Nurkowanie w Dahab, czyli magia podwodnego świata

Ciężka butla z powietrzem stoi na macie, zakładam na nią opaskę od jacketa (rodzaj kamizelki, którą ubiera nurek), zaciskam klamerkę. Sprawdzam oring w „pierwszym stopniu” i delikatnie dokręcam do butli. Pierwsze odkręcenie zaworu, powietrze dostaje się przez wąż do automatu, później odkręcenie na max. Sprawdzenie manometru, parę kontrolnych wdechów przez automat i octopus (urządzenia, przez które nurek oddycha) i wszystko jest przygotowane. Zatem zaczynamy nurkowanie w Dahab.

nurkowanie w dahab rafa
Na prawdę jest co oglądać pod wodą.

Pianka, buty, płetwy, naplucie do maski, pas balastowy, jacket z butlą – wszystko ubrane i gotowe do tego, aby móc pójść do wody.

nurkowanie w dahab
Przed wejściem do wody trzeba wszystko samemu, dokładnie sprawdzić.
nurkowanie w dahab
Piotrek, Mikołaj i ja – tuż przed wejściem na jedno z pierwszych nurkowań.
nurkowanie w dahab
Piękny ten kolor wody prawda? A jaka piękna tam rafa… Fiu fiu…

Nurkowanie to sport partnerski, więc z moich partnerem Piotrkiem, wzajemnie się sprawdzamy przed pierwszym zanurzeniem. Ustalamy zasady: guide (przewodnik) z przodu, później nasza grupa, a na końcu Jacek – instruktor, który wszystkiego pilnuje i cały czas obserwuje, aby poprawić nasze umiejętności i upewnić się, że dobrze nas wyszkolił.

nurkowanie w dahab
Ostatnie chwile przed zanurzeniem: jeden automat działa, octopus też więc możemy zacząć zabawę.
nurkowanie w dahabnurkowanie w dahab

nurkowanie w dahabPrzepłukanie maski, automat w buzi, powolne opróżnienie powietrza z jacketu i zaczynamy zanurzenie. Dookoła pojawia się kolor niebieski zakłócany przez ulatujące bąbelki powietrza z automatu, lecz to, co najważniejsze to zaczynamy obserwować magię podwodnego świata. Dywany koralowców, które stanowią dom dla kolorowych rybek. Pod wodą wszystko dzieje się w zwolnionym tempie, nie ma pośpiechu, nie ma miejsca na stres. Powolne ruchy, powolne przemieszczanie się, powolne doświadczanie świata, którego nie ma na powierzchni, powolne chłonięcie obrazów.

nurkowanie w dahab
Po każdym nurkowaniu szczegółowo sobie omawialiśmy nasze braki i postępy.

Nie potrzeba schodzić na duże głębokości, gdyż to, co jest dla mnie najciekawsze, czyli magia kolorów, barw, form i kształtów są dosyć płytko położone. Tam, gdzie dochodzi jeszcze światło promieni słonecznych, pięknie oświetla koralowce. Kolorowe rybki pływają dookoła – coś, co znamy z tropikalnych akwariów lub z programów naukowych jest teraz na wyciągnięcie ręki. Czym spokojniejsi jesteśmy w swoich ruchach, zachowaniu się, tym bliżej podpływają do nas, zaciekawione intruzami i obcymi, którzy przypłynęli do ich świata. Trumpet fish zaglądają oko w oko do naszych masek, płaszczki gonią się po lagunie, a długie i groźne mureny chowają się w jaskiniach raf.

nurkowanie w dahab
System znakowy dzęki któremu potrafimy pod wodą ze sobą rozmawiać.
nurkowanie w dahab rafa
Jest pięknie – po prostu pięknie.
nurkowanie w dahab
Nawet mi się udało załapać na kilka podwodnych kadrów – wszystko dzięki mojemu partnerowi.

To właśnie jest dokładnie to o co mi chodziło, czyli bez pośpiechu i stresu móc nacieszyć i naoglądać się podwodnego krajobrazu. Podobno to kwestia czasu, gdzie nasycisz swoje zmysły pięknymi obrazami, gdy zacznie ci to nie wystarczać i później zaczniesz szukać doznać w postaci większej głębokości, we wrakach lub innego rodzaju nurkowaniach. Zobaczymy. Podczas snorkelingu widzisz prawie to samo, lecz prawie robi ogromną różnicę. Najczęściej oglądasz to z większej wysokości z poziomu wody, a podczas nurkowania mogąc na dłużej zatrzymać się na kilku, kilkunastu metrach głębokości pozwala ci dokładniej obserwować podwodne życie.

panorama blue hole

blue hole
Blue Hole to największa atrakcja nurkowa i freedivingowa Egiptu. To ponad 100 metrowej głębokości studnia, szeroka na 60 metrów.
blue hole
Mnóstwo nurków, snorkelingowców i freediverów codziennie tu przyjeżdza.

Wiele osób twierdziło, że rafa koralowa w Egipcie nie ma sobie równych na świecie, że to tutaj jest największe jej nagromadzenie, że tutejsze wody zawierają bardzo bogate i urozmaicone życie podwodne.

nurkowanie w dahab łódź
Nurkowanie z łodzi. Ostatnie sprawdzenie, czy do butla napełniona jest odpowiednią mieszanką powietrzną.

Byliśmy na 11 nurkowaniach i już teraz widzę, jak niewielka jest to „kropla w morzu potrzeb”, jak wiele zależy od warunków, od czasu, od pory dnia i przede wszystkim od przewodnika, który musi znać doskonale tamtejsze wody, aby dobrze móc wykonać swoją pracę. Jednak fakt jest niezaprzeczalny – po prostu w Egipcie pięknie jest pod wodą.

nurkowanie w dahab
Wskazówki i uwagi od guida, zaraz po zakończeniu nurkowania.
nurkowanie w dahab
Powroty na pace pickup’a były bardzo fajne.

Nurkowanie w Dahab dostarczyło mnóstwo pozytywnych wrażeń, zarejestrowałem wiele ciekawych obrazów i wydarzeń w mojej głowie, które w szary dzień będzie można łatwo wyciągnąć i przypomnieć sobie te chwile. Jeżeli ktoś, podobnie jak ja, długo zastanawia się nad tym czy warto spróbować, to szkoda marnować czasu i od razu zacząć działanie i doświadczyć to na własnej skórze.

nurkowanie w dahab nurkowie
Zbiorowe zdjęcie naszej grupy: Mariusz, Maciej, Piotrek, Paulina, ja i Piotrek.

Nurkowanie w Dahab – lista nurkowań

  • Tree Pools, tutaj straciłem dziewictwo nurkowe :),
  • Eal Garden,
  • Caves: pięknie wygląda strop jaskini po którym rozchodzą się bąbelki powietrza,
  • The Canyon: 1x w dzień i 1x w nocy – nocne nurkowanie to mocno przereklamowana sprawa,
  • Blue Hole: fajna rafa i kapitalne uczucie głębi i możliwość obserwowania freediverów podczas ćwiczeń,
  • Bells: fajne zejście przez wcale nie tak wąskie Bells,
  • Gabr El Bint: kapitalna rafa, dosyć płytkie nurkowanie max 13 metrów ze względu na ograniczenia aparatu foto.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u