Kościoły rotundowe Bornholmu

Na stosunkowo małej wyspie Bornholm znajduje się całkiem spora ilość kościołów. Każdy z nich jest przepięknie położony, doskonale zachowany i najczęściej otacza go malutki cmentarz z precyzyjnie skoszonym trawnikiem. Jednak wizytówką tej wyspy i najbardziej charakterystycznym elementem architektury są kościoły rotundowe Bornholmu. Co to za rodzaj budowli? Po co została wybudowana i do czego służyła?

bornholm kościół rotundowy osterlars
Kościół rotundowy w Østerlars.

Kościoły rotundowe zbudowane są na planie koła. Śnieżnobiałe ściany przykryte są szarym dachem – charakterystyczną „czapką” niczym czapka krasnoludka. Powstały w okolicach XI i XII w. Od początku pełniły one rolę sakralną oraz obronną. Większość z nich posiada trzy kondygnacje. Najniższy poziom to klasyczny kościół z pięknymi freskami, poziom wyżej najczęściej służył jako spichlerz, a najwyższe piętro z malutkimi oknami służyło do atakowania nieprzyjaciela, gdzie przez wąskie okna strzelano z łuków lub wylewano wrzątek na atakujących.

bornholm kościół rotundowy osterlars
Kościół rotundowy w Østerlars.

Na wyspie znajdują się cztery kościoły i każdy z nich warto zobaczyć, bo pomimo tego, że są podobne to jednak w środku różnią się wystrojem, freskami oraz klimatem. Wszystkie są otwarte i można je zwiedzić (koszt 10DKK/os), a także tam gdzie to możliwe wejść na wyższe kondygnacje. Zaczynamy od dwóch najciekawszych budowli sakralnych.

Østerlars Kirke

Największy i najstarszy z kościołów rotundowych Bornholmu pod wezwaniem św. Wawrzyńca pochodzi z XII w. Pierwotnie budowla posiadała płaski dach, jednak później zdecydowano, aby stworzyć dach w kształcie stożka. Centralne miejsce wewnątrz kościoła stanowi 6 metrowej średnicy kolumna, która w środku jest pusta i ustawiono w niej kamienną chrzcielnicę.

bornholm kościół rotundowy osterlars
Kościół rotundowy w Østerlars – na środku znajdują się pięknie zachowane freski.
bornholm kościół rotundowy osterlarsbornholm kościół rotundowy osterlars

U góry kolumny znajdują się pięknie odrestaurowane freski przedstawiające sceny z życia Chrystusa i Matki Boskiej oraz Sąd Ostateczny.

bornholm kościół rotundowy osterlarsbornholm kościół rotundowy osterlars

Po bardzo wąskich, kamiennych schodach można wejść na drugi i trzeci poziom kościoła. W najwyższym z nich możemy podziwiać skomplikowaną architekturę stożkowatego dachu, gdyż wszystkie belki są na widoku.

bornholm kościół rotundowy osterlars
Kościół rotundowy w Østerlars – środkowy poziom.
bornholm kościół rotundowy osterlars
Kościół rotundowy w Østerlars – najwyższy poziom na którym widać ułożenie kopuły.

Olsker Kirke

Najwyższy z kościołów rotundowych (16 metrów) Bornholmu jest pod wezwaniem św. Olafa, władcy Norwegii. Budowla powstała w XII w. W centralnej jej części znajduje się duża kolumna, której góra i cały sufit pokryte są pozostałościami fresków, które tworzą ciekawe wzory.

bornholm kościół rotundowy olsker
Kościół rotundowy Olsker.
bornholm kościół rotundowy olsker
Kościół rotundowy Olsker – freski w głównej części.
bornholm kościół rotundowy olskerbornholm kościół rotundowy olsker
bornholm kościół rotundowy olsker
Kościół rotundowy Olsker – najwyższy poziom budowli.

Bardzo wąski korytarz prowadzi nas po kamiennych, nieregularnych schodach na pozostałe dwa poziomy kościoła.

bornholm kościół rotundowy olsker
Kościół rotundowy Olsker.

Ny Kirke (Nowy Kościół)

Najmniejszy i najmłodszy ze wszystkich kościołów rotundowych Bornholmu. Szacuje się, że powstał w XII lub XIII wieku. Jest pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W przeciwieństwie do pozostałych 3 poziomowych budowli, ten ma tylko dwie. Niestety był zamknięty, więc nie mogliśmy wejść do środka, a jedynie oglądać go z zewnątrz.

bornholm kościół rotundowy ny kirke
Kościół rotundowy Ny Kirke.

Nylars Kirke

Kościół rotundowy pod wezwaniem Św. Mikołaja (patrona żeglarzy i rybaków) został wybudowany w 1160 r. Centralna kolumna nie jest śnieżnobiała jak to miało miejsce w poprzednich kościołach. W górnej jej części znajdują cię pięknie zachowane, najstarsze, pochodzące z 1250 r., freski na wyspie przedstawiające dzieje biblijne Adama i Ewy.

bornholm kościół rotundowy nylars
Kościół rotundowy w Nylars.
bornholm kościół rotundowy nylars
Kościół rotundowy w Nylars – centralna kolumna z pięknymi freskami.
bornholm kościół rotundowy nylars
Kościół rotundowy w Nylars – wnętrze.

Kościoły rotundowe Bornholmu są bardzo ciekawe i nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z tego rodzaju budowlami. Warto poświęcić troszkę czasu i zobaczyć je wszystkie, bo każdy z nich jest inaczej zachowany, inaczej położony, występują w nich różne freski. Polecamy.

bornholm kościół rotundowy olsker
Kościół rotundowy w Nylars.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u