Jak zorganizować wyjazd na własną rękę?
„Ale macie fajnie. Jeździcie sobie w cudowne miejsca, zwiedzacie niesamowite zabytki, poznajecie ciekawych ludzi – wszystko na własną rękę. Wam to dobrze, bo ja nie poradziłabym/poradziłbym sobie sama/sam w organizacji wyjazdu. Też bym chciała/chciał, lecz nie umiem. To zbyt trudne.”. Często dostaję mniej więcej wiadomości tego typu od czytelników bloga i znajomych. Pytania o to jak zorganizować wyjazd na własną rękę pojawiają się coraz częściej. Postanowiłem pokazać w kilku punktach, że organizacja wyjazdu na własną rękę to nic strasznego i każdy może tego dokonać – wystarczy chcieć. Jeżeli nie wiesz jak zorganizować wyjazd na własną rękę, boisz się, że nie będziesz miał gdzie spać lub co jeść to poniższy poradnik jest dla Ciebie.
W organizacji naszego wymarzonego wyjazdu na pewno pomogą nam liczne aplikacje na telefon służące do planowania, zarządzania czasem itd. jednak jestem starej szkoły i na tym etapie najlepsze i darmowe narzędzia, które nam będą potrzebne to:
- wersja analogowa: kilka kartek papieru w formacie a4, kolorowe pisaki
- wersja elektroniczna: arkusz kalkulacyjny
Każdy wybierze coś dla siebie.
Gdzie chcę pojechać?
Najważniejsze pytania, jakie należy sobie zadać to: Gdzie ja chcę pojechać? Co mnie interesuje? Jaki charakter będzie miał mój wyjazd?. Najlepiej zrobić sobie w głowie listę kilku państw, które nas interesują – idealnie jak będą to kraje znajdujące się dosyć daleko od siebie. Na każdej kartce zapisujemy tylko jedno państwo. Pod nazwą każdego państwa wypiszmy sobie miejsca, wydarzenia oraz atrakcje, które nas interesują. Każdy może wpisać tu coś innego, bo jeden lubi krystalicznie czyste błękitne niebo z białymi chmurkami, ktoś inny lubi tłumy świętujące Chiński Nowy Rok, inni lubią imprezy w stylu Full Moon Party itd. Prawda, że na razie było to proste?
Teraz ważna pozycja na naszej liście (najlepiej zaznaczyć specjalnym kolorem): miesiące, w których panują tam dogodne dla nas warunki meteo oraz daty interesujących nas wydarzeń. Ważne, aby wiedzieć, kiedy chcemy pojechać do danego państwa, aby zaspokoić wszelkie nasze potrzeby i plany.
Kiedy możemy pojechać?
Na osobnej kartce zapisujemy elementy, które nas ograniczają. Jeżeli nie mamy problemu z dostaniem dowolnie długiego urlopu w dowolnym terminie z dnia na dzień, a do tego nie sprawia nam problemu zapłacenie dodatkowych kilku tysięcy za bilet to lepiej już skończyć czytanie tego poradnika i proszę wysłać do mnie email z kontaktem do siebie, bo ja też nie chciałbym mieć takich ograniczeń, a sam nie wiem jak do tego dojść ?
Pozostałe 99,99% „zwyczajnych” czytelników proszę o zapisanie terminu, w którym możecie uzyskać urlop w pracy, Wasz przewidywany budżet na wyjazd oraz okres, na jaki chcecie wyjechać.
Zestawienie najlepszych terminów w wybranych przez nas krajach i naszych możliwości urlopowych i finansowych (specjalna, dodatkowa kartka) pomoże nam w łatwy sposób określić kierunek najbliższego wyjazdu. Najlepiej, jeżeli mamy więcej niż jedną propozycję, bo wtedy jesteśmy elastyczni i możemy znaleźć bardziej okazyjne oferty. Teraz już wiemy gdzie oraz kiedy chcemy pojechać.
Jak wyszukać tani bilet lotniczy?
Sposobów na szukanie tanich biletów lotniczych jest całe mnóstwo. Wiele osób prześciga się w wyszukiwaniu błędów na różnych stronach przewoźników, agentów, kombinuje z licznymi przesiadkami, transferami itd. Kolejnym sposobem jest koczowanie ze spakowanym plecakiem na dużych lotniskach np. Berlin w oczekiwaniu na ofertę last minut. Nie wiemy gdzie, nie wiemy kiedy, ale na pewno prędzej czy później uda nam się gdzieś polecieć za niewielkie pieniądze. Takie osoby nie potrzebują tego poradnika, więc przejdźmy do interesujących nas sposobów.
Warto i należy zapisać się na newsletter kilku popularnych linii lotniczych, które w ten sposób informują o organizowanych promocjach. Minus tego podejścia jest fakt, że jak nie możemy nigdzie lecieć, to co jakiś czas kuszą nas atrakcyjnymi ofertami i najzwyczajniej w świecie denerwują.
Koniecznie trzeba polubić kilka stron na FB (np. mleczne podróże, fly4free itd.) specjalizujących się w wyszukiwaniu super ofert, gdyż praktycznie codziennie otrzymujemy zastrzyk nowości. Nic tylko z nich skorzystać. Minus tego rozwiązania jak wyżej.
Warto znać strony pośredników, które specjalizują się w wyszukiwaniu ofert biletów z wielu linii lotniczych, np. skyscanner, flipo, kayak itp., gdyż tam będziemy szukać dogodnych ofert na bilety lotnicze.
Jednak w tym wszystkim najważniejsze jest to, że im wcześniej zaczniemy szukać interesujących nas połączeń tym większa szansa na okazyjne oferty. Ufam, że korzystając z któregokolwiek wymienionego wyżej sposobu nabędziecie bilet w zakładanym budżecie na wymarzony kierunek! Kolejny sukces.
Dodatkowo, jeżeli kraj, do którego chcemy się udać jest bardzo rozległy, warto w tym miejscu rozważyć zasadność zakupu dodatkowych lokalnych biletów lotniczych – czasami to duża oszczędność czasu i pieniędzy.
Większość osób już na tym etapie jest usatysfakcjonowana i niczego więcej nie potrzebuje – wystarczy spakować plecak i wyruszyć na lotnisko. Osoby, które nie wyobrażają sobie wyjazdu bez zarezerwowanych wcześniej noclegów przechodzą do kolejnego paragrafu.
Jak szukać noclegów?
Oczywiście cały ten akapit nie dotyczy zwolenników couchsurfingu.com, którzy znajdą przysłowiową „kanapę” u kogoś w prywatnym mieszkaniu, bez niczyjej pomocy.
Jednak niektórzy potrzebują komfortu psychicznego w kwestii noclegu. Nie wyobrażają sobie wyjazdu bez wiedzy o tym, gdzie będą spać. Jest wiele portali, na których możemy wybrać, kierując się ceną, opinią czy komentarzami użytkowników, miejsce naszego noclegu. Nieważne czy to hotel, hostel, schronisko, apartament czy miejsce w wieloosobowej sali – każdy może znaleźć coś dla siebie. Wystarczy poszukać czegoś na np. booking.com, agoda.com, hotelscombined.com. Warto zwrócić uwagę na ostatnią pozycję, ponieważ oferuje interesująca porównywarkę hoteli oferowanych przez różnych pośredników, a ceny pomiędzy nimi bardzo często mocno różnią się!
Na tripvariator.pl możemy połączyć nasze poszukiwania biletów lotniczych i noclegów w jedno. Otrzymujemy konkretne propozycje biletów lotniczych oraz oferty do rezerwacji hoteli. Dzięki temu możemy oszacować +/- główne koszty wyjazdu. Wydaje się ciekawą propozycją, jeżeli chodzi o planowanie wyjazdów po Europie. Niestety obecna baza nie jest bardzo duża i niektórych interesujących nas miejsc nie znajdziemy w tej wyszukiwarce.
Osobiście zachęcam do tego, aby nie rezerwować noclegów wcześniej i poszukać sobie czegoś na miejscu. Wystarczy przed wyjazdem doczytać w przewodnikach lub na forach internetowych gdzie w danym mieście jest skupisko noclegów i będąc już na miejscu udać się w tę okolicę. Ma to same zalety: widzimy co wynajmujemy, możemy negocjować cenę, najczęściej są to tańsze oferty, których nie znajdziemy na portalach internetowych. Jeszcze nigdy nie zdarzyło nam się, abyśmy mieli problem ze znalezieniem czegoś na miejscu, bez rezerwacji.
Mamy już niezbędne bilety oraz miejsce do spania. Czy trzeba czegoś więcej? Teraz czeka nas najprzyjemniejsza część – oczekiwanie na własnoręcznie zorganizowany wyjazd na wakacje! W międzyczasie niektórzy będą go szczegółowo planowali dzień po dniu wraz z alokacją kosztów, inni tylko uszczegółowią sobie wcześniej zapisane atrakcje oraz dopiszą kilka interesujących ich knajpek, gdzie warto zjeść. W międzyczasie wszyscy stworzą listę, co należy spakować na wyjazd, uzupełnią niezbędne szczepienia, wizy, kupią ubezpieczenia itd., ale to już tylko szczegóły (bardzo ważne szczegóły!!), które urozmaicają nam czas oczekiwania na upragniony urlop.
Mam nadzieję, że już teraz wiecie w ogólnym podejściu jak zorganizować wyjazd na własną rękę, a reszta wyjdzie „w praniu”. Oczywiście kompletnie pominąłem wiele elementów np. najlepsze jedzenie jest na ulicznych stoiskach lub w knajpkach gdzie jedzą miejscowi, że często można doczytać na forach internetowych lub blogach jak tanio „wydostać się” z lotniska itd., lecz to tylko szczegóły. Najważniejsze, jeżeli po przeczytaniu tego prostego poradnika zakiełkuje w Was myśl, że przecież to nic strasznego, że mogę tego dokonać sama/sam i spróbujecie. Warto swój pierwszy wyjazd na własną rękę zorganizować gdzieś blisko, gdzie kultura i ludzie są podobni, bo wtedy łatwiej będzie wyjść poza swoją „strefę komfortu” i zaryzykować, bez większej obawy o to, że coś może pójść nie tak.
Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby osoby, które zainspirowały się naszymi podróżami albo znajomi, których namówiliśmy na wyjazd na własną rękę wrócili niezadowoleni. Jak to mówią – satysfakcja gwarantowana – 100% zadowolonych użytkowników? Najsympatyczniejsze wiadomości, jakie otrzymywałem, to te, gdzie kurz z plecaka jeszcze nie opadł, kolejna pralka usuwa brudy podróży, a już pojawia się pytanie, który kraj na następny wyjazd polecam?
Wpis powstał we współpracy z tripvariator.pl