Przesiadka w Pekinie – co robić mając kilka godzin w Pekinie? [PORADNIK]

Masz kilkanaście godzin przesiadki w Pekinie i nie wiesz, co zrobić? Czy można w tym czasie zobaczyć coś w Pekinie, zamiast siedzieć na lotnisku? Czy potrzebujesz wizy, aby wyjść do miasta? Jak wygląda sytuacja z otrzymaniem wizy na lotnisku w Pekinie? Poradnik praktyczny jak wyjść z lotniska w Pekinie na miasto.

Kupiliśmy bilety z Warszawy do Ho Chi Minh (Wietnam) z międzylądowaniem w Pekinie. Pomiędzy kolejnymi lotami mieliśmy 16 godzin przerwy i zastanawialiśmy się, co możemy w tym czasie zrobić. Dodatkową komplikacją był fakt, że lądowaliśmy w Pekinie o 4:40 rano, czyli biorąc pod uwagę różnicę czasu pomiędzy Polską a Chinami, mieliśmy godzinę 22:40 w Polsce. Idealna pora na spanie prawda? Jednak człowiek żądny poznawania świata, zamiast iść spać, chce wykorzystać czas, aby zobaczyć coś ciekawego.

Jak otrzymać wizę potrzebną na wyjście do miasta?

Jeżeli chcemy opuścić lotnisko w Pekinie, to musimy posiadać wizę. Jeżeli wystarczy nam wiza na 24 lub 144 godziny to dostaniemy ją od ręki, za darmo na lotnisku.
Po wylądowaniu w Pekinie musimy udać się do specjalnego miejsca, gdzie widnieje napis 24/144-hour International Transfer (Apply for Leaving Airport). Zależnie od tego, w której części terminala 3 wylądujemy, to czasami będziemy prowadzeni dużymi napisami do celu, a czasami napisów nie będzie. Dodatkowo czasami pomogą nam dedykowane panie z obsługi, które odpowiednio pokierują turystów.
Za pierwszym razem mieliśmy tego pecha, że nie było ani napisów, ani nikogo z obsługi (ok. 5:00 rano) i ustawiliśmy się w kolejce odprawy paszportowej, myśląc, że to ta właściwa. Pytaliśmy dookoła, czy to tutaj dostaniemy wizę i wszyscy potwierdzali. Niestety po ponad godzinie stania w kolejce pan celnik zapytał nas o wizę i wytłumaczył, że to nie ta kolejka. Wskazał, że musimy ustawić się w innej kolejce, aby najpierw takową uzyskać, a dopiero później wrócić do niego.

chiny wiza temporary entry permit
Chiny. Temporary Entry Permit – darmowa 24-godzinna wiza.

Wiza na lotnisku w Pekinie – właściwe okienko

Najpierw ustawiacie się w kolejce po wizę (duży napis 24/144-hour International Transfer (Apply for Leaving Airport), staliśmy ok. 50 min) – osobna kolejka do małej „budki” gdzie pracują czasami dwie osoby. W oczekiwaniu na swoją kolej koniecznie trzeba wypełnić specjalny niebieski formularz. Ważne, aby wypełnić wszystkie informacje, zwracając szczególną uwagę na: numer i daty lotu, którym przylecieliśmy oraz którym wylatujemy. Nie jest to oczywiste, bo jest niewiele miejsca w formularzu na te dane. Wiele osób musiało poprawiać swoje formularze, co jeszcze bardziej wydłużało cały proces. Po sprawdzeniu wszystkich danych, ich zgodności z paszportem, zrobieniu przez celnika zdjęcia dostajemy chińską pieczątkę w paszporcie. Niestety wszystkie formalności z uzyskaniem wizy trwają bardzo długo.

Dopiero później, kawałek dalej, z wbitą wizą w paszporcie stajecie w kolejce do odprawy paszportowej (kolejka z napisem: FOREIGNER PASSPORTS), aby wyjść poza lotnisko do miasta.

pekin beijing airport Beijing Capital International Airport przesiadka w Pekinie
Lotnisko w Pekinie – Kolejka do odprawy paszportowej.

Ile trwa wyjście z lotniska Pekinie?

Nie chciałem uwierzyć, jak kilkoro znajomych oraz informacje w Internecie podawały, że wydostanie się z lotniska w Pekinie trwa min. ok. 2 godzin. To niestety PRAWDA! Największą stratą czasu jest oczekiwanie w kolejkach. Nam czekanie w kolejce po wizę zajęło ok. 50 minut, a oczekiwanie w kolejce do odprawy paszportowej zajęło ponad godzinę.
W drodze powrotnej również całość, czyli odprawa bezpieczeństwa i kontrola paszportowa zajęły ok. 2 godzin, a ludzi wcale nie było zbyt dużo.

pekin beijing airport Beijing Capital International Airport przesiadka w Pekinie
Beijing Capital International Airport – plac zabaw na lotnisku.

Wymiana pieniędzy na lotnisku w Pekinie

Jeżeli nie macie chińskiej waluty i nie musicie jej od razu mieć, to nie wymieniajcie jej na lotnisku w Pekinie, gdyż kurs na lotnisku jest dość słaby, a dodatkowo doliczają prowizję 60 CNY. Jeżeli jedziecie na ekspresową wycieczkę po Pekinie z prywatnym kierowcą, to poproście go, aby zatrzymał się w banku i pomógł Wam wymienić pieniądze. Dokładnie nie wiem, na czym to polega, ale wg naszego kierowcy, jeżeli sami chcielibyśmy wymienić pieniądze w banku, to wiąże się to z długimi formalnościami i papierologią. Natomiast, jeżeli on wymienia pieniądze z nami, używając swojego ID (coś w rodzaju dowodu osobistego) to wymiana trwała 30 sekund.
Kurs wymiany dolara na juany na lotnisku wynosił 1 USD = 5,98 CNY (+ 60 CNY prowizji), a w banku 1 USD = 6,2 CNY.

pekin beijing airport Beijing Capital International Airport przesiadka w Pekinie nadia w podróży
Beijing Capital International Airport – Nadia w podróży

Jak dojechać z lotniska w Pekinie do centrum?

Z lotniska w Pekinie kursuje specjalny pociąg – Airport Express, który służy głównie do komunikacji na trasie lotnisko – miasto. Koszt biletu to 25 CNY i można go kupić w kasie lub w automacie. Airport Express ma kilka przystanków: Terminal 3, Terminal 1 i 2, Sanyuanqiao Station (gdzie możemy się przesiąść na metro linii nr 2) oraz docelowy przystanek w centrum Pekinu Dongzhimen Station. Tutaj krzyżują się główne linie metra, którymi możemy pojechać w niemal dowolny kierunku w mieście.
Czas przejazdu z terminala 3 do stacji Dongzhimen Station to ok. 30 min. Należy pamiętać, że ostatni pociąg ze stacji Dongzhimen Station odjeżdża o 22:30.

pekin beijing airport Beijing Capital International Airport przesiadka w Pekinie nadia w podróży
Beijing Capital International Airport – Nadia w podróży

Przesiadka w Pekinie – jak spędzić kilka/kilkanaście godzin?

Nocleg w hotelu

Pierwotna opcja była taka, aby uzyskać od linii lotniczej (lecieliśmy Air China) przysługujący nam „transfer hotel”. Niestety w trakcie próby rezerwacji pokoju okazało się, że owszem linia lotnicza oferuje darmowy nocleg w hotelu dla pasażerów, którzy lądują w nocy i mają długie oczekiwanie na przesiadkę, jednak nie wszystkim. Pasażerom, którzy lądują po godzinie 3.00 rano, darmowy hotel nie przysługuje. Niestety to, że mamy 16 godzin na przesiadkę nikogo nie interesowało.
Poszukaliśmy na własną rękę hotelu w pobliżu lotniska na booking’u. Okazuje się, że to nie takie łatwe zadanie, bo znakomita większość hoteli wymeldowanie ma o 10:00 lub o 12:00 zatem musielibyśmy wykupić 2 noce, aby spędzić kilka godzin w hotelu podczas naszej przesiadki w Pekinie. Opcja noclegu wydaje się mało atrakcyjna pod każdym względem.

pekin beijing airport Beijing Capital International Airport przesiadka w Pekinie
Lotnisko w Pekinie – wygodne miejsce, aby zdrzemnąć się w oczekiwaniu na lot.

Zwiedzanie miasta

Pekin ma wiele do zaoferowania. Niesamowite pałace, muzea, place itd.… i wiemy, że na pewno tu kiedyś wrócimy, aby na spokojnie zobaczyć całe miasto. Postanowiliśmy, że w drodze powrotnej, w której mieliśmy również ok. 15 godzin na przesiadkę, zobaczymy kawałek Pekinu, a w tę stronę zobaczymy mur, czyli najbardziej interesującą nas atrakcję Pekinu (okolic Pekinu).
W drodze powrotnej chcieliśmy zobaczyć Zakazane miasto. Niestety trafiliśmy na jakieś „ważne” spotkanie dygnitarzy na placu Tiananmen i po wyjściu z metra wszędzie były pozamykane chodniki i ulice, a także postawili dodatkowe kontrole. Staliśmy ponad 1,5 godziny w kolejce do kontroli bezpieczeństwa przed główną bramą. Po kontroli okazało się, że Zakazane miasto było już zamknięte.

pekin beijing airport Beijing Capital International Airport przesiadka w Pekinie nadia w podróży
Beijing Capital International Airport – Nadia w podróży

Zwiedzanie Wielkiego Muru Chińskiego

Kto nie chciałby zobaczyć jednej z największych atrakcji turystycznej Chin? Oczywiście, że chcieliśmy i dlatego opcja zobaczenia Wielkiego Muru Chińskiego wydawała nam się najciekawsza. Jeżeli masz odpowiednią ilość czasu to spokojnie w 6-8 godzin zobaczysz Wielki Mur Chiński.

pekin beijing airport Beijing Capital International Airport przesiadka w Pekinie
Beijing Capital International Airport – plac zabaw na lotnisku.

Ile muszę mieć godzin na przesiadkę, aby opłacało się wyjść z lotniska w Pekinie

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Matematyka jest nieubłagana i pomocna. Zsumujmy wszystkie czasy i wyjdzie nam, ile minimalnie potrzebujemy godzin, aby myśleć o wyjściu na miasto w Pekinie podczas przesiadki. Policzmy:

  • Uzyskanie wizy ok. 1 godzina
  • Odprawa paszportowa ok. 1 godzina
  • Przejazd z lotniska do stacji Dongzhimen Station – ok. 30 min.
  • Przejazd z stacji Dongzhimen Station na lotnisko – ok. 30 min.
  • Kontrola bezpieczeństwa ok. 1 godzina
  • Odprawa paszportowa ok. 1 godzina

Jak widzimy na powyższym zestawieniu, potrzebujemy min. ok. 4-5 godzin na wszystkie formalności i transport tam i z powrotem. Do tego należy doliczyć czas na zwiedzanie, dojazd do atrakcji itd. A wydawać by się mogło, że 6 godzin przesiadki to mnóstwo czasu prawda? Przecież lotnisko w Pekinie niczym nie różni się od innych lotnisk na świecie.

To, co już wiecie, czy zdążycie zobaczyć coś w mieście podczas przesiadki w Pekinie? Mam nadzieję, że nasz bardzo praktyczny poradnik pomoże Wam zdecydować i zaplanować, co robić mając kilka/kilkanaście godzin. Jeżeli nie widzieliście jeszcze Wielkiego Muru Chińskiego, to polecamy – my zdecydowaliśmy się na tę atrakcję turystyczną Chin i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *