Kanion Coanegra, czyli kanioning na Majorce

Jest to nasz pierwszy dzień na Majorce i pierwszy kanion. Nauczeni doświadczeniem wybraliśmy coś krótkiego i łatwego, tak, aby w bezpieczny sposób mieć możliwość zapoznania się z tutejszym rejonem, z panującymi warunkami i stanem wody. Wszyscy zgodnie wybraliśmy Kanion Coanegra, czyli coś niezbyt ambitnego, a pozwalającego się trochę pobawić.

Kanion Coanegra – dojazd

Kierujemy się z Palmy drogą Ma-11 w stronę wioski Bunyola. W wiosce wybieramy drogę PM-210, która prowadzi w stronę Orient. Zatrzymujemy się po przejechaniu od wioski ok. 8,5 km na parkingu po lewej stronie drogi.

kanion Coanegra /autor szkicu: Wiesław Śmigielski/
Położenie:
GPS parkingu: 
  2°44'34.9'' E 
  39°43'58.81'' N 
  Link: Kanion Coanegra
Informacje:
  Atrakcyjność: 2.1/4
  Wysokość startu: 400 m
  Deniwelacja kanionu: 160 m
  Długość kanionu: 1400 m
  Najwyższa kaskada: 20 m
  Lina: 25 m
Trudność:
  techniczne: v3
  wodne: a3
  ogólnie: II
Czasy:
  czas dojścia: 15 min
  czas pokonania: 1,45 h
  czas powrotu: 1 h

Kanion Coanegra – dojście

Idziemy ścieżką „Santa Maria” położoną pomiędzy kamiennymi murkami. Musimy pokonać dwa ogrodzenia, po specjalnie przygotowanych do tego celu drabinkach. Kontynuujemy marsz aż osiągniemy rzekę, gdzie zaczyna się pierwsza przeszkoda, czyli 22 metrowa kaskada (stanowisko zjazdowe montuje się z drzewa).

Kanion Coanegra
Sposoby na pokonanie kaskady aby nie wpaść w nurt okropnie zimnej wody.

Kanion Coanegra – przejście

Zabawa zaczyna się 20 metrową kaskadą. Woda jest piekielnie zimna, że aż nie masz ochoty zanurzyć nawet palca a co dopiero całe ciało. Kanion położony jest pośród gęstych drzew, zaraz obok ścieżki turystycznej, przez co mieliśmy całkiem sporą widownie podczas pokonywania większości przeszkód.

Kanion CoanegraKanion Coanegra
Kanion CoanegraKanion Coanegra

Po pierwszych kaskadach następuje całkiem spory odcinek tzw. „marche aquatic” czyli brodzenie po wodzie, która jest za płytka aby płynąć, a za głęboka, aby nie potykać się o wszędobylskie, okropnie śliskie kamienie.

Kanion Coanegra
Wypięcie karabinka z punktu i można jechać w dół.

Tam gdzie się da to skaczemy, gdzie teren wygląda niepewnie zjeżdżamy. Kanion nie jest specjalnie ładny czy ciekawy, nie jest trudny technicznie, każdy zjazd jest niewielkiej wysokości, dosyć dobrze obity, nie nastręcza większych problemów.

Kanion CoanegraKanion Coanegra

Po pokonaniu kilku kolejnych kaskad teren wypłaszcza się, czyli osiągnęliśmy koniec.

Kanion Coanegra
Czasami trzeba wykorzystać naturalne elementy, aby przejść fragment kanionu.

Kanion Coanegra- powrót

Wychodzimy na ścieżkę, którą wracamy w górę nurtu rzeki, aby po ok. godzinie marszu dojść do samochodu.

Kanion Coanegra
Kanion Coanegra – droga prowadząca na parking.

Kanion Coanegra

Niespecjalnie można polecić ten kanion innym wybierającym się w ten rejon Europy. Jest tu na pewno dużo ciekawszych i przyjemniejszych formacji do przejścia. Po prostu zaliczyliśmy go, odznaczyliśmy w kapowniku i tylko tyle.

suszenie pieniądzy
Zbychu będzie dokładniej zakręcał beczkę, bo tym razem zrobił to mało precyzyjnie, przez co możemy podziwiać całą zawartość jego portfela suszącą się w bagażniku samochodu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u