeniowym? A może macie swoje własne typy? Dajcie znać.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u