Świątynia Zęba w Kandy

Sri Dalada Maligawa (Temple of the Sacred Tooth Relic) to Świątynia Zęba w Kandy, która uważana jest za najważniejszą buddyjską budowlę sakralną na Sri Lance. Codziennie odbywają się tutaj rytuały (puja), podczas których otwierane jest główne pomieszczenie, gdzie znajduje się specjalna wieloczęściowa, wykonana ze złota konstrukcja, która przechowuje bezcenną relikwię – ząb Buddy.

Powoli słońce chyli się ku zachodowi, a pochmurne niebo otrzymuje piękny granatowy kolor. Sztuczne światła świątyni zaczynają rozbłyskiwać, które pięknie odbijają się w mokrym od popołudniowego deszczu bruku. To doskonała pora, aby wybrać się na wieczorną ceremonię.sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba

Zostawiamy plecak,obuwie i wchodzę do głównego budynku. W powietrzu słychać rytmiczne uderzenia w bęben. Czym bardziej zbliżam się do centralnego placu, gdzie znajduje się świątynia, a muzyka przybiera na sile. Podchodzę coraz bliżej i przy solidnych drzwiach pokrytych złotymi ornamentami stoją odziani w białe spodnie mężczyźni z czerwonymi przepaskami.
Mają przywiązane do tułowia bębny, na których wystukują charakterystyczny rytm, który teraz wypełnia już całą przestrzeń. Dodatkowo jeden z nich gra na flecie (fujarce, jaką jaki można zobaczyć u zaklinaczy węży). Całość tworzy niesamowity klimat.

Pisma podają, że święty ząb Buddy trafił na Sri Lankę w 313 roku dzięki sprytowi i przebiegłości Hemamali i jej męża księcia Dantha. Księżniczka opuszczając Indie, ukryła go w swoich włosach i tym sposobem znalazł się na wyspie. Historia pokazuje, że relikwia wielokrotnie była przenoszone pomiędzy stolicami, jednak ostatecznie została złożona w Świątyni Zęba (Temple of the Sacred Tooth Relic) w Kandy.

Wszyscy oczekują, aż niewielkie pomieszczenie znajdujące się na piętrze zostanie otwarte, aby móc zobaczyć, gdzie znajduje się relikwia Buddy. Odsłaniana jest specjalnie wykonana i ozdobiona konstrukcja, gdzie w jej środku w sześciu kolejnych „opakowaniach” znajduje się ząb Buddy. Podobno tylko wysocy dostojnicy, duchowni i specjalni goście kilka razy w roku, podczas ważnych uroczystości, dostępują zaszczytu zobaczenia samej relikwii.
Dookoła pomieszczenia na podłodze siedzą wierni, którzy modlą się, przeżywają ceremonię odsłonięcia. W powietrzu nadal słychać rytmiczne uderzenia w bęben wymieszane z dymem i wonią kadzideł. Całości dopełniają pomieszane zapachy przyniesionych darów: kwiatów i jedzenia. Delikatne szepty modlitw, przesuwane palce po buddyjskiej mali.

Świątynia Zęba w Kandy to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wieczornej ceremonii, gdy na zewnątrz jest już ciemno, a dookoła tylko trochę sztucznego oświetlenia i niesamowity rytm bębnów.sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba sri lanka sacred tooth relic świątynia zęba

Świątynia Zęba informacje praktyczne

Bilet wstępu do świątyni kosztował 1000 LKR. Jeżeli chodzi o nocleg to generalnie w centrum ceny są dosyć wysokie, jednak można znaleźć coś okazyjnego. Niestety w Kandy City Mission nie było już miejsca, to przy równoległej ulicy zaraz obok Commercial Bank znajduje się hostel YMCA. Warunki schroniskowe, wspólna łazienka, lecz cena za jednoosobowy pokój to zaledwie 600 LKR i poranny kubek herbaty z mlekiem w cenie :)

PS. Moja podróż na Sri Lankę odbyła się w terminie 25.02.-18.03.2012. Zapraszam do zapoznania się z wpisem Sri Lanka – zapiski z podróży, który jest relacją pisaną na gorąco w trakcie podróży oraz do wpisu Sri Lanka informacje praktyczne: ceny, pieniądze, wiza, noclegi, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji przydatnych do zaplanowania swojej podróży.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *