Snorkeling w Lovina

Łódka zatrzymała się kilkaset metrów od brzegu. Przygotowujemy maskę i fajkę, pasek od aparatu zaciskamy na nadgarstku. Dookoła błoga cisza poranka, który niedawno się zbudził. Delikatna fala ledwo buja łódką, z której widać pod taflą wody gęsto utkany „kolorowy dywan”.  Skok do wody przenosi nas w inny, bajeczny świat – po prostu snorkeling w Lovina.

snorkeling w lovinaWystarczy położyć się płasko na wodzie i oddychać przez rurkę, aby móc podziwiać podwodny świat. Wielobarwne formy koralowców przykrywają dość szczelnie całe dno. Dookoła małe, różnokolorowe rybki chowają się w ich zakamarkach. Cisza, spokój, wszystko się dzieje w powolnym rytmie fal. Promienie słoneczne przedzierają się przez wodę pięknie oświetlając obserwowaną scenę.

snorkeling w lovinasnorkeling w lovinaWstrzymuję oddech i daję nura na samo dno, aby znaleźć się jak najbliżej rafy i zrobić zdjęcie. Po chwili następuje wynurzenie, aby nabrać trochę powietrza do płuc i cykl powtarza się.

snorkeling w lovinaRafa koralowa ma bardzo różne kształty i kolory. Od bardzo intensywnego żółtego, poprzez całą gamę niebieskiego, zielonego, skończywszy na pomarańczowych odcieniach. Wszystko się mieni w oczach niczym bogato ustrojona choinka.

snorkeling w lovinaCałość sprawia wrażenie bardzo ażurowej konstrukcji, która jak domek zapałek zawali się po najmniejszym dotknięciu, lecz nic bardziej mylnego. Rafa powstaje ze szkieletów organizmów morskich (najczęściej koralowców), które twardnieją poprzez sole mineralne znajdujące się w wodzie. Niejednokrotnie ta „delikatna konstrukcja” była powodem zatonięcia statków.

snorkeling w lovina

snorkeling w lovina

Niestety jednym z największych zagrożeń dla rafy jest człowiek i jego destrukcyjna polityka zanieczyszczania wody, urbanizowania naturalnych terenów, czy zwykła głupota i chęć zabrania „kawałka na pamiątkę”. Musimy mieć to na uwadze, aby kolejne pokolenia miały także okazję zobaczyć coś „prawdziwego” w naturalnym środowisku.

snorkeling w lovina
Rafa koralowa w tym miejscu może nie należy do najpiękniejszych na świecie, lecz  i tak snorkeling sprawia dużą frajdę i przyjemność. Możliwość obcowania z różnymi kolorowymi rybkami, które wcześniej można było tylko oglądać na zdjęciach lub w zoo w akwarium to naprawdę niesamowite przeżycie. Człowiek doświadcza innego rodzaju doznań, gdy nie ma przed sobą bariery szkła, a rybki pływają dookoła.

Praktyczne informacje

Bali. Lovina, wioska Anturan. Podobnie jak w przypadku oglądania delfinów wycieczkę można wykupić np. u managera guesthousa lub poszukać rybaka, który ma własną łódź. Niestety kolejny raz nie udało nam się nic wynegocjować  i zapłaciliśmy 60 000 IDR od osoby, za małą czteroosobową łódkę rybacką na około 1,5 godziny. Wycieczki można ze sobą łączyć.

snorkeling w lovina łukasz kędzierski

PS. Wyjazd do Indonezji odbył się w terminie 12.09 – 07.10.2011.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u