Wieczorny spacer po Sztokholmie

Jesteśmy w Sztokholmie. Mamy końcówkę czerwca i jest wieczór. Przed chwilą minęła godzina 22:00, a słońce leniwie, trochę niezdarnie niczym dziecko, próbuje schować się za horyzontem. Na niebie Matka Natura postanowiła dzisiaj sprezentować nam niesamowite zjawisko gry światła i cienia. Urozmaicone chmurki przebiegają ostrożnie nad budynkami, aby przypadkiem nie strącić żadnej z wież, to znak, że należy rozpocząć spacer po Sztokholmie.

spacer po sztokholmie stadshuset
Stadshuset, czyli sztokholmski ratusz. Został wybudowany w 1923 roku. Architektem był Ragnar Östberg. Szwedzka Rodzina Królewska od 1930 roku wydaje w błękitnej sali ratusza przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla.
spacer po sztokholmie stadshuset
Stadshuset w zachodzącym słońcu.

Statyw precyzyjnie ustawiony, głowica dokręcona, obiektyw wycelowany, wszystko po to, aby móc zarejestrować piękne chwile tego wieczoru. Mijają kolejne minuty, kolejne filtry pojawiają się przed przednią soczewką, aby jeszcze wierniej zapisać to, co odbywa się przed naszymi oczami. W myślach odliczane są kolejne sekundy pomiędzy powtórnymi wciśnięciami spustu migawki.

sztokholm fotograf paweł macieszonek
Fotograf, Paweł Macieszonek, główny sprawca dzisiejszego pleneru.

Dookoła cisza i spokój. Gdzieniegdzie pojawiają się przechodnie, turyści, którzy także chcą uwiecznić zjawisko natury. Niektórzy nieśmiało podchodzą bliżej, aby zobaczyć efekt tego, co przed chwilą zarejestrowała matryca mojego aparatu. Z uznaniem kiwają głowami, serdecznie pozdrawiają i idą dalej.

sztokholm riddarholmskyrkan
Spacer po Sztokholmie – między mostami z widokiem na Riddarholmskyrkan (kościół na Riddarholmen).

Mijają kolejne minuty, lecz warunki oświetleniowe niewiele się zmieniły. Jest trochę ciemniej, lecz nadal jest jasno. Człowiek nieśpiesznie kończy kadrowanie jednego miejsca, zwija sprzęt i wolnym krokiem przemieszcza się w inny rejon miasta. Tak właśnie wyglądają białe noce w Sztokholmie.

sztokholm nocny krajobraz
Sztokholmski nocny krajobraz obfituje w kolory, światła i cienie.
sztokholm kosciół św Klary
Sztokholm – kościół św Klary położony przy ulicy Klara Västra Kyrkogata.

To iście niesamowite zjawisko. Pomimo, że mamy już kilka minut po północy to nadal jest jasno. Na niebie nadal przemieszczają się przepiękne obłoczki, a cały nieboskłon  nie jest smoliście czarny, a pięknie niebieskawo-granatowy.

sztokholm riksdagshuset
Riksdagshuset – siedziba szwedzkiego parlamentu i Szwedzkiego Banku Narodowego.
sztokholm nocą
Spacer po Sztokholmie. Godzina 00:27 a jest jasno niczym za dnia.
sztokholm nocą
Spacer po Sztokholmie klimatycznymi uliczkami.

Na nadbrzeżu starego miasta słychać dudnienie okolicznych dyskotek. Dookoła mnóstwo ludzi w letnich strojach porusza się w rytm muzyki, wyśpiewuje teksty piosenek i stuka się szklaneczkami wznosząc toast za dobrą zabawę. Zaraz obok my: dwóch facetów z statywami, na których zapięte są aparaty, podążamy w stronę wspaniałego żaglowca AF Chapman.

sztokholm af chapman
AF Chapman powstał w Wielkiej Brytanii w latach 1885-88 w stoczni Whitehaven Shipbuilding & Co. w Whitehaven
sztokholm af chapman
AF Chapman dumnie stoi zacumowany na zachodnim brzegu wyspy Skeppsholmen.

W okresie wakacyjnym nie jest on osamotniony. Dokładnie i szczelnie z każdej strony jest otoczony malutkimi jachtami, które delikatnie kołysane są do snu przez wody zatoki. Jednak pomimo tego „bałaganu” nadal jego śnieżnobiały kadłub z sznurami lampek rozpiętymi na jego masztach wygląda dostojnie i interesująco.

sztokholm af chapman
AF Chapman. Obecnie na okręcie znajduje się schronisko młodzieżowe.

Mamy środek nocy, coś koło 2:00. Lecz nie jest to zwyczajna noc. Nadal doskonałe oświetlenie i warunki, aby zrobić piękne zdjęcia miejskiego krajobrazu z magicznie granatowym niebem Człowiekowi w głowie przemykają kolejne kadry, które chce uwiecznić na matrycy. Całość powoduje, że efekt zmęczenia przyjdzie dopiero kilka godzin później, gdy chęć na kolejne ujęcia zostanie zaspokojona, gdy statyw zostanie złożony, a aparat wyłączony.

sztokholm af chapman
AF Chapman w sezonie letnim nie może liczyć na „samotność”.
sztokholm jachty
Sztokholmskie nadbrzeże w sezonie letnim szczelnie wypełnione jest pięknymi jachtami.

Ostatni, tego wieczoru, spacer po Sztokholmie – kierunek na taras widokowy, z którego wyłaniają się najważniejsze elementy sztokholmskiego krajobrazu. W oddali widać wieżę ratusza Stadshuset oraz kościół Riddarholmen i większość zabudowy starego miasta Gamla Stan.

sztokholm riddarholmen
Sztokholm. Widok na Riddarholmen z pięknym kościołem oraz Stadshuset.
sztokholm riddarholmen
Sztokholm – magia białych nocy.

Tuż przed wschodem słońca kończymy nasz wieczorny spacer po Sztokholmie, który w trakcie trwania białych nocy ma niecodzienny klimat i każdego, nawet najbardziej wybrednego estetę, będzie w stanie zachwycić.

sztokholm stadshuset
Sztokholm. Godzina 00:52 – ostatnie spojrzenie na Stadshuset.
sztokholm stadshuset
Wieczorny spacer po Sztokholmie powoli zmierza ku końcowi.
sztokholm stadshuset
Słońce jeszcze za horyzontem powoli daje więcej światła na magicznym niebie.

Sztokholm powoli uwalnia się z objęć Morfeusza. Świętująca młodzież wraca do swoich domów. Nastał nowy piękny dzień.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *