Kanion Ceva, czyli kanioning w Alpach Nadmorskich

Znajdujemy się w małej miejscowości Tende położonej na południu Francji w regionie Alp Nadmorskich. Jest to kolejny rejon kanioningowy, który postanowiliśmy odwiedzić. Nauczeni doświadczeniem nabytym na poprzednich wyjazdach, postanawiamy na pierwsze wyjście wybrać coś mało ambitnego, lecz atrakcyjnego, tak, aby spokojnie móc poznać specyfikę kanioningu w Alpach Nadmorskich. Wybór padł na kanion Ceva.

Kanion Ceva – dojazd

Startując z kampingu St Jacques położonym w miasteczku Tende, kierujemy się drogą D6204 w stronę miasteczka Fontan. Chwilę przed nim skręcamy w prawo w drogę D42, która prowadzi pod górę. Przekraczamy potok Ceva i kilka zakrętów dalej przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym. Zaraz za nim na zakręcie zostawiamy samochód, po prawej stronie na komfortowym parkingu.

Położenie kanionu:schemat kanionu ceva /autor: Wiesław Śmiegielski/
  GPS startu: 44° 0' 59" N, 7° 32' 49" E
  GPS końca: 44° 0' 55" N, 7° 33' 9" E
  Link: Kanion Ceva
Informacje:
  Atrakcyjność: 2.3/4
  Wysokość startu: 762 m
  Deniwelacja kanionu: 200 m
  Długość kanionu: 1200 m
  Najwyższa kaskada: 45 m
  Lina: 50 m
Trudność:
  techniczne: v4
  wodne: a3
  ogólnie: II
Czasy:
  czas dojścia: 50 min
  czas pokonania: 2,45 h
  czas powrotu: 5 min

Kanion Ceva – dojście

Wędrówkę rozpoczynamy od parkingu, z którego idziemy asfaltową drogą pod górę i na 4 zakręcie (będzie to po lewej stronie) znajdujemy ewidentną ścieżkę oznakowaną żółtymi znakami. Kontynuujemy marsz, aż do osiągnięcia budynków z kamienia. Przy nich znajduje się ścieżka, wzdłuż której położona jest wodociągowa rura. Idziemy kolejne kilkanaście minut, aż osiągniemy miejsce, w którym stoi drewniana konstrukcja (maszt) służąca niegdyś do wciągania urobku z doliny. Przechodzimy obok niej odnajdując wąską ścieżkę, która schodzi w dół prosto do strumienia. Osiągamy punkt startu kanionu.


Pokaż Kanion Ceva na większej mapie

Kanion Ceva – przejście

Początek kanionu wydaje się strasznie zalesiony, przez co na kamieniach znajduje się dużo mchu, a to oznacza, że trzeba bardzo uważać, bo są cholernie śliskie. Mamy połowę września, zatem pogoda jest bardzo przyjemna, a woda ma około 12 stopni, zatem nie jest tak źle.

kanion ceva kaskada
Kanion Ceva – niewielka kaskada pokonywana zjazdem.

Celowo wybraliśmy niezbyt trudny kanion na początek, aby poznać tutejsze warunki i obyć się z nowym rejonem. Pokonujemy kolejne nie za wysokie kaskady, tam gdzie się da to skaczemy lub zjeżdżamy toboganami (skalna „ślizgawka”, którą pokonuje się ślizgiem, jak na zjeżdżalni na placu zabaw).

kanion ceva kaskada
Kanion Ceva – najwyższa 45 metrowa kaskada.

Po pewnym czasie kanion rozszerza się, dzięki czemu więcej słonecznego światła dochodzi do nas. Wszystkie zjazdy są komfortowo obite, woda krystalicznie czysta. W niektórych jeziorkach trzeba uważać na zalegające konary drzew, które uniemożliwiają oddanie skoku.

kanion ceva
Kanion Ceva – przed każdą przeszkodą wymagającą użycia liny, trzeba wszystko dokładnie sprawdzić.

Dochodzimy do najdłuższego zjazdu, czyli kaskada licząca 45 metrów. Łączymy dwie liny, odnajdujemy stanowisko, które znajduje się orograficznie po lewej stronie kawałek od głównego nurtu wody i zjeżdżamy w dół.

kanion ceva kaskada
Kanion Ceva – pokonywanie kaskady przy użyciu technik linowych
kanion ceva kaskada
Kanion Ceva – pokonywanie kaskady przy użyciu technik linowych

Jesteśmy prawie na końcu naszej dzisiejszej przygody z kanionem. Brzeg tworzy wybudowany murek, po jego orograficznie lewej stronie trzeba się wspiąć, aby odnaleźć sztucznie wydrążony tunel.

kanion ceva
Kanion Ceva – po każdym zjeździe trzeba bardzo uważnie ściągnąć linę.

Podsumowując, kanion Ceva nie nastręcza żadnych problemów. Jego pokonanie jest łatwe i przyjemne. Niestety, jeżeli ktoś szuka spektakularnych zjazdów, niesamowitych toboganów, czy wysokich skoków, to żadnego z tych elementów nie odnajdzie w tym kanionie. W sam raz na początek przygody z kanioningiem w Alpach Nadmorskich.

kanion ceva tobogan
Kanion Ceva – tobogan, czyli skalna ślizgawka pokonywana na plecach.

Kanion Ceva – wyjście

Przechodzimy przez tunel i ścieżką koło torów dochodzimy do parkingu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u