Jagaraga Pura Dalem „Świątynia śmierci”

Wąska droga biegnąca od północnego wybrzeża prowadzi nas w głąb wyspy Bali do miejscowości Jagaraga. Nie planowaliśmy się tu zatrzymywać, lecz po drodze do wodospadów Sekumpul Waterfall zobaczyliśmy małą, ale bardzo mocno udekorowaną świątynię. Jesteśmy przed bramą Pura Dalem, czyli „świątynia śmierci”. Na dziedzińcu przesiaduje opiekun tego miejsca, który bardzo chętnie oprowadza nas po jej zakamarkach pokazując i objaśniając poszczególne elementy.

jagaraga pura dalem
Strażnik świątyni Pura Dalem

Naukowcy szacują, że została wybudowana w 1181 roku ku czci hinduskiego boga Śiwie. Płaskorzeźby pokazują historię okolicznych mieszkańców przed, w trakcie oraz po najeździe Holendrów. Możemy odnaleźć przedstawienie heroicznych walk Balijczyków przeciwko najeźdźcom, które wybuchły 16 kwietnia 1848 roku.

jagaraga pura dalem

Po porażce lokalnych mieszkańców, resztki oddziałów wycofały się i schroniły na terenie obecnej wioski Jagaraga. Tutaj wielokrotnie odpychały ataki ze strony europejczyków.  Pisma podają, że nazwę „Jagaraga” można tłumaczyć na „ciągłe pilnowanie siebie” lub „walczyć aż do śmierci”. Właśnie tym ludziom jest poświęcona ta świątynia.

jagaraga pura dalem swastika
„Swastika” w Azji symbolizuje szczęście i pomyślność

Część obrazów ma dosyć współczesny charakter. Możemy odnaleźć dwóch Europejczyków za kierownicą Forda T atakowanych przez bandytów, rowery, samoloty, sceny z Kamasutry, holenderski parowiec w konfrontacji z morskim potworem itd.

jagaraga pura dalem rangda
Rangda – królowa demon zjadająca dzieci

Rangda, czyli Królowa demon zjadająca dzieci, znajduje się na wielu ścianach świątyni. Jej nienaturalnie wielkie zęby wraz z wystającymi kłami, wyłupiaste oczy i długi wystawiony na zewnątrz język liżący główkę dzieciny są bardzo charakterystyczne i zapadają w pamięć.

jagaraga pura dalem

Jagaraga Pura Dalem to ciekawe miejsce, gdzie można odpocząć od żaru lejącego się z nieba, posłuchać ciekawych historii i zobaczyć bardzo interesujące rzeźby.

Praktyczne informacje

Jagaraga Pura Dalem – najłatwiej dostać się tu własnym transportem. Jadąc z Singaraja na wschód mijamy Sangsit i skręcamy w następną drogę w stronę wioski Jagaraga. Bilet wstępu 5000 IDR/os.

PS. Wyjazd do Indonezji odbył się w terminie 12.09 – 07.10.2011.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u