Rybacy z Inle Lake na fotografiach

Inle Lake. Jest to chyba jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w całej Birmie. Tutaj żyją słynni rybacy z Inle Lake, którzy do wiosłowania używają nóg. Był to jedne z głównych powodów dla którego zdecydowałem się przyjechać do Birmy.

Dawno temu przeglądając zdjęcia z Azji natknąłem się na jedno z nich, które ukazywało starszego mężczyzną ubranego w longyi, w kapeluszu na głowie, który stał na jednej nodze na wąskiej łódce. Wyglądało to dosyć niesamowicie, zatem zacząłem szukać więcej informacji. Okazało się, że zdjęcie było wykonane nad jeziorem Inle Lake w Birmie (Myanmar). Moje zauroczenie trochę mnie trzymało, zatem po kilku miesiącach wraz z moją Agą siedzieliśmy w małej łódce i płynęliśmy po jeziorze, aby na własne oczy zobaczyć wspaniałych rybaków z Inle Lake.

rybacy z inle lake

Charakteryzują się oni doskonałym poczuciem równowagi. Mężczyzna z obowiązkowym papierosem w ustach, staje na krańcu swojej łódki na jednaj nodze, a drugą ma „zaplecioną” w wiosło, wykonując nią specjalny ruch napędza całość. Czynność obserwowana z boku, zwłaszcza podczas wschodzącego lub zachodzącego słońca, wygląda niczym balet na wodzie: każdy ruch jest doskonale płynny i zarazem precyzyjny, wygląda niczym balet na wodzie. Podobno tylko mężczyźni z ludu Intha (mieszkańcy Inle Lake) potrafią w taki sposób wiosłować.

rybacy z inle lake

Na łodzi rybaka znajduje się specjalnej, stożkowatej konstrukcji bambusowy kosz z siecią, który służy do połowu ryb i czasami harpun.  Kosz umieszcza się w wodzie, aż dotknie dna, po czym spuszcza się sieć i sprawdza czy coś udało się złapać, ale nie o technikalia tu chodzi… warto poprosić kierowcę, aby zatrzymał się kawałek dalej, wyłączył silnik i w pięknym poranku i ciszy móc obserwować ich pracę. Nic tu nie jest na pokaz, nic pod turystów, po prostu codzienne, normalne życie na jeziorze.

rybacy z inle lake

rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake rybacy z inle lake

PS. Minęło tyle czasu  (ponad trzy lata) od mojego pobytu w Birmie, a człowiek pamięta każdy szczegół tego dnia, jakby to było wczoraj. Jeżeli kogoś interesują tego rodzaju klimaty, to koniecznie musi odwiedzić tych wspaniałych rybaków z Inle Lake.

Wyjazd do Birmy odbył się w dniach 5-30.11.2009.  Zachęcam do zapoznania się z planem i mapą podróży.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u