Christiansø i Frederiksø przed najazdem turystów

Archipelag Ertholmene to niewielkie skupisko sześciu malutkich wysp położonych niedaleko Bornholmu: Christiansø, Frederiksø, østerskaer, Vesterskaer, Graesholm i Tat. Wiele osób udaje się tu na szybkie zwiedzanie największej wyspy, czyli Christianso, gdyż tylko tutaj codziennie rano przypływa i wypływa po południu turystyczny prom. Oczywiście, jednak można i wręcz należy zobaczyć Christiansø bardziej na spokojnie, bez zbędnego pośpiechu.

wyspa Frederiksø
Ciekawe zabudowania Frederiksø.

Jest wczesny poranek i nie chcąc tracić czasu rozpoczynamy włóczenie się po tych wyspach pokonując malutki zwodzony most, który łączy największe wyspy archipelagu: Christiansø i Frederiksø.

wyspa Frederiksø
Na wyspie Frederiksø znajduje się zaledwie kilka zabudowań. Mieszkańcy muszą dbać, aby wszystko było „piękne”.

Frederiksø to ciekawe miejsce. Parę kolorowych, pedantycznie wykonanych domów, baszta Lille Tarn pochodząca z 1685 roku oraz stare, już nie działające więzienie z 1825 roku. Między nimi malutkie ścieżki, trochę gratów stojących przy obejściu domostw. W oddali widnieje mały komin wędzarni, który pewnie w sezonie działa pełną parą.

wyspa Frederiksø
Wyspa Frederiksø – pomost kąpielowy – woda zimna i pełna meduz.
wyspa Frederiksø
Jeden ze zbiorników na deszczówkę przed basztą Lille Tårn („mała wieża”).

Idziemy w stronę murów obronnych niewielkiej Christiansø (raptem 600 metrów długości i 400 metrów szerokości), które otulają szczelnie całą wyspę. Nie ma w nich nic ciekawego, po prostu stoją tu tak od XVII, ponieważ ówcześnie panujący król Danii Christian V wymyślił, że wyspa będzie morską twierdzą, która nigdy nie była przez nikogo zdobyta. Przez długi czas stacjonowało tu wojsko, a także było wybudowane więzienie. Jak w większości takich miejsc wybuchła epidemia cholery, która uśmierciła wszystkich mieszkańców, którzy nie zdołali uciec na pobliski Bornholm.

wyspa Frederiksø
Przy głównej ulicy Frederiksø znajdują się różne elementy wystroju.
wyspa Frederiksø
Główna ulica wyspy Frederiksø.
wyspa Frederiksø
Rybacy nadal zamieszkują Frederiksø.

Obecnie w centrum wyspy znajduje się wiele przepięknych, malutkich zabudowań i przydomowych ogródków. Życie musi toczyć się tu bardzo powoli. Wyspa na stale zamieszkiwana jest prze około 100 osób. Jest mała szkoła podstawowa do której uczęszcza kilkanaścioro dzieci, jest lekarz, który w nagłych przypadkach ma do dyspozycji kuter lub helikopter i są zwierzaki w klatkach, które hodują tutejsi mieszkańcy.

most pomiędzy Frederiksø i Christiansø
Most zwodzony pomiędzy Frederiksø i Christiansø.
wyspa Christiansø
Jeden z mieszkańców wyspy Christiansø.

wyspa Christiansø

Nie ma tu żadnych psów ani kotów, ponieważ na wyspie nie ma także źródeł słodkiej wody, zatem pozyskuje się ją z deszczówki zbieranej w specjalnych zbiornikach lub przywozi promem z Bornholmu, stąd nie można dopuścić do jej zanieczyszczenia. W oddali widać płynący w naszą stronę prom z Bornholmu, więc na Christiansø jest delikatne poruszenie – pani biegnie otworzyć sklepik, bo zaraz pojawią się turyści.

wyspa Christiansø
Główna ulica wyspy Christiansø – no i jest plac zabaw.
wyspa Christiansø
Christiansø. W trosce o czystość zbieranej deszczówki cały drób na wyspie musi być zamknięty w klatkach.
wyspa Christiansø
Christiansø – turyści się zbliżają więc trzeba otworzyć knajpkę.

Przypływają mieszkańcy wyspy, przypływa poczta i inne towary. Kończymy włóczęgę, klarujemy cumy i ruszamy w stronę morskiej przygody – kierunek Bornholm.

wyspa Christiansø
Zabudowania wyspy Christiansø.
wyspa Christiansø
Widok z latarni morskiej na basztę Lille Tårn znajdującą się na Frederiksø
wyspa Christiansø latarnia
Latarnia morska na wyspie Christiansø.

Christiansø informacja praktyczne

Na wyspę można dostać się na dwa sposoby: jachtem lub promem z Bornholmu, który odpływa z miasteczek Svaneke, Gudhjem lub Allinge. Prom wypływa rano i rejs trwa ok 1,5 – 2 godzin, a powrót jest o 14:00, zatem czas zwiedzania wyspy reguluje rozkład jazdy. Jeżeli chodzi o możliwości noclegowe to na Christiansø znajduje się pole kempingowe na 20 namiotów oraz niewiele bardzo drogich prywatnych kwater.wyspa Christiansø

wyspa Christiansøwyspa Christiansø

wyspa Christiansø

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *