Bali. Pura Goa Lawah – świątynia nietoperzy

Dzisiaj świątynia Pura Goa Lawah („Pura” oznacza świątynię, „Goa” jaskinię, a „Lawah” nietoperza) jest miejscem uroczystości religijnych. Wszyscy mocno skupieni, pogrążeni w modlitwie siedzą na kamiennej posadzce twarzą zwróceni do wylotu jaskini. Wyczekują recytacji kolejnych wersetów i błogosławieństw.

świątynia pura goa lawah

Dookoła kręci się mnóstwo ludzi. Wszyscy ubrani w odświętne, białe szaty. Kobiety na głowach niosą kosze pełne darów: kwiaty, owoce, warzywa. Dźwięk tradycyjnych gamelanów unosi się w powietrzu. Wypowiadane są kolejne modlitwy i błogosławieństwa.

świątynia pura goa lawah
Strop jaskini „żyje” i cały czas się porusza, wydaje z siebie dźwięki. Jest szczelnie wypełniony nietoperzami, natomiast cały spong przykryty jest grubą warstwą ich odchodów. Balijczycy wierzą, że czeluście jaskini zamieszkuje olbrzymi smok – Naga Basuki – mityczny wąż wszechświata i strażnik równowagi wszechświata.

świątynia pura goa lawah
W 1007 roku niejaki Mpu Kuturan, święty z Jawy, ufundował tą świątynię, jako jedną z Sad Kahyangan (sześć wielkich świątyń na Bali). Balijczycy przychodzą tu głównie, aby oddać cześć swoim zmarłym przodkom. Czerpią morską wodę i przynoszą do świątyni, aby później udać się z nią do Pura Dalem Puri.

świątynia pura goa lawah
Ludowe przekazy podają, że podobno istnieje podziemne połączenie pomiędzy Pura Goa Lawah, a świątynią Pura Goa w kompleksie Besakih. Podobno dowiódł tego Książe Mengwi, który wszedł od strony świątyni nietoperzy, aby po ponad 30 km wyjść w Besakih. Niestety nikt tego wyczynu nie próbował powtórzyć. Obecnie wejście do świętej jaskini jest zabronione.

pura goa lawah balijki

Po drugiej stronie drogi uroczystości są kontynuowane. Zespół składający się z mężczyzn ubrany w jednolity strój: bordowa marynarka, kolorowe longyi oraz niebiesko złote nakrycie głowy, cały czas akompaniuje. Delikatne dźwięki gamelanu, talerzy i bębnów wraz z szumem morza tworzą ciekawe zestawienie.

bali muzycy gamelan
Dookoła krążą kobiety i mężczyźni w śnieżnobiałych szatach z darami, które składają na plaży. Uroczystości potrwają tu jeszcze sporo czasu.

bali muzycy gamelan

Praktyczne informacje:

Świątynia znajduje się na Bali (Indonezja) przy głównej drodze relacji Padangbai – Kusamba. Duży parking po obu stronach ulicy. Bilet wstępu kosztuje 9000 IDR/os.

PS. Wyjazd do Indonezji odbył się w terminie 12.09 – 07.10.2011.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u