Kanioning we Włoszech – Kanion Ania

Na koniec wyjazdu wybraliśmy coś bardzo łatwego, czyli kanion Ania. Cała nasza wycieczka była łatwa, bez nastawiania się na wyczyn, czy sportowe zacięcie – po prostu rodzinne wakacje we Włoszech z elementami kanioningu.

Kanion Ania – dojazd

Jedziemy z Lucca drogą SS12 w stronę Chifenti, gdzie skręcamy w lewo w drogę SS2 i kierujemy się na Barga. W miasteczku Formaci di Barga skręcamy w prawo do Filecchio. Po przejechaniu 1,7 km osiągamy wioskę i przy barze Piazzale Pagnini skręcamy w prawo, w wąską ulicę Via Seggio, a następnie kolejny raz w prawo w Via Posta, która prowadzi ostro w dół na skraju lasu, aż dojedziemy do dużego placu (koło budynku).

kanionnig kanion aniaPołożenie:
 GPS startu (parking):
  10°30'17.22''E 
  44°3'13.87''N
  Link: Kanion Ania

Informacje:
  Atrakcyjność: 3/4
  Wysokość startu: 550 m
  Deniwelacja kanionu: 100 m
  Długość kanionu: 800 m
  Najwyższa kaskada: 15 m
  Lina: 15 m

Trudność:
  techniczne: v2
  wodne: a3
  ogólnie: II

Czasy:
  czas dojścia: 1 h
  czas pokonania: 1,5 h
  czas powrotu: 10 min

Kanion Ania – dojście

Ruszamy dobrze oznaczoną ścieżką prowadzącą pod górę w las. Cały czas mamy po prawej stronie rzekę, w której jest kanion. Dochodzimy do małej działki: drewniana altanka oraz pole z winogronami. Idziemy wzdłuż tego pola (po lewej stronie pole, a po prawej las i strome zbocze) przedzieramy się przez mało chodzoną ścieżkę ok. 100 – 200 metrów aż dochodzimy do czarnej, szerokiej rury (ok. fi 100 cm) i dalej podążamy wzdłuż niej.


Pokaż 2011 kaniony na większej mapie (by Wiesław Śmigielski)

Przechodzimy przez mały mostek, później drugi, po czym odbijamy z głównej ścieżki w stronę wody.

kanionnig kanion aniakanionnig kanion ania

Kanion Ania – przejście

Kanion wręcz wymarzony na pierwszy raz, zatem dla bardziej obytych może być trochę nudnawy. Każda przeszkoda komfortowa obita, niesprawiająca żadnych problemów. Bardzo ładnie myta skała, z dużą ilością zieleni. Słońce w większości dochodzi do wody, zatem doskonała zabawa dla początkujących. Brak większych skoków czy toboganów. Całość nie zajmuje dużo czasu.

kanionnig kanion ania
Kanion Ania jest dosyć ciemny, więc zdjęcia nie powalają, ale stanowią zapis naszego pobytu.
kanionnig kanion aniakanionnig kanion ania

Trzeba jednak zwrócić uwagę na panujące warunki i prognozę pogody, gdyż poziom wody podczas deszczu lub roztopów potrafi bardzo szybko podnieść się.

Kanion Ania – wyjście

Kanion kończy się po pokonaniu zjazdu na kilkumetrowej tamie. Niedaleko znajduje się po prawej stronie wydeptana ścieżka wyjścia z kanionu.

kanionnig kanion aniakanionnig kanion ania

 

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u