Bali. Sacred Monkey Forest Sanctuarium czyli z aparatem wśród małp

Malutka małpka siedzi na środku chodnika i obgryza resztki banana. Pozostała część rodzeństwa walczy ze sobą o kawałek innego owoca. Krzyki, piski i inne dźwięki unoszą się w powietrzu. Jesteśmy pośrodku Monkey Forest, czyli wspaniałego parku (lasu), gdzie możemy na wyciągnięcie ręki zobaczyć bawiące się małpy.

bali monkey forest małpaSą bardzo sprytne. Siedzą przy ścieżkach i czekają na turystów, bo dobrze wiedzą, że przyniosą dla nich ich ulubione banany. Już z daleka wyglądają, czy w rękach niosą jednorazowe siatki z czymś żółtym w środku. Strażnicy doglądają całości, aby wszystko odbywało się bezpiecznie.

bali monkey forest rzeźbaMałpy potrafią być bardzo niecierpliwe i nachalne. O ile malutkie ssaki są bardzo słodkie i każdy chce takiej ofiarować owoc to starsze samce z wielkimi kłami każdy omija szerokim łukiem.

bali monkey forest małpaJednak musisz być bardzo uważnym, bo gdy trzymasz kiść bananów niezbyt mocno, to potrafią  zabrać całość za jednym razem. Wszystko w dźwiękach pisków  i innych odgłosów. Czasami dochodzi pomiędzy nimi do walki, a wtedy lepiej trzymać się z boku.

bali monkey forest małpaStrażnicy informują, aby mieć wszystkie kieszenie i torebki dobrze pozamykane, bo milusińskie małpki wycwaniły się do tego stopnia, że potrafią wejść do niezamkniętego plecaka i ukraść, co im się podoba.

bali monkey forest małpaSwobodnie możemy obserwować sprzeczki pomiędzy małpim rodzeństwem, walki o terytorium w wykonaniu dorosłych samców, a także liczne uciechy i dbanie o swoją małpią rodzinę.

bali monkey forest małpaJednak Monkey Forest to nie tylko małpy, lecz całe otoczenie, które powoduje, że człowiek czuje się tu po prostu dobrze. Roślinność, małpy i architektura tworzą świetną całość. Pięknie zaprojektowane kamienne chodniki obrośnięte różnymi roślinami, rzeźby, mosty, kładki, liany, zwisające z wysokich drzew, szum wody, całość powoduje, że czujemy się jak bohaterowie Tomb Ridera lub Indiany Jonesa. Zaraz, dosłownie za chwilę zza rogu wyłoni się jakiś zwierz lub odkryjemy bezcenny skarb.

bali monkey forest małpaWarto wybrać się tu wcześnie rano. Nie ma  wtedy zbyt dużo turystów, więc całe otoczenie mamy jakby na wyłączność. Miękkie poranne, ciepłe światło przebija się przez listowie dając piękne podświetlenie obserwowanych scen.

bali monkey forest małpaKroczymy ścieżkami, oglądamy, słuchamy i cieszymy się tym miejscem. Warto zaglądnąć tu na dłuższą chwilę, pomimo, że teren nie jest jakiś ogromny. Czyż te małpki nie są słodkie?

bali monkey forest małpa

Informacje praktyczne

Sacred Monkey Forest Sanctuarium nie jest dużym teren, zatem niezależnie z którego wejścia skorzystamy warto przespacerować się wszystkimi ścieżkami. Wewnątrz będziemy mogli zobaczyć i nakarmić małpy, które biegają dookoła oczekując owoców. Bilet kosztuje 20 000 IDR.

PS. Wyjazd do Indonezji odbył się w terminie 12.09 – 07.10.2011.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u