Zwiedzanie Sztokholmu. Skansen etnograficzny

Mroźny grudniowy poranek. Siarczysty mróz, śnieg skrzypi pod butami, dookoła cisza i spokój. O tej porze roku brak turystycznego rozgardiaszu zachęca na zwiedzanie Sztokholmu. Wybieramy się w odwiedziny do pierwszego skansenu w Sztokholmie położonego na wyspie Djurgarden. Najogólniej mówiąc, jest to duże muzeum etnograficzne znajdujące się na wolnym powietrzu, połączone z ogrodem zoologicznym. Możemy tu odnaleźć około 140 zabytków budownictwa ściągniętych z całej Szwecji. Główny cel, jaki przyświecał Arturowi Hazeliusowi, założycielowi skansenu, to pokazanie stylu życia ludności zamieszkującą Szwecję przed epoką industrialną.

zwiedzanie sztokholmu skansen

Wchodzimy do pierwszego domostwa. W środku panuje półmrok, przez malutkie okienka wpadają promienie zimowego słońca oświetlając starą, mocno zużytą, drewnianą podłogę. W rogu trzaskają drwa wrzucone do kamiennego kominka, z którego bije ciepło, które wypełnia małą izbę. Zaraz obok, na drewnianym krzesełku przycupnęła starsza kobieta. Jej mocno spracowane dłonie sprawnie operują drutami. Przy stopach leży kłębek wełny, z którego powstaje ciepły szalik. Jest przyodziana w tradycyjny, szwedzki strój. Spogląda na nas i zaprasza na ławeczkę koło siebie.

zwiedzanie sztokholmu skansen

Musimy trochę się ogrzać, aby móc w spokoju rozejrzeć się po izbie. Wyposażenie jest bardzo proste. Dominują elementy wykonane z drewna. Stół stoi pod ścianą, kilka krzeseł, kołowrotek do przędzenia. Powoli rozgrzewają się skostniałe palce, robi się bardzo przyjemnie i błogo. Sympatyczna kobieta, nie przerywając robótki ręcznej, zaczyna swoją opowieść. Spokojnym, stonowanym głosem opowiada historię tego miejsca, sposobu życia ówczesnych ludzi. Pomimo, że jest ona tylko pracownikiem skansenu, to cały wystrój wnętrza, jej strój i atmosfera powoduje, że czujemy się jakbyśmy cofnęli się wiele lat, do czasów, gdzie takie domostwa były rozsiane po całej Szwecji.

zwiedzanie sztokholmu skansen

Robi się jeszcze przyjemniej. Czujemy się prawie tak jak u babci na wsi, która w mroźne, zimowe wieczory, odziana w gruby wełniany sweter lubiła siadać przy rozpalonym, węglowym piecu i opowiadać bajki, gdy byliśmy mali. Zawsze znalazł się też kubek ciepłego mleka prosto od krowy i świeżo wyciągnięty z pieca placek drożdżowy.

zwiedzanie sztokholmu skansen budynek

zwiedzanie sztokholmu skansen

Niestety musimy zrezygnować z tego cudownego ciepła i wychodzimy na zewnątrz drewnianej chaty, bo przecież jest jeszcze tyle do zobaczenia. Włóczymy się po innych zabudowaniach: stara apteka, poczta, warsztat, szkoła i wiele innych.

zwiedzanie sztokholmu skansen

Skansen w Sztokholmie ma jeszcze na swoim terenie zoo. Występują tu łosie, jelenie, niedźwiedzie, a także zwierzęta z gospodarstw domowych: kury, świnie, konie, kozy. Zima może nie jest najlepszym czasem na odwiedziny, gdyż większość zwierząt zapada w sen zimowy, lecz na foki zawsze można liczyć. Są skore do zabawy i radosne, gdy mają publiczność :).

zwiedzanie sztokholmu skansen zoo łośzwiedzanie sztokholmu skansen zoo renifer

Jeżeli ktoś wybiera się na zwiedzanie Sztokholmu, to koniecznie musi odwiedzić skansen. To wspaniałe miejsce, które w bardzo prosty, „namacalny” sposób ukazuje historię Szwecji. Sądzę, że jest to nie lada gratka zwłaszcza dla dzieci, które poprzez zabawę i możliwość dotknięcia widzą to, o czym można przeczytać w historycznych książkach.

zwiedzanie sztokholmu skansen

PS. Wyjazd do Sztokholmu odbył się w dniach 22-25.11.2008.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u