Ulice Rangunu, czyli o włóczędze przez miasto

Rangun to olbrzymie miasto i jak zawsze trzeba się do niego przyzwyczaić, trzeba troszkę przesiąknąć tym klimatem, aby się w nim odnaleźć, aby móc dostrzec jego piękno. Zawsze na początku boję się takich miejsc, nie podoba mi się hałas, zgiełk, tłum ludzi na chodnikach, ciasnota, trąbienie, wszędobylskie skutery. Na początku człowiek ma problemy z orientacją, lecz wystarczy przejść parę ulic, zapamiętać charakterystyczne miejsca i już zaczyna być inaczej. Powoli przyzwyczajamy się do harmidru, do ocierających się ludzi, do panującego tu klimatu.ulice rangunu ulice-rangunu-1 ulice rangunuUlice Rangunu, to m.in. chodniki wykorzystywane w 200%. Oczywiście ich główna rola, czyli umożliwienie przemieszczania się przechodniów nie jest najważniejsza. To doskonałe miejsce do rozstawienia swojego małego biznesu, zatem co krok to stoisko oferujące najróżniejszy asortyment. Towary przypominają trochę klimat polskiego targowiska sprzed lat, gdzie handlowano dobrami przywiezionymi od „ruskich”. Tutaj jedyną różnicą jest kraj pochodzenia wyrobu: Chiny. Potrzebujemy zegarek, budzik, nożyczki, bieliznę, zapalniczki, noże czy cokolwiek innego? Nie ma problemu, na pewno znajdziemy coś dla siebie.

ulice rangunu betel
Ulice Rangunu. Na każdym rogu można nabyć sobie świeżutką paczkę z betelem.

A może DVD z najnowszymi produkcjami rodem z Hollywood? Trzeba tylko zdecydować się na interesujący nas tytuł i za 0,50$ jesteśmy posiadaczami „oryginału”–  „This is it”.

ulice rangunu stoisko z dvd
Ulice Rangunu. Na stoisku z DVD można kupić każdą zachodnią nowość za mniej niż dolara.

Wiele miejsca zajmują stoiska z używanymi książkami. Jeszcze niedawno jakakolwiek literatura w języku obcym była zabroniona, gdyż władzy zależało na tym, aby lud nie uczył się obcych języków. Teraz można doszukać się ciekawych pozycji w różnych językach: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański. Bardzo popularne są także, liczne ksera najbardziej poczytnych pozycji. W Birmie wielu ludzi czyta i to bardzo dużo. Czasami przychodzą wymienić przeczytaną książkę na inną.

ulice rangunu książki
Ulice Rangunu. Wiele stoisk oferuje możliwość poczytania, kupienia lub wymienienia się książkami.
ulice rangunu książki
Na stoisku oprócz klasycznych, używanych książek, możemy znaleźć mnóstwo kser i przedruków.

ulice rangunu książkiPierwsze starcie z tym molochem, jakim są ulice Rangun, nie wypadło tak źle. Jesteśmy ciekawi kolejnych chodników, uliczek, sklepików. Mamy zapał i ochotę na jutrzejszy dzień.

Rangun  informacje praktyczne

Autobus relacji Ngwe Saung Beach – Rangun kosztuje 6000K/os, zatem o 2000K mniej niż w przeciwną stronę.
Na nocleg wybraliśmy guesthouse White House. Pokój jest naprawdę mały, zawiera tylko duże łóżko i wiatrak i nie posiada okna. Jednak nie zamierzamy tu spędzać za wiele czasu, więc najważniejsze jest to, że jest czysty. Łazienka z ciepłą wodą znajduje się na korytarzu. Cena za całość z olbrzymim śniadaniem w formie szwedzkiego bufetu to 10$.

ulice rangunu zegarki
Komu jest potrzebny „dobry zegarek”? Czy przypominają się wam czasy targowisk z rosyjskimi wyrobami?

PS. Wyjazd do Birmy odbył się w dniach 5-30.11.2009.  Zachęcam do zapoznania się z planem i mapą podróży.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u