Pola ryżowe w okolicach Tirta Gangga

Indonezja jest trzecim największym producentem ryżu na świecie. W 2010 roku produkcja była na poziomie ponad 66 mln ton. Dookoła Tirta Gangga znajdują się pola ryżowe, zatem postanowiliśmy wybrać się na pieszą wycieczkę, aby pooglądać z bliska okolicznych mieszkańców podczas żniw. W naszym guesthousie otrzymaliśmy szkic mapki z zaznaczonymi drogami i ścieżkami. Wcześnie rano wyruszamy na krótką włóczęgę pośród okolicznych wiosek.

bali pola ryżowe

Schodzimy z głównej drogi prowadzącej do Amlapury w piaszczystą ścieżkę, która wiedzie pomiędzy kilkoma zabudowaniami wprost na pola ryżowe. W domach nie ma praktycznie nikogo, tylko kilkoro dzieci włóczących się po podwórku. Dorośli i osoby zdolne do pracy są już na polu. W tym miejscu ryż jest już gotowy do zbioru, zatem zaczęły się żniwa.

bali pola ryżowe
Bali. Kobiety przy zbiorach ryżu.

Z oddali widać kolorowe ubrania wieśniaków na tle żółtego dojrzałego ryżu, którzy w pocie czoła pracują na polu. Najczęściej mężczyźni zajmują się ścinaniem wiązki ryżu przy użyciu sierpa. Roślina składa się z liści, łodygi oraz najważniejszej części, czyli wiechy, na której znajdują się ziarenka. Następnie kobiety biorą to w swoje ręce. Ich zadaniem jest oddzielić ziarenka od reszty rośliny.

bali pola ryżowe
Bali. Kobiety przy zbiorach ryżu.

Najczęściej mają rozłożoną dużą płachtę materiału, na skraju, którego jest kawałek konaru drzewa lub kilka zbitych desek, o które obijają wiązki ryżu, a ziarenka opadają. Praca jest bardzo ciężka, lecz nikt tu nie narzeka. Wszyscy się uśmiechają i ochoczo ze sobą gaworzą.
Pomimo, że jest ponad 30 stopni i jest strasznie gorąco to wszyscy są ubrani bardzo grubo. Długie spodnie i bluzy z długimi rękawami, a na głowach ochrona przed słońcem w postaci ręcznika.

bali pola ryżowe
Bali. Kobiety przy zbiorach ryżu.

Część z tych kobiet w sezonie pracuje w przemyśle turystycznym, jako kelnerki, sprzątaczki, pomocnice, lecz jak opowiadają teraz nie ma dla nich pracy, więc muszą pomóc rodzinie w zbiorach ryżu.

bali pola ryżowe
Bali. Kobiety przy zbiorach ryżu.

Idziemy dalej ścieżką pośród pól i dosłownie kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie lasu, krajobraz wygląda całkowicie inaczej. Tym razem widzimy intensywnie zielone tarasy wypełnione wodą. Tutaj ryż dopiero rośnie i za parę tygodni będzie gotowy do zbioru.

bali pola ryżowe
Bali. Tarasy ryżowe w okolicy Tirta Gangga.

Wszystko misternie ułożone i zaplanowane, tak, aby można było w łatwy sposób nawadniać wszystkie pola. Są dwie odmiany ryżu: ryż suchy „górski”, który nie wymaga wody, lecz jego zbiory są dosyć małe i ryż mokry „padi” bardziej popularny, który musi rosnąć zanurzony w wodzie na głębokość ok. 5-10 cm.

bali pola ryżowe
Bali. Tarasy ryżowe w okolicy Tirta Gangga.

Pośród tarasów ryżowych bardzo często są powbijane stare, uschnięte liście palm. Początkowo myślałem, że miały odstraszać ptactwo, aby nie niszczyły zbiorów. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Ich rolą jest zachęcanie ptaków, aby siadały na nich i polowały na kraby, które niszczą uprawy ryżu.

bali tarasy ryżowe
Powietrze jest naprawdę gorące, lecz całe szczęście, że powoli kończymy pętlę pośród pól, aby wrócić do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Tam na nas już czeka pyszny, zimny sok z mango.

bali tarasy ryżowe

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u