Marcin Gutowski. Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny recenzja książki

Izrael to miejsce, które prędzej czy później każdy powinien zobaczyć. Nagromadzenie biblijnych miejsc, historii ludzi, mistyka. Jednak zawsze w tle pojawiają się doniesienia o starciach pomiędzy Izraelem a Palestyną, o trudnościach na granicach, o prześladowaniach i walkach o swoje ziemie. Media, co jakiś czas, przesiąknięte są brutalnymi obrazami przedstawiającymi konflikt pomiędzy tymi dwoma narodami. Marcin Gutowski w swojej książce „Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny.” próbuje pokazać oba światy, opinie ludzi biorących udział w tym wieloletnim sporze.

okładka Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny. Marcin Gutowski
Marcin Gutowski. Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny.

Idealnie złożyło się, bo książka do mnie dotarła na kilka dni przed wyjazdem do Izraela. Rozpocząłem jej lekturę, później była dwutygodniowa przerwa poświęcona na wyjazd i po powrocie dokończyłem jej treść. Pozwoliło mi to poniekąd zweryfikować na miejscu to, o czym pisze autor, zestawić je z moimi własnymi rozmowami z napotkanymi ludźmi.
Nie wiem dlaczego, ale mam chyba dobrą passę, jeżeli chodzi o książki, które wpadają mi w ręce. Marcin Gutowski stanął na wysokości zadania. Przedstawił w swojej książce punkt widzenia różnych osób. Postaci te czasami są ortodoksyjnymi Żydami, Palestyńczykami, Arabami, głęboko wierzącymi chrześcijanami, a czasami nieokreślonymi wyznaniowo osobami poszukującymi własnych korzeni, odpowiedzi na podstawowe pytania. Każdy z nich ma inną historię, prześladują go różne, najczęściej niedobre wspomnienia z własnego dzieciństwa lub zdarzenia przodków. Ich komentarze, spostrzeżenia, opisy dnia codziennego, co jest dla nich ważne, a co nie i jak odnajdują się w tej sytuacji są podstawą pozycji „Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny.”. Jednak wydaje mi się, że najważniejsze jest to, czego nie ma w tej książce, a mianowicie oceny historii tych ludzi, wartościowania ich opowieści, opowiadania się po jednej ze stron. Jak przystało na reportera, Marcin Gutowski, ustrzegł się subiektywnych komentarzy i opinii, za co należą się słowa uznania.
Będąc w Izraelu przez bardzo krótki czas również prowadziłem rozmowy o tym trudnym temacie. Każdy rozmówca bardzo mocno był utożsamiony ze swoją opowieścią, podawał konkretne argumenty, opisy historycznych wydarzeń. Im więcej rozmawiałem, tym więcej wiedziałem, ale mniej rozumiałem. Podobnie w książce, autor siada i skrupulatnie zapisuje to, co usłyszał. Różnorodność i ogromna ilość osób, które „mówią” w książce jest niesamowita i pozwala czytelnikowi poznać tę historię z kompletnie różnych perspektyw. Historie te są jakże odmienne od tego, co pokazywane jest w mass mediach, -tym, co serwują popularne serwisy. Głównie z tego powodu warto sięgnąć po tę pozycję.
Z jednej strony nie chciałem czytać tej książki przed wyjazdem, aby nie uprzedzać się i poznać historię tam na miejscu wprost od ludzi, a z drugiej, teraz po jej lekturze, chciałbym jeszcze raz pojechać. Książka Marcina Gutowskiego „Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny.” to przejmująca lektura i okno na świat prawdziwego oblicza konfliktu oczami mieszkańców tamtych terenów. Nie można ominąć tej pozycji.

Konkurs: do wygrania 3 książki „Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny.”.

Zasady są proste:

  1. Napiszcie w komentarzu pod tą recenzją, z czym kojarzy Wam się Izrael i Palestyna i dlaczego.
  2. Spośród wszystkich komentarzy wybierzemy 3 najlepsze, których autorzy otrzymają tę książkę. Wybrane osoby zostaną poproszone o przesłanie na mój email swoich danych umożliwiających zaadresowanie przesyłki.
  3. Odpowiedzi można zamieszczać do  14.06.2015 do godz. 23:59.
  4. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w dniu 17.05.2015 na stronie recenzji książki.

Życzymy miłej zabawy.

WYNIKI KONKURSU: Zwycięzcami są: Magda, Asia oraz Jarosław. Gratulujemy i życzymy interesującej lektury.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u